Zrod vlčej bojovníčky má potenciál, ale niečo tomu ešte chýba

Zrod vlčej bojovníčky má potenciál, ale niečo tomu ešte chýba

Máte radi vlkov a vlčie svorky? Keď bol v móde Twilight, povedala som si, že všade sú príbehy len o upíroch. Teraz je na slovenskom trhu kniha o alfa bojovníčke.

Anotácia

Raine Zair je v podstate celkom obyčajné a nenápadné sedemnásťročné dievča, ktoré študuje, brigáduje, zbožňuje svojich bratov a o láske zatiaľ len sníva. Jej pomerne všedný život sa však v okamihu obráti hore nohami. V jednu noc sa z nej stane výnimočná vlčica. Musí opustiť rodinu, odrazu na jej pleciach leží obrovská zodpovednosť za celú svorku a rieši aj otázku, koho si zvoli za životného partnera.

Číha na ňu množstvo nebezpečenstiev, mnohí usilujú o jej život a na jej pleciach je záchrana nielen vlčieho sveta…

Dokáže sa toto dievča vzdať toho, čo miluje najviac, aby zachránilo životy svojich najbližších? Dokáže vraždiť, aby prežilo?

Už sa cítim asi stará

V prvom rade chcem pochváliť grafické prevedenie knihy, ktoré skutočne zaujme na prvý pohľad. Vždy som vnímala iba vlka na obálke a až po dôkladnom skúmaní som si všimla, že v pozadí je ženská postava. Mohla by som tvrdiť, že čím viac som sa na knihu dívala, tým viac som z nej objavovala.

Začala som knihu čítať s veľkým očakávaním. Hoci som brala na vedomie, že ide o autorkinu prvotinu. Veľmi ma zaujalo prostredie z vlčej svorky. Mám pocit (ale skutočne je to subjektívne), že knižný trh je plný upírov, vlkodlakov, čarodejníkov a iných magických bytostí, ale vlkom sa venuje málo kto. Zistenie, že práve slovenská autorka sa chopila tejto príležitosti, bolo príjemné.

Avšak už na prvých stranách sa moja dobrá nálada z čítania vytrácala. A potom objavovala. A potom zase vytrácala. A takto to bolo asi až do konca knihy. Mám niekoľko strán poznámok, ale tu vám spomeniem len tých pár pre mňa najdôležitejších (preto dopredu upozorňujem, pozor na spoilery!)

V mnohých ohľadoch mi kniha pripomínala svet Divergencie a jej kasty. Aj tam hlavná hrdinka patrila do skromnej kasty a nielenže túžila, ale mala predispozície sa dostať inam. Presne ako Reine. Z myší sa dostala až na alfa samicu vlkov. Neviem, či to tak prišlo len mne, ale zase vlčie kasty nevnímam úplne ako negatívum.

Čo mi však veľmi vadilo, bola samotná hlavná hrdinka, ktorá keby bola vyškrtnutá a nahradená niekým iným, absolútne by sa nič nestalo. Mladé dievča s veľkou budúcnosťou plné cnostných vlastností mi prišlo tak nereálne (ako keby premena vo vlka reálna bola, ale snáď sa chápeme – smiech), že mi každou ďalšou stranou liezlo poriadne na nervy. Chápem, že autorka chcela asi zachytiť ten zrod a hlavne progres od spodnej kasty až po alfu. Ale proste, prosím, toto nie. Myslím, že nie som jediná, komu Reine prišla umelá a otravná. Ak ste čítali knihu, ako na vás vplývala naša bojovníčka?

Tak isto mi chýbali detailnejšie opisy niektorých situácií. Reine sa prvý krát premenila na vlka. Prepojenie so svorkou. Prvý lov, či strhujúca zápletka v druhej časti knihy. Tak zaujímavé nápady si proste pýtali detailnejší opis, aby som ako čitateľka mohla tento okamih dokonale prežiť. Autorka ich odbila iba pár vetami. Jednotlivé kapitoly sme brali z rýchlika, aj napriek tomu, že bola kniha pomerne hrubá.

Taktiež mi prišli zbytočné otázky, ktoré Reine kládla sama sebe. Často sa vyskytovali, keď ona sama bola zmätená z toho, čo bude. Čo ju čaká. Opäť sa domnievam, že autorka chcela vyvolať pocit napätia a zmätenosti aj u čitateľov. Keby ich bolo menej, možno by to bolo lepšie. Myslím, že to s nimi trochu prehnala.

Nechcem, aby ste tento článok brali ako negatívnu odozvu. Kniha ako taká je príjemná a koho baví táto problematika, tak sa mu bude určite páčiť. Len by som určite odporúčala autorke vypočuť si spätnú väzbu od čitateľov – aj pozitívnu aj negatívnu a pár vecí pozmenila. Každým novým kúskom sa zlepšujeme a práve že proces od prvej knihy k takmer dokonalým dielam je žiadúci a prirodzený. Preto Laure Ensi prajem veľa šťastia a som zvedavá na pokračovanie jej fantasy prvotiny. Má nám ešte veľa čo ukázať a ponúknuť a ja si na to rada počkám.

Komu knihu odporúčam

Milovníci fantasy by mali zbystriť pozornosť, pretože je na našom trhu novinka z prostredia vlčej svorky. Mladá Reine prejde veľkou zmenou, pričom sa zmení jej doterajší život. Ako alfa samica sa stále snaží udržať svoje pravé ja. Jej zmätenosť a iné emócie sú výrazne odzrkadlené najmä v pasážach rozprávača. Kniha je vhodná skôr pre násťročné milovníčky romantických fantasy príbehov. Neočakávajte od nej ale veľa, pretože sa potom možno nesklamete. Kto má načítané trochu viac pochopí, že kniha mu proste nestačí. Som zvedavá na pokračovanie a hlavne na to, ako sa autorka popasuje s prekonaním samej seba a vylepšením nedostatkov.


Aký názor máte na knihu vy? Čo sa vám páčilo alebo nepáčilo?

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.