Jaji bloguje

Vo svete kníh
Zápisník jednej lásky – Denník, vďaka ktorému zažijete lásku

Zápisník jednej lásky – Denník, vďaka ktorému zažijete lásku

Azda najznámejšia “sparksovka”. Videli ste film? Kniha je mnohokrát lepšia. Aké osudové, že letná láska dokáže človeku zmeniť celý život a pohľad naň. Zažili ste i vy svoju letnú lásku? Cítite to podobne ako Noah  a Allie?

    “Láska znamená, že je pre vás niečie šťastie dôležitejšie než vaše, i keby to bolo pre vás sebe menšie bolestivé.”

Dojímavo nežný príbeh o trvalej sile lásky. Noah Calhoun rozpráva príbeh lásky svojej ťažko chorej manželke, ktorá stráca pamäť. Číta ho z denníka, ktorý si viedol v čase ich mladosti. Noah stretol Allie už ako 16 – ročný, prežil s ňou krásne leto a miloval ju väčšmi než ostatné. Vojna a spoločenské predsudky milencov vtedy rozdelili. Keď sa po rokoch Allie vracia, je zasnúbená a má sa vydávať, ale chce si ujasniť city i obidvom mužom. Tak ako skladačka vnútri inej skladačky sa príbeh iba tejto dvojice vlastne iba začína. Napokon prežijú spolu dlhé roky a ich manželstvo je prežiarené vrúcnym vzťahom a vzácnou krásou. Podľa románu bol nakrútený úspešný film.

Ak chcete zažiť lásku v písmenkách, určite siahnite po nejakej tej “sparksovke”. Nikolas Sparks je americký autor vyše dvadsiatich ľúbostných príbehov, preložených do mnohých jazykov. Viac ako polovica z nich dosiahla vrchol v bestselleroch New York Times. Ak poznáte tohto autora, musíte poznať azda jeho najznámejšiu knihu. Zápisník jednej lásky.

Zápisník jednej lásky je romantický príbeh, ktorý opisuje cestu dvoch mladých ľudí životným obdobím. Určite každý z nás zažil ten pocit letnej lásky v mladosti. Ten pocit, keď sa nielen začalo  vytúžené leto a oddych od školy, ale aj ste pociťovali nové emócie. Možno boli pre vás nové a posilnili vás. Dodali vám odvahy. Svet sa vám zdal malý, bezstarostný. Všetko ste mali na dosah ruky a i napriek tomu, že by  boli všetci proti vám, spolu by ste to zvládli. Pretože láska je večná a prekoná všetky prekážky.

15034368_1284239921615886_1820588720_o

Svoju letnú lásku zažívala aj Allie, hlavná predstaviteľka letnej lásky, ktorá jej navždy zmenila naplánovaný život. Rodičia sa rozhodli, že jej prázdniny prežijú v letnom sídle na vidieku. Allie, okrem kamarátky a rodinných najbližších priateľov, nikoho nepoznala. Mladá dospievajúca žena, plná entuziazmu a klasických záujmov vyššej spoločnosti, však mala v sebe stále pocit prázdna, i keď si ho neuvedomovala. Prázdno jej vyplní až Noah, obyvateľ mestečka. Muž zo skromných pomerov zmení Allie nielen leto, ale i život a pohľad na svet. Zamilujú sa do seba, prežijú prvú veľkú lásku, no osud ich rozdelí na dlhé roky. Roky samoty, nedoručených listov, nových známostí a vojny im ubehnú veľmi rýchlo. Neprejde však deň, kedy by na seba nemysleli. Naučili sa prežívať bez seba. Noah kúpil a rekonštruoval dom svojich snov, Allie dospela a zasnúbila sa s úspešným právnikom z vyššej vrstvy menom Lon, ktorý ju zbožňoval. Všetko bolo presne tak, ako to má byť. Alebo to bola len Ilúzia chvíľkového šťastia?

Allie sa vracia na miesto prežitej prvej lásky. V jej duši bolo opäť prázdno. Krátko pred svadbou potrebovala byť ešte chvíľu sama. Potrebovala ho vidieť. Vidieť Noaha. Ujasniť si city k obom mužom ešte pred svadbou, vyrovnať sa s minulosťou a navždy ju uzavrieť. Dva dni strávené v jeho prítomnosti jej však dokážu, že sa do svojej minulosti chce vrátiť a jediné čo chce uzavrieť je jej dokonale naplánovaná budúcnosť, ktorú prežiť nechcela. Vie, že sa musí porozprávať s Lonom.

Zápisník číta Noah, s prezývkou Duke, Allie v čase, kedy si ona na prežitú minulosť už nepamätá. Ich život ovládla jeseň a jediné po tom Noah túži je, aby si spomenula na ich epickú lásku. Čítanie skončí poslednou zápletkou, kedy Allie od neho odíde, keď si uvedomí ako moc ho miluje. Avšak smeruje k Lonovi, povedať mu pravdu o tom, čo prežila. Spomenie si Allie na samú seba? Na nich? Na ich minulosť a život plný lásky?

Knižný príbeh od spisovateľa Nikolasa Sparksa bol i sfilmovaný s rovnomenným názvom. Film vás zaujme. Úprimne, poznám i mnoho mužov, ktorí upustili slzu pri odlúčení zamilovaného páru. Kto však čítal knihu vie, ako sa veľmi detaily z deja od seba líšia. Ak chcete skutočne prežiť ich leto, roky odlúčenia a opätovné stretnutie, chyťte do ruky knihu. Čítala som ju niekoľko krát, keď som si ju požičala v mestskej knižnici, no i tak som neodolala a tento titul musel majestátne stáť v mojej poličke.

Ak poznáte iné tituly od Sparksa viete, že nejde o obyčajnú romantiku. V jeho riadok ide vždy aj o niečo viac. Posolstvo, ktoré odovzdáva svojim čitateľom vám pošeptá všetko o svete, láske, úcte k človeku. Po každej prečítanej strane máte pocit, že príbeh lásky prežívate s postavami. Že to nie sú oni, ale vy. Že na svete môžete všetko. A keď dočítate poslednú stranu príbehu, nebudete sa s ním chcieť rozlúčiť. Keď som dočítala prvý krát túto knihu, plakala som. Úprimne. Mala som pocit, že Allie a Noah mi chýbajú. Čím ďalej, tým viac. Preto raz začas príde ten moment a ja opäť s nimi prežívam ich letnú lásku.

Ak patríte medzi ľudí, čo majú predsavzatie písať si denník, verte mi, predsavzatie vás rýchlo opustí. Zápisník jednej lásky je denník denníkov, ktorý sa nedá neprežívať každý deň. Budete túžiť po svojej láske, ktorá vám bude chodiť po večeroch čítať váš denník, aby vám privolal spomienky. Aby vám predčítaval váš spoločný príbeh plný citu. Aj napriek tomu, že prežijete s milovaným človekom celý život až do staroby, i tak ten čas bude pre vás krátky.

V pozadí každej veľkej lásky nájdeme silný príbeh. Aký je ten váš?

Bola som nominovaná v súťaži pre blogerov v kategórií Nováčik roka, začo som veľmi vďačná. Páči sa ti moja tvorba? Podporiť ju môžeš hlasovaním vo formulári. Ďakujem, že ma každý deň inšpirujete.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.