RECENZIA: Zabuchnutá v knižnici je kniha plná hodnôt

RECENZIA: Zabuchnutá v knižnici je kniha plná hodnôt

Aj vy ste si niekedy predstavovali aké by to bolo, keby vás na noc zavreli v obchode alebo v knižnici? Autumn sa táto predstava splnila.

Anotácia

Keď Autumn zistí, že zostala vymknutá v knižnici a zrejme tam bude musieť stráviť celý víkend, nemá ani tušenia, že tam nie je sama. Zavreli tam aj Daxa. Zo školy ho pozná iba zbežne ako samotára a problémového týpka. Vôbec nepatrí medzi chalanov, ktorí by ju zaujímali. Dúfa, že ju každú chvíľu vyslobodí Jeff – spolužiak, do ktorého je totálne buchnutá. No Jeff nechodí. Čím viac času trávi s Daxom, tým viac sa zbližujú a Autumn zisťuje, že za maskou nevľúdneho samotára sa skrýva viac, ako sa na prvý pohľad zdá. No ako to dopadne, keď sa znovu ocitnú na slobode mimo knižnice?

Zabuchnutá v knižnici od Kasie West. Zdroj: Jaji blouje
Zabuchnutá v knižnici od Kasie West. Zdroj: Jaji bloguje

Kto je Kasie West?

Kasie West je americká spisovateľka, ktorá je populárna nielen v zahraničí, ale aj u nás. Svoju tvorbu cieli najmä na mladé slečny. Myslím si však, že jej knihy sú tak príjemné a pohodové, že sú vhodné pre každého, kto jej odpustí jemnú naivitu a také to typické klišé.

Momentálne žije v strednej Kalifornii. Okrem písania sa venuje wakeboardingu. Nedá sa povedať, že by jej reálne schopnosti zodpovedali intenzite vášne pre šport, ale baví ju to. Strach zo zranenia je väčší.

O Kasie som prvý krát počula pred necelým rokom, kedy mi prišiel e-mail, že jej knihy sa neuveriteľne dobre čítajú. Vtedy som dostala možnosť prečítať si Frajer na záskok a presvedčila som sa sama. Keď jej u nás vyšla novinka Zabuchnutá v knižnici, neváhala som.

Prečo sa Autumn zabuchla v knižnici?

Autumn mala dokonalý život. Dobrú rodinu, super partiu, práve sa jej začínal vzťah. Pre nedorozumenie a nešťastnú náhodu zostala zabuchnutá v knižnici. Po chvíli zistila, že tam nie je sama. Spolu s ňou tam bol zabuchnutý spolužiak, Dax. Čierna ovca neúplnej rodiny, čierna ovca medzi spolužiakmi. Môže to byť ešte horšie? Áno. Predstava, že budú trpieť zimou a hladom niekoľko dní.

Kasie sa pre mňa vyznačuje hlavne tým, že v jej knihách nachádzam typické klišé postavy a frázy. Dokonalá slečna, ktorá sa vplyvom okolností zmení, zmení svoje správanie, pohľad, názory. Preto knihu neodporúčam pre tých, ktorí v príbehu hľadajú racionalitu. Nič to nemení na tom, že jej príbehy sú svieže a príjemné. Dobre sa čítajú.

Rozprávačom príbehu bola hlavná postava, ktorá sa často vracala do svojich spomienok. Prišlo mi to trochu zmätené. Často som sa nevedela zorientovať, kedy sa začína spomienka a kedy realita. Myslím, že toto bola zásadná chyba, ktorá môže čitateľa odradiť.

Cieľovou skupinou sú určite mladé dievčatá alebo ženy, túžiace po romantike. Kniha v sebe nesie posolstvo zmeny a dôležitosti, respektíve nedôležitosti prvých dojmov. Vždy by sme mali človeka prv poznať, než ho odsúdime. Aj Dax sa stránil svojho okolia. Mal na to dôvod. Lenže jeho spolužiaci dôvod nepoznali, a tak začali vznikať nepríjemné reči, ktoré kazili jeho reputáciu.

Ďalšou zápletkou bol zdravotný stav samotnej Autumn, ktorý pred svojimi najbližšími tajila, len aby nebola niečím menej. A rozhodovanie sa v láske medzi dvomi nápadníkmi. Práve tieto zápletky boli podľa mňa veľmi dôležité. Páči sa mi, ako autorka odovzdáva svojim čitateľkám posolstvo dôležitosti hodnôt. Je len na nich, či si z toho niečo vezmú, alebo knihu bez premýšľania odložia.

No a poslednou čerešničkou na torte je samotný vizuál knihy. Obálka je príjemná a hravá. Za mňa super voľba. Nešťastná je samotná väzba. Mäkká väzba mi nikdy neprekážala, teraz bola nepraktická, kniha sa mi počas čítania zle držala. Je to len esteticko-praktická záležitosť, čiže je niekoľko možností. Buď vám to nevadí, alebo si na to zvyknete, či objednáte si elektronickú knihu.

Zabuchnutá v knižnici od Kasie West. Zdroj: Jaji bloguje
Zabuchnutá v knižnici od Kasie West. Zdroj: Jaji bloguje

Komu príbeh Zabuchnutá v knižnici odporúčam?

Kniha sa bude určite páčiť slečnám a ženám, ktoré obľubujú romantiku a šťastné konce. Páči sa mi, že Kasie do príbehu vložila skryté posolstvo dôležitosti hodnôt rodiny, priateľstva, vzťahov a svojho vlastného zdravia.  Zabuchnutá v knižnici je typický príklad YA literatúry, ktorá sa dobre číta a skutočne by som ju odporúčala každému. To, či sa vám bude páčiť alebo nie, nechám na vás. Za mňa má príbeh, aj napriek pár nedostatkom, palec hore a som zvedavá na jej ďalšie knihy. V slovenčine si od Kasie West môžete prečítať Frajer na záskok, tak sa po nej mrknite. Tiež super čítanie.


Za knihu ďakujem Vydavateľstvu Slovart.

Aké sú vaše hodnoty? Boli ste niekedy v situácií, kedy ste sa rozhodovali medzi rozumom a srdcom? Pokojne mi napíšte to komentára, ako to dopadlo. Ak vás kniha zaujala, nezabudnite si doplniť svoju osobnú knižnicu.

P.S.: A Frajera na záskok môžeš čeknúť na tomto odkaze 🙂

1 comment found

  1. Mne sa táto kniha naozaj veľmi páčila. Čítala sa ľahko a prečítala som ju naozaj veľmi rýchlo, ale myslela som na ňu ešte ďalší týždeň. S hlavnou postavou som sa úplne stotožnila. Tiež trpím uzkosťami a párkrát som spolu s Autumn zalapala po dychu 😀 Do Daxa som sa zamilovala hneď od začiatku a dufala som že skončia spolu. Od Kasie West som čítala Frajer na záskok a hneď ako som sa dozvedela o tejto vedela som, že si ju musím prečítať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.