Jaji bloguje

Vo svete kníh
V Bojniciach je nová vyhliadková veža. Oplatí sa ju navštíviť? TIP NA VÝLET

V Bojniciach je nová vyhliadková veža. Oplatí sa ju navštíviť? TIP NA VÝLET

Na Slovensku máme ďalšiu novinku – vyhliadkovú vežu Čajka v Bojniciach. Naplánujte si super deň a užite si výlet so svojimi najbližšími. Ako sa nám páčilo, čo by sme zlepšili a fotografie nájdete v článku.

Informácie o vyhliadkovej veži v Bojniciach

Užívať si krásny výhľad v Bojniciach nie je novinkou. Starú rozhľadňu poškodzovali vandali. Preto sa dnes môžeme tešiť tejto novej. O jej bezpečnosť sa bude starať 24 hodinová prevádzka, takže pevne dúfam, že ju nepostihne rovnaký osud. Jej výzor bol inšpirovaný vyhliadkovou vežou na Dolnej Morave. Tento počin podporí cestovný ruch v Bojniciahc ešte viac.

Vyhliadková veža je vysoká 30 m. V pôvodných plánoch mala byť vysoká až 60 m, no tento nápad nepodporili pamiatkári.Vo svojej konštrukcii skrýva dve adrenalínové atrakcie – preliezku a tobogán. Z vyhliadky je možné vidieť okolie Bojnického zámku a okolie Prievidze.

Vstupné k dátumu 16.7.2018:

  • dospelí: 8 eur;
  • deti and 3 roky: 3 eurá;
  • deti do 3 rokov: zadarmo.
Jedna z atrakcií vyhliadky - preliezka. Zdroj: Jaji bloguje
Jedna z atrakcií vyhliadky – preliezka. Zdroj: Jaji bloguje

Platiť sa dá aj kartou, čo je veľká výhoda. Žiaľ, lístky sa dopredu kúpiť zatiaľ nedajú. Pevne verím, že s rozmachom skvalitňovania služieb návštevníkom vyhliadkovej veže bude raz spusetný eshop aj s touto možnosťou. Lístky si môžete kúpiť priamo pri veži, pričom k dispozícií je jedna pokladňa. Taktiež je v plane aj rodinné vstupné, no na to si chvíľu budeme musieť počkať.

Otváracie hodiny k dátumu 16.7.2018 (je možné, že sa sezónne budú prispôsobovať západu slnka):

  • od 8:00 do 20:00.
Pokladňa pri vyhliadkovej veži. Zdroj: Jaji bloguje
Pokladňa pri vyhliadkovej veži. Zdroj: Jaji bloguje

Doprava a prístup k vyhliadkovej veži v Bojniciach

  • vlakom: vlakom do Prievidze a odtiaľ MHD alebo prímestkou autobusovou dopravou alebo taxíkmi do Bojníc.
  • autobusom: najlepší spoj je č. 3. Ak vám nevadí ľahšia turistika, vystúpte na zastávke Bojnice kúp. Čajka. Tade sa potom dajte po upravenej ceste po Kalvárii hore cez les a do pol hodinky ste pri vyhliadkovej veži.
  • autom: buď zaparkujete dole pri kúpalisku (cesta pešo potom cca pol hodinu) alebo hore pri autokempe (cesta pešo cca 5-10 min). Zdola vedie strmší lesný chodník, čiže ak by ste šli kočíkom, odporúčam skôr parkovisko pri kempe. Momentálne je vyhliadka ešte v skúšobnej prevádzke, takže samotný terén aj jej infraštruktúra sa ešte upravuje. Na mieste sľubujú lepšie parkoviská, taktiež lanovku od kúpaliska alebo vchod cez ZOO. Hoci je vyhliadková veža menej strmá a stúpanie je bezbariérové, rodiny s kočíkmi mali problem sa tam dostať.

Prístup k vyhliadkovej veži je problematický a nedostatočne značený. Mnohí turisti blúdia lesom, pretože buď ich navigujú k starej rozhľadni alebo sa snažia nájsť menej strmšiu cestu. O tomto probléme sme hovorili aj slečnám pri pokladni. Rozumieme, že ešte samotná prevádzka nie je v plnom prúde, ale šlo len o také odporúčanie čo zlepšiť. Uvidíme, či s tým niečo urobia. Pokojne by som uvítala napríklad mapky s vyznačenou cestou alebo smerovacie tabule pri ceste, ak idete autom. Pozor, pri kúpalisku vás budú navigovať na platené parkovisko (5 € na jeden deň).

Užili ste si vyhliadkovú vežu v Bojniciach a čo teraz?

V Bojniciach sa toho dá vela pozrieť. Samotná cesta a zástávka k vyhliadke nám trvala približne 2 hodiny, preto odporúčam k výletu spojiť aj návštevu kalvárie, kúpaliska, ZOO, zámku, dinoparku alebo dopriať si oddych v kúpeľoch.

Viete o tom, že kedysi bol Bojnický zámok hradom?

Čo sa nám na vyhliadkovej veži páčilo najviac?

Odhliadnuc od navigácie smerom hore sme si vyhliadku užili. Veľmi sa nám páčil výhľad a aj samotné spracovanie. Na Slovensku už podobnú vyhliadku máme – Chodník korunami stromov (viac info). Ak by som tieto dve atrakcie mala porovnať, Chodník korunami stromov fungoval lepšie už od samotného začiatku, za čo môžeme vďačiť lokalite umiestnenia. Možno by som vyhliadkovú vežu doplnila o náučné veci o faune a flóre v okolí. Myslím, že všetky detaily sa doladia hneď po skončení skúšobnej prevádzky. Tešilo ma, že sme na vyhliadke stretli aj zahraničných turistov.

Toto miesto sa oplatí navštíviť. Pokiaľ sem idete zďaleka, určite navštívte aj iné miesta, aby bol váš výlet ešte krajší. Kvôli samotnej výhliadke by sme sem asi už nešli.

Navštívili ste vyhliadku alebo sa ešte len chystáte? Kde sa vám viac páčilo? Tu alebo na Chodníku korunami stromov?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.