Vodný kolový mlyn v Tomášikove

Naša krajina nás neustále prekvapuje. Je atraktívna v každom smere a za každého počasia. Boli ste navštíviť vodný mlyn v Tomášikove? Úžasné miesto na výlet s deťmi.

Opäť sme mali chvíľu voľného času. Sadli sme si do auta a rýchlo sme vymýšľali, kde bude náš cieľ. Boli ste sa niekedy už prejsť v Tomášikove pri vodnom kolovom mlyne? Nie? To je chyba, ktorú by som odporúčala veľmi rýchlo napraviť.

Už to bude nejaký ten čas, čo sme navštívili s priateľom kolový vodný mlyn v Jelke. Letná sezóna bola v plnom prúde, a tak sme stihli aj prehliadku interiéru mlyna so sprievodcom za skutočne symbolickú cenu.

Vodný mlyn v Tomášikove bol dlhšiu dobu z technických príčin uzatvorený. Hoci práve v deň nášho výletu nebolo priaznivé počasie, povedali sme si, že sa ta vyskúšame pozrieť.

Vodný mlyn je jeden z mála zachovaných kolových mlynov na Slovensku so spodným náhonom. Dnes ho môžeme obdivovať už ako technickú pamiatku. Spolu s ostatnými mlynmi na Malom Dunaji patrí medzi expozície Vlastivedného múzea v Galante (ďalej len VMGA).

Mlyn môžete navštíviť v Tomášikove, od ktorého sa nachádza približne dva kilometre smerom na západ. Nachádza sa pri  sútoku Malého Dunaja so Suchým potokom v lužných lesoch.

Mlynár János Maticza ho postavil v roku 1893. Posledná veľká rekonštrukcia mlyna sa konala až v roku 1940. Aktívnou činnosťou nám slúžil do roku 1960. Po rokoch bol mlyn obnovený a upravený, presnejšie v roku 1982, odkedy je stálou expozíciou VMGA.

Budova mlyna je dodnes funkčná. Mlyn obsahuje pôvodný interiér s pôvodným náradím pre mlynárov. Taktiež je toto miesto atraktívne pre turistov a návštevníkov pre svoju výhodnú polohu. Je súčasťou vodáckej trasy.

Na svoje si prídu dospelí i deti. Prístup do mlyna však nie je vhodný pre vozíčkarov, pretože nemá bezbariérový prístup. Do mlyna sa vchádza od brehu po drevenej lávke so zábradlím.

Ďalšie negatívum sa týka fotografov. Ak chcete fotografovať alebo natáčať v interiére mlyna, potrebujete mať vždy súhlas riaditeľa VMGA. Táto informácia je uverejnená aj na webovej stránke múzea.

Mlyn môžete navštíviť:

  • mimo sezóny -> streda – nedeľa od 10:00 do 18:00,
  • počas sezóny (júl a august) -> pondelok – nedeľa od 10:00 do 18:00.

Pokiaľ chcete vodný mlyn v Tomášikove navštíviť mimo otváracích hodín, nezabudnite sa dopredu nahlásiť zamestnancom múzea:

  • 031/780 55 35,
  • 031/780 61 84,
  • 0907 096 284.

Aj tu platíte, podľa môjho názoru, symbolické vstupné za kus histórie, o ktorom sa môžeme osobne dozvedieť niečo viac, než len z internetu.

  • základné vstupné – 1€,
  • deti od 6 rokov, študenti, dôchodcovia – 0,50€,
  • deti do 6 rokov – bezplatne.

Na internetovej stránke však majú stále uvedené, že mlyn je zatvorený z technických príčin. My sme ho navštívili mimo otváracích hodín, preto sme sa ani o postupe opráv týchto závad, žiaľ, neinformovali.

Ak by ste mali záujem navštíviť aj jeho interiér, radšej sa dopredu telefonicky informujte. Ak by vám však neprekážalo obdivovať jeho krásy iba zvonka, blízko je aj vodný mlyn v Jelke, ktorý sa rozhodne oplatí navštíviť tiež.