Jaji bloguje

Vo svete kníh
Vodný mlyn Jelka / Jokai vizimalom

Vodný mlyn Jelka / Jokai vizimalom

Kolový vodný mlyn v Jelke je stredoeurópska rarita. Historické miesto v srdci prírody, ktoré ponúka nielen vedomostné obohatenie, ale aj možnosti pre oddych. Zavítali sme sem aj my.

Vraví sa, že vo vodných mlynoch žije s mlynárom aj vodník. Ak by sme k tomu pridali aj čerta a nejakú tú čarodejnicu, hneď si spomeniem na rozprávku Princezná ze Mlejna, ktorá je v televízií každé Vianoce. Vodný mlyn bol priestorom celého deja a ťažkú prácu vykonávali všetci. Bez výnimky. Magické i nemagické bytosti sa spojili pre fungovanie mlyna samotného.

Na Malom Dunaji bolo kedysi mnoho plávajúcich mlynov, ktoré neskôr boli prestavané na vodné kolové mlyny. Tomášikovo, Jelka, Šoporňa, Bratislava, Kolárovo a mnohé iné miesta a zákutia sa mohli pochváliť týmto skvostom.

My sme boli bližšie navštíviť vodný mlyn v Jelke. Ten sa nachádza asi pol hodinu od Galanty. Najlepšia možnosť dopravy k nemu je autom, či iným dopravným prostriedkom vzhľadom preto, že sa nachádza za obcou. Prvé čo vám udrie do očí, keď zaparkujete auto sú reštaurácie, kde môžete stráviť voľné chvíle. Okrem pizze a klasických jedál z hydiny, ponúkajú aj špeciality z rýb. Náš záujem smeroval viac k ramenu Dunaja, ktorý ticho žblnkotal pred nami. Pokiaľ hľadáte miesto pokoja a oddychu, odporúčam vám mám prísť sem. Vziať si so sebou deku a knihu. Vybrať si miesto na veľkej trávnatej ploche a relaxovať. Aj napriek tomu, že bol pracovný deň, oddychovalo tu mnoho ľudí. Opaľovali sa, piknikovali. Jednou vetou povedané, užívali si voľnú chvíľu najviac, ako len mohli.

Po pravej strane sa týčil vodný mlyn. Mlyn postavený v roku 1900, ktorý bol spustený do prevádzky v 1906. Najstaršia zmienka o mlyne však pochádza už z roku 1894. Pôvodne sa mlyn skladal z dvoch stavaných lodí, ktoré v strede spájalo mohutné mlynské koleso. Neskôr bol prestavaný na vodný mlyn, aký ho poznáme dnes. Ten bol funkčný až do roku 1951, kedy boli mnohé majetky zoštátnené. Mlyn začal postupne chátrať. Ľudia sa však postarali o to, aby neprišli o kus svojej histórie, preto sa postarali o obnovu vodného mlyna. Od roku 1983 je mlyn zapísaný do zoznamu nehnuteľných kultúrnych pamiatok Slovenska. V roku 1992  Vlastivedné múzeum v Galante a obec Jelka pristúpili k ďalšej rozsiahlej obnove vodného mlyna. Z dôvodu rekonštrukcie bol rozobraný. Oprava skončila až v roku 1995, odkedy je pamiatka opäť prístupná pre návštevníkov.

Vodný mlyn môžete navštíviť každý deň v letnej sezóne od 8:00 do 18:00. V zimnej sezóne len do 15:00. Vstupný poplatok na prehliadku bol pre nás skutočne symbolický. Pre dospelých 1€. Deti do 15 rokov platia len 0,50€. Vzhľadom na to, čo všetko prehliadka obsahovala sa nám poplatok zdal byť skutočne malý. Hneď pri vstupe nás privítal veľmi milý pán, ktorý mal pod palcom celú prehliadku. Žiaľ, prehliadka vodného kolového mlyna nie je vhodná pre návštevníkov s invalidným postihnutím pre bariérový prístup.

Aj napriek tomu, že mlyn sa zdal byť zvonka malý, mal až 3 poschodia. Prehliadka obsahovala spustenie a ukážka kolesa, výklad histórie mlyna na zadnom móle. Zatiaľ čo sme sa všetci návštevníci fotili pri kolese, pán sprievodca nám vravel všetko o predošlých vlastníkoch vodných mlynov. Tento konkrétny vlastnila dlhé roky rodina Néhmetovcov, preto niekto vodný mlyn nazýva aj Néhmetov mlyn.  Dominantnú časť mlyna tvorí drevená mlynica, ktorá leží na 54 pilotoch z kvalitného agátového dreva. Momentálne mlyn funguje už iba na elektrinu. Hladina Malého Dunaja je nepostačujúca pre vodný mlyn.

Nikdy ma neprestane udivovať, s akou technickou premyslenosťou všetko fungovalo. O tom ako sa tu mleli všetky druhy múk a dokrmy pre zvieratá sme sa dozvedeli všetko. Pre tých neposlušných bol ponúknutý spôsob odchodu z mlyna  žľabom pre vrecia s múkou, ktorý smeroval priamo do pristavených vozov. Zhodnotili sme, že nikto neporušil tak vážne pravidlá, aby odchádzal tade a tak si ušetril svoje telo od zbytočných triesok.

Okrem vodného mlyna je areál prispôsobený na skanzen poľnohospodárskej dediny. Mohli sme si z blízka prezrieť poľnohospodárske stroje, pracovné náradia a sedliacke koče či sane. Každý návštevník sa nachytal a nespoznal predchodcu chladničiek. Tak čo, nachytali by aj vás?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.