TOP 5 kníh a miest za rok 2017, ktoré vám odporúčam

TOP 5 kníh a miest za rok 2017, ktoré vám odporúčam

V roku 2017 som navštívila veľa miest na Slovensku a v zahraničí a taktiež som prečítala mnoho slovenských či prekladových kníh. Prinášam vám moje rebríčky TOP5, ktoré určite odporúčam aj vám.

Tento rok bol pre mňa výnimočný pre mnohé dôvody. Tie najdôležitejšie by som vám sem rada vypísala:

 • dosiahla som vo vzdelaní ďalšiu métu, Bc. z odboru marketingová komunikácia,
 • moja odborná práca nielenže dosiahla 1. Miesto v školskom kole na FMK UCM, ale uspela aj v rebríčku literárneho fondu,
 • prečítala som mnoho nových kníh,
 • videla nové miesta,
 • spoznala nových ľudí,
 • môj blog získal spolupráce s vydavateľstvom Slovart, Ikar, Elist, Art Floyd, Bestseler a s kníhkupectvom Auraknihy,
 • presťahovala som sa na vlastnú doménu jajibloguje.sk,
 • vyhrala 1. miesto v súťaži o naj blog/stránku na webe onlinového časopisu Abdon,
 • s Miroslavou Varáčkovou sme spustili prvý ročník Knižného kalendára,
 • prednášala som študentom na tému Čítanie je sexi, vďaka čomu sme spustili mnoho projektov, ktoré spoznáte v roku 2018,
 • ja aj moja rodinka sme boli zdraví,
 • bola som na Ukrajine a mnoho iného.

Čím bol pre vás rok 2017 výnimočný? Práve z dôvodu menšej rekapitulácie vám chcem povedať o knihách a miestach, ktoré na mňa najviac zapôsobili.

Naj knihy podľa Jaji za rok 2017

 1. Miroslava Varáčková – Grafitové dievča

Táto je pre mňa dôležitá z viacerých dôvodov. Je mojou prvou cez spolupráce, veľmi sa mi páčilo spracovanie textu a komixu a taktiež bola inšpiratívna.

Príbeh je o mladej Táni, ktorá svoj krutý osud rieši krádežami a predajom lupov, aby mala z čoho žiť. Jej matka, alkoholička, zanedbáva svoje rodičovské povinnosti. Svoje útočisko hľadá aj u kamaráta Britvu, ktorý jej pomáha držať sa nad vodou. Neskôr spoznáva Bena, fotografa, do ktorého sa zamiluje.  Táňa si myslí, že zlé časy sú konečne preč, konečne nemusí kradnúť, zarába si fotením, miluje a je milovaná. No do jej života sa vkradne klamstvo a ona musí čeliť veľkému rozhodnutiu.

Svieža YA ma zaujala pre nápad, štýl písania a zápletku. Autorka sa so slovami vyhrala na výbornú. Vďaka tomu sa vôbec nebudete chcieť od knihy odtrhnúť. Taktiež sa mi páčilo spracovanie príbeh doplnený komixom. Tu však vidím nedostatok v prevedení kresby.  Nie, že by sa mi nepáčila, ale chýbalo mi v nej čaro.

Grafitové dievča Zdroj: Jana Paveleková
Grafitové dievča Zdroj: Jana Paveleková
Grafitové dievča Zdroj: Jana Paveleková
Grafitové dievča Zdroj: Jana Paveleková
 1. Sarah J. Maas – Na dvore z tŕňov a ruží

Na dvoje z tŕňov a ruží bola prvá kniha, ktorú som od Sarah čítala a neľutujem. Autorku môžete poznať aj vďaka série Trón zo skla. Feyre si ma získala svojou odvážnosťou a láskou k rodine. Zabila vlka a jej trest bol jasný. Tamlin jej prikázal zotrvať na svojom dvore. Postupne sa z väzenia stalo miesto, kde vzniká láska. Feyre musí splniť úlohy, aby zachránila svojho drahého a spolu s ním všetkých ostatných. Dokáže to?

Sarah dokázala, že dokáže slovami vytvoriť v našich mysliach fantasy svet, v ktorom by svoje miesto dokázal nájsť každý. Jej knihy sú iné, atraktívne a romantická zápletka je k tomu ako bonus. Ak chcete čítať young adult príbeh plný čiar a mystických bytostí, Na dvoje z tŕňov a ruží je pre vás tá správna voľba.

Knihu odporúčam skôr nežnému pohlaviu, najmä pre výskyt romantickej zápletky, ktorá roztopí ľad v našich srdciach. Kniha tak získa taký typický ružový nádych, ktorý nie každému môže vyhovovať.

Zdroj: Jaji bloguje
Zdroj: Jaji bloguje
Zdroj: Jaji bloguje
Zdroj: Jaji bloguje
 1. Diáre od I can academy

Nie každá kniha je knihou v pravom slova zmysle. Zbožňujem diáre a zápisníky. Dlho som hľadala tie, čo by mi najviac vyhovovali. Kupovala som si tie v časopise Eva, dva roky mi robili spoločnosť diáre Paulo Coelho, ale ani jeden ma nevystihoval. Až som raz na Facebooku našla reklamu na školský diár od I can academy. Prečítala som si referencie a rozhodla som sa, že ho odskúšam. Recenzie klamali. Nebol dobrý… bol výborný. Pomáhal mi v rozvíjaní motivácie, mala som si kam zapisovať dôležité termíny a taktiež sa v ňom nachádzalo veľa priestoru na poznámky. Odvtedy mám doma od nich tri diáre. Tým posledným je Srdce ženy 2018 a priatelia, nemenila by som.

Máte aj vy svoju obľúbenú značku diárov a zápisníkov? Čo musí obsahovať, aby vám sto percentne vyhovoval?

Diáre a zápisníky od I Can Academy. Zdroj: Jaji bloguje
Diáre a zápisníky od I Can Academy. Zdroj: Jaji bloguje
101 dní vďačnosti. Zdroj: Jaji bloguje
101 dní vďačnosti. Zdroj: Jaji bloguje
 1. Patrick Ness – Sedem minút po pol noci

Prvý krát som bola osobne s Patrickom Nessom v deň, kedy som získala prvé miesto s odbornou prácou Špeficiká marketingovej komunikácie vo vybranej firme. Môj dokonalý deň sa tak zavŕšil dokonalou besedou so super človekom, ktorý si ma okamžite získal nenúteným humorom a príjemným vystupovaním. Zatiaľ som od toto autora čítala dve knihy – Niečo viac a Sedem minút po pol noci. Obe boli výnimočné, ale pri druhej som dojatím a životnou pravdou, ktorú opisuje, až plakala.

Je veľmi ťažké priznať pravdu a odhaliť svoj strach. Predstavte si, že by vás vždy sedem minút po pol noci navštevoval Netvor a rozprával vám rôzne príbehy. Vždy mali iné ponaučenie, no obsahovali jediné – spravodlivosť a pravdu.

Kniha sa vizuálne nápadne podobná k detským rozprávkam – nielen tvarom, ale aj grafickým návrhom jednotlivých strán. A hoci sa jedná o young adult literatúru, určite je kniha vhodná pre všetkých, bez rozdielu veku či pohlavia.

Patrick Ness - Sedem minút po pol noci. Zdroj: Jaji bloguje
Patrick Ness – Sedem minút po pol noci. Zdroj: Jaji bloguje
Patrick Ness - Sedem minút po pol noci. Zdroj: Jaji bloguje
Patrick Ness – Sedem minút po pol noci. Zdroj: Jaji bloguje
 1. Sally Thorn – Hra na lásku a nenávisť

Vtipná a romantická. Tak by som asi definovala tento kúsok v mojej knižnici, ktorú v roku 2017 vydalo vydavateľstvo Ikar. Lucy pracuje vo knižnom vydavateľstve, ktoré sa spojilo s konkurenciou a tak sa ocitla v jednej kancelárií so šarmantným, za to puntičkárskym, na nervy lezúcim Joshuom, s ktorým každá sekunda bola utrpením. Nielenže ich spory často končili na personálnom oddelení, ale tento krát chceli zabojovať o miesto riaditeľa, ktoré chceli obaja získať. Čo sa však stane, ak sa do ich vzťahu plného nenávisti zapletie láska?

Kniha, ktorej obálka ma vôbec neupútala, si ma získala. Keby som ju videla v kníhkupectve, obídem ju. Z toho plynie ponaučenie, že nemôžeme dať na prvý pohľad, pretože sa v tom môže skrývať niečo viac.

Hra na lásku a nenávisť je podľa mňa správnou voľbou pre romantické ženy, ktoré sa radi pri knihách smejú a čítajú dobré erotické scény.

Hra na lásku a nenávisť od Sally Hutton. Zdroj Jaji bloguje

Hra na lásku a nenávisť od Sally Hutton. Zdroj Jaji bloguje
Hra na lásku a nenávisť od Sally Hutton. Zdroj Jaji bloguje

 

Priatelia, aká kniha bola podľa vás tento rok najlepšia? Prečo? Určite ju napíšte do komentárov, aby sme sa inšpirovali.

Naj miesta podľa Jaji za rok 2017

Aj v tomto roku som veľa cestovala a to nielen po Slovensku. Vytvoriť TOP5 je pre mňa veľmi náročné, preto sa chcem s vami podeliť o miesta, ktoré sa hlboko vryli do môjho srdca.

 1. Užhorod

Týždeň, ktorý som strávila na Ukrajine bol krátky a poučný. V mnohom mi otvoril oči a hoci som spoznala iba jedno mesto, plánujem ju spoznávať omnoho viac.

Užhorod, mesto, ktoré leží na hraniciach so Slovenskom,  je plné dobrého jedla, histórie a predstavte si, aj wellnesu. Na svoje si tu príde každý. Chcete ísť na nákupy? Spoznávať nové miesta? Oddýchnuť si? Aspoň raz sa sem musíte ísť pozrieť.

Najviac sa mi páčil hrad a skanzen, ktoré som navštívila pri mojich potulkách mestom. Na túto skúsenosť určite nezabudnem, pretože Ukrajina mi otvorila oči.

Zdroj: Jaji bloguje

Užhorodská hradná pevnosť
Zdroj: Jaji bloguje

Ukrajina. Skanzen ľudovej architektúry

Zdroj: Jaji bloguje

 1. Ostrihom

Ak poviem, že idem do Štúrova, vždy skončím v Ostrihome. Jeho krásna bazilika, ktorá je aj našou históriou, robí toto miesto dokonalým. Bazilika je 16tym najväčším kostolom v strednej Európe. Okrem interiéru si môžete užívať výhľad na Dunaj z jej kupoly. Návštevu určite odporúčam.

A pokiaľ by ste boli hladní, najlepšie miesto na zahnanie toto nepríjemného pocitu je Sedliacka reštaurácia, kde vládne super atmosféra. V spojení s chutným jedlom a veľkými porciami je s tematickým zameraním reštaurácie o zábavu postarané.

Štúrovo - Ostrihom. Zdroj: Jana Paveleková
Štúrovo – Ostrihom. Zdroj: Jana Paveleková
Štúrovo - Ostrihom. Zdroj: Jana Paveleková
Štúrovo – Ostrihom. Zdroj: Jana Paveleková
Štúrovo - Ostrihom. Zdroj: Jana Paveleková
Štúrovo – Ostrihom. Zdroj: Jana Paveleková
 1. Chodník korunami stromov v Tatrách

Miesto, ktoré ľudia nenávidia alebo milujú. Radím sa medzi druhú skupinu. S priateľom som tu strávila niekoľko dní v hoteli Strachan Bachledka. Pokiaľ neviete, kde sa ubytovať (ak tu chcete stráviť niekoľko dní), tak jednoznačne tu. Okrem turistiky v Tatrách môžete navštíviť Beliansku jaskyňu alebo užiť si prechádzku v korunách stromov.

Pozor, pripravte si plnú peňaženku. Žiaľ, ceny nie sú friendly, pokiaľ si chcete s rodinkou dopriať.

Osobne by som volila cestu cez pracovný týždeň a vlakom. Vyhnete sa tak problémom s parkovaním.

Prechádzka chodníkom vám potrvá maximálne hodinu. Zdroj: Jaji bloguje
Prechádzka chodníkom vám potrvá maximálne hodinu. Zdroj: Jaji bloguje
Chodník korunami stromov v Bachledovej doline. Zdroj: Jaji bloguje
Chodník korunami stromov v Bachledovej doline. Zdroj: Jaji bloguje

Zdroj: Jaji bloguje

 1. Spišský hrad

Spiš je nádherný región, ktorého najväčšou ozdobou je Spišský hrad. Prečo by ste si mali dopriať pol dňa na toto miesto? Za pekného počasia sú z veže vidieť Tatry. Počas letných mesiacov sa konajú nočné prehliadky hradu a od roku 2003 bola vynovená gotická Kaplnka sv. Alžbety.

Hrad, ktorého počiatky siahajú do 11. storočia je šiesty najväčší na Slovensku. Kto sa neprechádzal po jeho hradbách, akoby nebol ani pravý Slovák.

Spišský hrad a jeho nádherné okolie. Zdroj: Jaji bloguje
Spišský hrad a jeho nádherné okolie. Zdroj: Jaji bloguje
Pohľad na hrad z dolnej brány. Zdroj: Jaji bloguje
Pohľad na hrad z dolnej brány. Zdroj: Jaji bloguje
Z hradu je krásny výhľad na obed Spišské Podhradie, kde sme začali našu cestu. Zdroj: Jaji bloguje
Z hradu je krásny výhľad na obed Spišské Podhradie, kde sme začali našu cestu. Zdroj: Jaji bloguje
 1. Zámok v Holíči

Zámok v Holíči, ktorý si obľúbila aj Mária Terézia, potrebuje našu pomoc. Nielen finančnú, ale aj ústnu, pretože sa o ňom proste musí hovoriť. Je to kus našej histórie, ktorá vplyvom udalostí, ľahostajných vlastníkov a vedomého ničenia chátra. Prečo to ľudia dovolili, neviem. Ale nesmieme pripustiť, aby sme o tento zámok prišli úplne.

Interiér si môžete prezrieť aj vy. Návštevník platí skutočne symbolickú cenu a ako bonus sa môžete prejsť chodbami, po ktorých kráčali významní panovníci.

Zámok v Holíči. Zdroj: Jaji bloguje
Zámok v Holíči. Zdroj: Jaji bloguje
Zámok v Holíči. Zdroj: Jaji bloguje
Zámok v Holíči. Zdroj: Jaji bloguje
Zámok v Holíči. Zdroj: Jaji bloguje
Zámok v Holíči. Zdroj: Jaji bloguje

Aké miesto za rok 2017 sa vám páčilo najviac? Kam by ste chceli ísť? Napíšte svoje plány do komentárov. Budem len rada, ak sa podelíme aj o cestovateľské tipy.

4 comments found

 1. Prajem ti aj do nového roka čas a chuť na čítanie a návštevu zaujímavých miest a samozrejme sa aj teším na články 😀 Z kníh som čítala Na dvore z tŕňov a ruží a veľmi sa mi to páčilo. Z miest som bola v Bachleodvej doliny, okrem iného aj vďaka tvojmu odporúčaniu a bol to skutočne krásny výlet, dúfam, že tento rok stihnem Spišský hrad 🙂

  1. Ďakujem veľmi pekne, všetko dobré aj tebe! Hlavne veľa zdravia a rodinnej pohody, ostatné príde aj samo <3. Som veľmi rada, že moje odporúčanie dopomohlo k tomu, aby si prežila pekný deň. Na ten Spišský hrad ti držím palce, určite ho treba vidieť. Nezabudni, každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup zadarmo.

 2. Nečítala som ani jednu z kníh, ale aj vďaka tvojim recenziam ich aspoň viem ponúkať zákazníkom.
  Spišský hrad je skutočne Top krása Slovenska ja jednoducho milujem nielen ten ale aj iné hrady našej krásnej krajiny.
  Na Ukrajine som ešte nebola, ale podľa tvojho článku to musí byť krásna krajina, je dosť možné že sa tam raz vyberieme.
  Tatry bez debaty brutálne, aj keď po tej ceste sme ešte nešli ale to neznamená že nepôjdeme. Ale Ostrihom určite raz chcem navštíviť.
  V novom roku ti prajem množstvo úžasných kníh, a krásnych výletov. Nech viem kam ísť. .

 3. Ďakujem veľmi pekne, všetko dobré aj tebe! Hlavne veľa zdravia a rodinnej pohody, ostatné príde aj samo <3
  Ani nevieš ako ma veľmi tešia tvoje slová, hlavne ako odporúčaš zákazníkom knihy na základe mojich článkov. Veľmi si vážim tvoju dôveru a dúfam, že zákaznísi sú spokojní. Budem sa snažiť ti prinášať inšpirácie aj naďalej.
  Ukrajinu určite odporúčam. Z Michaloviec do Užhorodu ide každú hodinu autobus, takže to máš takmer na skok (aspoň bližší skok ako ja :D)

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.