TIP NA VÝLET: Vezmite deti (a nielen tie) do viedenskej ZOO a zabavte sa

TIP NA VÝLET: Vezmite deti (a nielen tie) do viedenskej ZOO a zabavte sa

Chcete vidieť pandu, koalu alebo ľadového medveďa? Zabaviť sa jazdou na koňoch, ochutnať kvalitný viedenský rezeň a vychutnať si výhľad na mesto?

Už mnoho rokov som chodila okolo brány s nápisom Tiergarten v Schönbrunne, ale nikdy som nemala čas či chuť vojsť dnu a spoznávať toto miesto viac. O čom je reč? Predsa o zoologickej záhrade v priestoroch letného sídla Habsburgovcov.

História zoologickej záhrady siaha až do roku 1752, čím dostala prívlastok najstaršia ZOO v Európe. V minulosti slúžila na voľno časové aktivity cisárskej rodiny a ich návštev. Vo svojich útrobách skrýva až 600 druhov zvierat.

Viete, kde sa vo Viedni nachádza Krásny prameň? Je to jedno z najnavštevovanejších miest v meste. Prečítajte si o ňom viac!

Tulene vo výbehu a ich ošetrovatelia. Láska bola v ovzduší
Tulene vo výbehu a ich ošetrovatelia. Láska bola v ovzduší <3. Zdroj: Jaji bloguje

 

V roku 2010 bola záhrada označená ako najlepšia ZOO v Európe a mne nezostáva nič iné, iba súhlasiť. Jedna z najlepších, aké som kedy navštívila. Ešte podobne som sa cítila v pražskej zoologickej záhrade, ale ak máte radi záhrady ako druh relaxu či oddychu, mali by ste sa ísť pozrieť aj sem. Do Viedne.

Jedna menšia nevýhoda, pre slovenského návštevníka môže byť cenová relácia vstupného a gastra trochu drahšia, preto si výlet dobre naplánujte aj z ekonomického hľadiska. Nezabudnite vstupné nakombinovať podľa počtu osôb tak, aby sa vám oplatilo čo najvýhodnejšie. Pevne verím, že vám v tom pomôže aj tento článok.

Vstup do ZOO zo Schönbrunnských záhrad pri Neptúnovej fontáne. Zdroj: Jaji bloguje
Vstup do ZOO zo Schönbrunnských záhrad pri Neptúnovej fontáne. Zdroj: Jaji bloguje

 

Doprava do Viedne a po meste

Pokiaľ môžem poradiť a vám to nebude prekážať, určite zvoľte do Viedne vlakovú dopravu. Prečo?

 1. Nemusíte riešiť dopravu autom po meste a drahé parkovanie.
 2. Z Bratislavy stojí spiatočný lístok do Viedne iba 14 €.
 3. Pokiaľ sa nevyznáte vo viedenských lístkoch MHD, nie je to problém. Pri kúpe vlakového lístka si pýtajte pri okienku lístok s kombináciou na MHD. Bude stáť síce 18,80 €, ale v cene máte aj možnosť celodennej MHD dopravy v zóne 100 (bohato vám postačí na historické centrum a aj ZOO).
 4. Vlaky do Viedne premávajú z Bratislavy stále, nie ste obmedzení spojmi a časom. Výlet sa dá skutočne flexibilne naplánovať.
 5. Wien Hauptbanhof sa nachádza kúsok od centra. Asi 5 minút odtiaľ sa nachádza zámok Belveder a hneď pri ňom Karlzplatz.
Viedenská ZOO. Zdroj: Jaji bloguje
Viedenská ZOO. Zdroj: Jaji bloguje

 

Do ZOO, presnejšie do Schönbrunnu sa dostanete MHD autobusmi, električkami či metrom. Najviac by som vám odporúčala metro. Je to rýchly a prehľadný spôsob prepravy po meste. Aj v najväčšej špičke necítite nápor množstva domácich, či turistov.

Zastávka Schönbrunn sa nachádza na linke U4 (zelená), smerom na Hütteldorf. Ztade je to do zámku skutočne len pár minút.

Nemajte ani strach z revízorov v metre. Stačí, ak vám lístok označí už vlakvedúci. V prvý deň nástupu je využiteľný aj lístok na MHD (ak by ste sa v meste chceli zdrať niekoľko dní, nie je problém. Na spiatočnú cestu máte čas dva týždne, ale lístok na MHD vám už neplatí).

Revízora som si už v metre zažila. Trochu mi búšilo srdce, či mi niečo nepovie na lístok. Nikde som si ho v metre neoznačovala, čo ak povie, že nie je platný? Pán revízor skontroloval lístok, dátum nástupu, neprekročila som zónu, takže nemal žiaden problém. Ešte sa na mňa milo usmial a zaželal pekný deň. Priatelia, odskúšané! 🙂

Viedenská ZOO. Zdroj: Jaji bloguje
Viedenská ZOO. Zdroj: Jaji bloguje

 

Cenník ZOO vo Viedni a otváracie hodiny

Lístky si môžete zakúpiť online alebo priamo na mieste. My sme si zvolili pre tento krát druhú možnosť práve pre zlé skúsenosti so ZOO v Zlíne, kedy sme na lístky čakali niekoľko dní a ešte sme museli v Otrokovicích zháňať tlačiareň.

Výhodou onlinovo zakúpených vstupeniek je jednoznačne dôvod, že nemusíte čakať v rade.

Ľadový medveď bol ako na módnej prehliadke. Ukázal svoju veselú povahu a potešil návštevníkov. Zdroj: Jaji bloguje
Ľadový medveď bol ako na módnej prehliadke. Ukázal svoju veselú povahu a potešil návštevníkov. Zdroj: Jaji bloguje

 

Pokiaľ premýšľate nad kúpou Vienna Card, s ňou máte výhodu aj v ZOO. Konkrétne 3 € zľavu zo vstupného.

Informácie sú aktuálne k dátumu 1.9.2017 Za jednu osobu Skupiny od 10 osôb
Dospelí 18,50 € 16,50 €
Deti a mládež (od 6. do 19. narodenín) 9 € 8 €
Invalidi (po predložení preukazu)n 9 € 8 €
Deti do 6 rokov zadarmo zadarmo

 

Aj viedenská ZOO ponúka možnosti celoročných, zvýhodnených alebo kombinovaných vstupeniek. Výhodou ročných vstupeniek je ich platnosť od dátumu vystavenia, alebo možnosť jednotlivého použitia.

Informácie sú aktuálne k dátumu 1.9.2017 Cena vstúpného
Dospelí 49 €
Deti a mládež (od 6. do 19. narodenín) 25 €
2 vstupenky pre dospelých a 3 pre deti mládež (od 6. do 19. narodenín) 54 €
Sloníci vo výbehu, ktorý je pozorovateľný z mnohých uhlov. Zdroj: Jaji bloguje
Sloníci vo výbehu, ktorý je pozorovateľný z mnohých uhlov. Zdroj: Jaji bloguje

 

Do zoologickej záhrady je vstup so psíkom, žiaľ, zakázaný. Nezabudnite, že deti do veku 14 rokov musia byť v sprievode rodičov.

Viedenská zoologická záhrada je otvorená počas celého roka, aj počas sviatkov. Otváracie hodiny sa menia podľa sezóny.

Obdobie Otváracie hodiny
január 9:00 – 16:30
február 9:00 – 17:00
marec 9:00 – 17:30
apríl – september (hlavná sezóna) 9:00 – 18:30
október (do konca letného času) 9:00 – 17:30
november – december 9:00 – 16:30
Časť interiéru pavilóvu ľadového medveďa. Zdroj: Jaji bloguje
Časť interiéru pavilóvu ľadového medveďa. Zdroj: Jaji bloguje

 

Čo sa mi páči na ZOO v Schönbrunne?

Už mám s čím porovnávať. Navštívila som mnohé zoologické záhrady na Slovensku (Bratislava, Bojnice, Spišská Nová Ves, Košice), dokonca aj niektoré v Česku (Praha, Zlín), do niektorých sa ešte len chystám (Budapešť).

Mojim hlavným kritériom je miera starostlivosti o zvieratá, záujem ošetrovateľov, prispôsobenie výbehov pre komfort ich obyvateľov aj návštevníkov a mnohé iné. Ak by ste chceli viedenskú ZOO prirovnať k nejakej na Slovensku, na rovinu vám poviem, že to podľa môjho názoru nie je možné.

Kráčame po lávke. Nielenže uvidíme časť historického centra, ale dostaneme sa do Tirolgarten. Zdroj: Jaji bloguje
Kráčame po lávke. Nielenže uvidíme časť historického centra, ale dostaneme sa do Tirolgarten. Zdroj: Jaji bloguje

 

Priatelia, Viedeň je blízko, využite to a urobte si svoj názor sami. Čo sa najviac páčilo na tejto záhrade mne?

 • Centrum mesta dodáva záhrade väčšiu atraktivitu. Jej návštevu si môžete spojiť s návštevou Schrönbrunnu. V zimnom období si môžete zakúpiť aj kombinovaný lístok za 27,50 €, kde máte v cene prehliadku zámku s audiosprievodcom (v slovenskom jazyku nemajú, ale v českom áno) a vstup do zoologickej záhrady.
 • Široké spektrum zvierat, ktoré môžete obdivovať. Hoci sa mi ZOO zdala byť podľa mapy malá, zdržali sme sa tam celý deň. Môžete si prezrieť rôzne tematicky upravené pavilóny, zúčastniť sa komentovaného kŕmenia, vidieť vzácne a ohrozené druhy, vychutnať so obedy v jednej z reštaurácií. Pre tých najmenších sa tu nájdu aj ihriská.
 • Pitná voda na každom rohu.
 • Vláčik, ktorý vás vyvezie na kopec. My sme s ním však nešli. Premáva od druhej polovice marca do konca októbra. Lístok stojí 2 € pre dospelých a 1 € pre deti.
 • Lávka, z ktorej si môžete užiť pohľad nielen na mesto, ale dovedie vás priamo do časti Tirolergarten, kde sa nachádza časť s hospodárskymi zvieratami.
 • Pandy, ľadový medveď, medveď pyskatý, koaly, hroch a mnoho iných zvierat. Už som spomínala široké spektrum zvierat, ale pre mňa tie naj zopakujem opäť.
 • Edukatívny charakter. Zoologická záhrada je tu nielen pre oddych a zábavu ale aj preto, aby sme sa niečo nové naučili.
 • Prístup zamestnancov k zvieratám. Bolo vidieť, že láska je vzájomná. A tak to má byť.
Výhľad na ZOO a Viedeň. Zdroj: Jaji bloguje
Výhľad na ZOO a Viedeň. Zdroj: Jaji bloguje

 

Keď už si naplánuejte výleto do viedenskej ZOO, vyhraďte si čas aj na iné mestské pamiatky. Čo by ste mali určite vidieť?

 • zámok Schönbrunn (jeho interiér aj záhrady),
 • Belveder,
 • Hofburg,
 • mestská radnica a parlament,
 • prirodovedné a technické múzeum,
 • Práter,
 • štátna opera,
 • Stephans dom,
 • Karlskirche
 • a mnohé iné.

Viedeň je krásna dunajská metropola. Pozrite si naše fotografie z prechádzky po meste.

Tučniaky robili návštevníkom radosť, či už vo vonkajšom výbehu alebo vo vnútri. Zdroj: Jaji bloguje
Tučniaky robili návštevníkom radosť, či už vo vonkajšom výbehu alebo vo vnútri. Zdroj: Jaji bloguje

 

Pri vstupe si nezabudnite vziať mapu a užite si úžasný deň plný zážitkov!


Máte radi ZOO? Boli ste sa pozrieť aj v tej viedenskej? Ako sa páčilo vám? Napíše do komentára, ktoré zvieratko sa vám či vašim blízkym zapáčilo najviac a prečo. Dúfam, že aj tento článok vám pomôže v naplánovaní krásneho dňa.

2 comments found

 1. Letos jsem o návštěvě vídeňské ZOO s kamarádkou uvažovaly, ale odložily jsme to na příští rok, měly jsme ve Vídni nabitý program. 🙂 Úvodní fotka s medvěděm je boží!

  1. Ďakujem <3. My sme sa do ľadového medveďa tak zamilovali, že sme ho pozorovali nielen hrozne dlho, ale aj sme si kúpili jeho plyšovú zmenšeninu domov. Návštevu ZOO sme dlho odkladali a potom somm to ľutovala. Určite ju navštívte nabudúce, stojí za to.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.