Milovníci kníh odporúčajú dystopickú sériu Hry o život. Čítali ste?

Milovníci kníh odporúčajú dystopickú sériu Hry o život. Čítali ste?

Hry o život sme mohli čítať už pred niekoľkými rokmi. Tentokrát nám CooBoo prinieslo na trh neuveriteľne krásne revydanie. Vyspovedala som pár milovníkov kníh, prečo by sme túto trilógiu mali mať doma.

Považujem sa za verného fanúšika tejto dystopickej trilógie. Priznám sa, že som najprv videla film a až po dlhom čase som sa odhodlala prečítať si knižné spracovanie. Teraz mi určite poviete, že som urobila chybu, pretože kniha je vždy lepšia než film. Súhlasím v plnom rozsahu. Kniha ma dostala. Nielenže sa čítala dobre, ale kopec situácií som dokázala viac prežiť. Aj tých pozitívnych, či negatívnych. Suzanne Collins píše pútavo. Niektoré pasáže sa mi síce zdali byť trochu nudnejšie, ale to mohlo spôsobiť moje očakávanie. Hoci som knihu čítala už pred nejakým časom, premýšľam, že v najbližších dňoch otestujem nové knihy. Čo myslíte, bude ich väzba rovnako funkčná ako krásna?

Pri rozhodovaní, či sa po nejakej knihe poobhliadnem alebo nie, často dávam na názory ostatných. Pre dnešný článok som sa rozhodla osloviť ľudí z knižného i neknižného sveta, ktorí vám Hry o život priblížia ešte viac.

Hry o život. Suzanne Collins. CooBoo. Zdroj: Jaji bloguje
Zdroj: Jaji bloguje

Timka Krauszová
autorka jedinečného blogu pre študentov a ambasádorka študentských zahraničných mobilít

“Trilógiu Hry o život som čítala akoby naozaj šlo o život. Dodnes si živo pamätám, aké to bolo: Požičala som si ju (mala som edíciu celej trilógie v jednom) a priniesla na internát. Po večeri som zistila, že spolubývajúca sa do nej začítala a tak sme si zaviedli pravidlo. Čítať smie len tá, ktorá na daný deň dokončila všetky domáce úlohy. Boli to najproduktívnejšie 3 dni nášho spolubývania na strednej! (smiech)
Ak ste ešte knihy nečítali, odporúčam ich. Je to už taká young adult klasika, ktorá má ale veľmi zaujímavé myšlienky najmä o tom, ako využívať strach a nerovnosť v krajine v prospech tých, čo sú pri moci. Najmä posledná časť trilógie sa líši od ostatných v tom, do akej hĺbky zachádza pri politických manévroch. Je písaná ľahkým štýlom a môže to byť príjemný úvod do tém, ktoré bežne nevyhľadávate.”

Endlessbibliophile
knižná blogerka a členka Humbook teamu

“Popsat stručně, proč miluju Hunger Games je vážně obtížné. V mých očích se vyrovná Harrymu Potterovi – pokaždé, když ji čtu znovu, si v ní najdu něco nového. A pokaždé ji zhltnu za pár dní a nemůžu přestat číst, i když vím, co se stane. Pokaždé pláču. Nemůžu si pomoct a přehlížím chyby, které má samozřejmě každá kniha. Hunger Games totiž mají místo v mém srdci a věřím, že nejsem jediná.”

Slávka
lifestyle blogerka

“Sériu Hry o život som čítala ešte niekoľko rokov dozadu, vtedy som ešte zapadala do skupinyteen-čitateľov. Pamätám si, že som prvý diel našla v knižnici a vtedy to bola pre mňa ešte úplne neznáma autorka. Preto som teda ani nemohla mať nejaké vysoké očakávania. Čo sa však stalo, keď som prečítala prvú časť? Hneď som utekala do knižnice, aby som si požičala celú sériu. Priam som tie knihy zhltla. Bolo jasné, že Hry o život raz budem mať aj doma kúpené …a naozaj v súčasnosti skrášľujú obývačku.

Prečo ma však táto séria tak pohltila? Jednoznačne za to mohli myšlienky, ktoré ma ešte vtedy ako násťročnú formovali nielen v tomto prípade, ale i z čerpania inej literatúry, po ktorej som siahala. Autorka ponúkla dej a priestor, ktorý ma premiestnil mimo reality a vtom okamihu som žila v jej príbehu. Milovala som aj nenávidela jej knižných hrdinov. Pri tejto trilógii som pocítila ako mi bude veľmi ľúto, keď ju dočítam, no zároveň som chcela rýchlo vedieť, ako všetko skončí.

Pre mňa boli a sú Hry o život sériou, ktorá neponúka len dynamický dej so skvelou prácou autorky pri tvorbe charakterov, ale taktiež je priestorom, v ktorom sa podsúva mladým ľuďom množstvo otázok a podnetov k premýšľaniu i nad súčasným svetom a ľudstvom samým.”

Katka – Knižný hobbit
knižná blogerka

“Keď moje mladšie ja čítalo tieto knižky, bolo nadšené. Je pravdou, že je to jedinečná séria, ktorá v sebe ukrýva viac ako si myslíte. Originálnosť jej nemožno poprieť, o tom ako sa musí niekto prebojovať čítame často, ale aby bol obetným baránkom, ktorého si zvolí náhodné losovanie – toto ma dostalo do kolien. Najviac ma v nej oslovila osobitná bojovnosť, ktorú v príbehu nadobudnú postavy. Stránky som vždy obracala rýchlo jednu za druhou a strácala sa v čase, ktorý ma pohltil popri čítaní. Určite stojí za to prečítať si túto sériu, hlavne kvôli postavám, ktoré Vám prirastú k srdcu.”

Hry o život. Suzanne Collins. CooBoo. Zdroj: Jaji bloguje
Zdroj: Jaji bloguje

Maťka
nadšená čitateľka a knihomoľka

“K sérii Hry o život som sa dostala náhodou pred niekoľkými rokmi a musím priznať, že ma zaujali. Opätovne som sa k tejto knižnej sérii vrátila ku koncu minulého roka, keď som si všetky knihy kúpila na Bibliotéke. Vďaka tomu som sa na knihu začala pozerať trochu inak, ako keď som bola mladšia. Odvaha Katniss je obdivuhodná, kto by sa dokázal obetovať a ísť na istú smrť? Väčšina by mala asi problém, ja by som to asi nedokázala. Musím však uznať, že boli aj pasáže, kedy mi hlavná hrdinka pripadala trochu detinská. Niektoré jej reakcie, boli príliš prehnané. A práve toto jej dáva reálnu podobu človeka a nie je len fiktívnou postavou na papieri.

Odporúčam prečítať si tento príbeh každému, kto má rád sci-fi a napätie s kúskom romantiky. Myslím, že keď sa poriadne začítate, nebudete mať chuť knihu odložiť, pokiaľ sa nedostanete na koniec.”

Erik Fazekaš
editor z vydavateľstva CooBoo

“Hry o život buď nenávidíte, alebo milujete — podobne ako iné kultové knihy, seriály, či filmy. Dnes už môžeme z istotou tvrdiť, že Hry o život sú povinná YAzda tínedžerskej literatúry. A vyhnúť sa im, keď ste fanúšikom YA kníh, je ako ignorovať Harryho Pottera v detskej fantasy, George R. R. Martina v dospeláckej fantasy, či Stephena Kinga v hororovej literatúre. Hry o život, Nástroje smrteľníkov a Upírska akadémia sú tri piliere súčasnej YA literatúry a vy by ste ich nemali odignorovať. Je to pre mňa obrovská česť, že sme sa v slovenskom CooBoo podujali vydať takéto hodnotné a exkluzívne vydanie Hier o život, ktoré je ako stvorené pre novú generáciu čitateľov.”

Martina Krausová
knižná blogerka

“Myslím si, že hunger games by si měli všichni přečíst, protože na svou dobu a prakticky i dnes je to pořád jedna z nejlepších a nejoriginálnější distopií. Je to série, která ukazuje politiku, lásku, rozpolcenost, nenávist, zvracenost televizních reality show – no schválně, kolik takových knížek znáte? Je to skvěle napsaná série, která patří už navždy k mým nejoblíbenějším. Z filmů odcházeli lidé zmatení a nechápali kontext a smysl spousty věcí, to se vám u knížky nestane.”


Čítali ste knihu? Videli film? Nezabudnite sa v komentároch podeliť s vašim názorom.


Tento článok vyšiel v spolupráci s Vydavateľstvom CooBoo

6 comments found

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.