Parstelvan sa vám vryje hlboko do srdca svojou úprimnosťou

Parstelvan sa vám vryje hlboko do srdca svojou úprimnosťou

Únik z reality nezaškodí. Vďaka knihe Parstelvan je táto úloha jednoduchšia, než kedykoľvek predtým. Ponorte sa do magického sveta, kde sa musí o lásku bojovať.

Anotácia

Parou stelie vánok krajinu zvanú Parstelvan, v ktorej sa snúbi láska i moc. Tá vyhnala Branara z rodného kráľovstva a zaviala ho do Podhoria, kde si padnú s Darnáliou do oka. Branara však ťaží na srdci tajomstvo. Aby očistil seba a zmyl hanbu z rodného mena, musí objaviť stratenú Darnovskú pečať. Tá spolu s mapou z Podnobrežia udržiava mier v krajine a pomáha kráľovnej vládnuť rozumne a spravodlivo. No v boji proti intrigám a moci si nepomôže sám. Branarovo srdce, dávno sľúbené Darnálii, zahorí láskou k lesnej víle. Aby Darnália preukázala pravosť svojich citov, podstúpi cestu za záhadnými bojovníkmi na dne jazera, kde ju môže postretnúť ostrie meča i šíp lásky.

Poetický príbeh o sile lásky, ktorá obstojí nielen v boji s mečmi, ale aj v súboji sŕdc. Lyrická fantasy z pera slovenskej autorky je vyznaním lásky, ktoré si potrebujete prečítať.

Kniha sľubuje kvalitné čítanie

Kto počul na knihu prvé referencie alebo videl trailer vie, že sľubuje veľký zážitok. Teraz je na mieste otázka, či Parstelvan dokáže naplniť očakávania, ktoré má čitateľ. Hned na začiatku sa stretávame s Branarom. Pri požiari príde o otca, ktorý bol strážcom Darnovskej pečate. Keďže Branar je hlavný podozrivý, z kráľovstva je vyhnaný. Vrátiť sa môže len vtedy, pokiaľ očistí svoje meno.

Branar putuje krajinou. Jeho úlohou je nájsť stratenú pečať, ktorá dokáže, že je nevinný. Kroky ho zavedú až do Podhoria, kde sa stretne s Darnáliou. Myslím si, že sa zamilujú do seba na prvý pohľad. Ich vzťah naberá na intenzite a neuveriteľnou rýchlosťou sa posúva do hlbších rozmerov. To mi trochu prekážalo. Ich vzťah je krásny, nie veľmi silný, ale úprimný. Ak im chcela dať autorka väčší priestor, pokojne tak mohla urobiť. Kniha by zniesla pár strán navyše. Takto mi to prišlo, že Branar bol v Podhorí veľmi dlho a pritom to taká dlhá doba zase nebola. Nemám rada, ak je začínajúci vzťah neprirodzene uponáhľaný.

Darnália však netuší, prečo prišiel do Pohoria a čo sa stalo s jeho otcom. Keď sa jej zverí, zamilovaná kráska sa podľa môjho názoru zachová prehnane. Situácia privedie Branara až k vílam, kde sa zamiluje do jednej z nich, aj napriek tomu, že srdce bolo sľúbené inej. Tu začína mať príbeh opäť trochu akcie, pretože Darnália sa rozhodne získať mapu, aby pomohla svojmu milému a dokázala, že jej city k nemu sú úprimné. Do Podnobrežia ju sprevádza Tofan, ktorý tak trochu môže za túto komplikáciu.

View this post on Instagram

#dnescitam túto krásnu knihu, ktorá v sebe nesie neuveriteľne krásnu myšlienku. #Parstelvan od @silvia.zeumerova. Kto už čítal? #kniznykompas Dovolím si zacitovať jednu z najobľúbenejších častí, vďaka ktorej si ma kniha získala a vryla hlboko do srdca: "Šťastie nemôžeš získať. Je v tebe, vyviera ako prameň. Rozdávaj, čo je v tebe dobré, a budeš šťastná. Všetko, čo dáš, sa ti vráti. S množstvom navyše. Tak je to predsa v prírode už po tisícročia a ver mi, že ona je šťastná. Čo jej vezmeš, vezme ona tebe. Čo jej dáš, to ti stonásobne vráti. Ak cítiš lásku, daruj ju. Nemôže sa ti nevrátiť." Čo vo vás evokuje tento citát? Riadite sa podobným aj vy? Alebo máte na štastie iný názor? @lindeni.sk @albatrosmedia.sk @knizny_kompas @dnes_citam #jajibloguje #pantarhei #silviazeumerova #lindeni #tipnacitanie #bookstagram #bookphoto #bookblogger #bookaholic #bookporn

A post shared by Jaji Bloguje (@jaji_books) on

Nič nie je také jednoduché, ako sa zdá a Darnália je podrobená skúške, počas ktorej sa z nej formuje iný človek. Aj ona sa zamiluje, hoci srdce sľúbila inému. Preto tvrdím, že ich láska nie je až taká silná. Povedala som si, že keď sa jeden môže zamilovať, tak nech sa zapozerá aj druhý a môže to zostať takto. Príbeh by to iba obohatilo. Všetko sa vyvinie nakoniec úplne inak. Neviem, či to bol autorkin zámer, ale uvedomila som si fakt, že ľudské city, nech sa akokoľvek snažíme, sú veľmi nestále. Vplyvom vonkajších či vnútorných vnemov sa menia a vtedy je potrebné uvedomiť si, čo je dôležitejšie. Či tá krásna chémia alebo úprimnosť, kompromis, porozumenie a rešpekt.

Hoci sa Silvia Zeumerová snažila dodať príbehu akciu, myslím si, že je tam až priveľa jemného ženského citu. Záverečný boj bol veľmi rýchly, bez napätia a takmer dokonalý. Zaradil Parstelvan do mojej osobnej kategórie – rozprávka pre dospelých.

Autorkin svet mi prišiel fascinujúci. Kniha je plná hlbokých myšlienok o láske, šťastí a živote, čím sa pre mňa stáva výnimočnou a nezabudnuteľnou. Niekedy som mala pocit, akoby vysvetlenie samotných myšlienok bolo nad priebehom samotného deja. O postavách sa dozvedáme len to najnutnejšie, často sú im do vienka nadelené hlavne dobré vlastnosti, ktoré posúvajú charakter na piedestál.

 

Komu knihu odporúčam

Myslím si, že Parstelvan by mohol zaujať najmä žienky, ktoré milujú príbehy o veľkej láske. Kniha dá určite čitateľovi veľa, najmä pre jej múdrosť. Hlboké myšlienky sú podávané prirodzeným spôsobom a vôbec nerušia. Už je len na čitateľovi, čo si z čítania odnesie a či sa jeho očakávania naplnia. Príbeh o Branarovi a Darnálii mi prišiel ako rozprávka pre dospelých, ktorí tiež občas potrebujú snívať. Myslím si, že ide o celkom vydarené slovenské fantasy, a preto sa teším na pokračovanie. Dúfam, že nás autorka ešte prekvapí a Darnália sa vráti do Podnobrežia.

 

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.