Had z Essexu od Sarah Perry je náročná kniha pre náročného čitateľa

Had z Essexu od Sarah Perry je náročná kniha pre náročného čitateľa

Viktoriánska doba ma fascinuje. Bude ma fascinovať aj Had z Essexu? Ževraj je táto kniha dobrá. Čo si o nej myslím po prečítaní?

Anotácia

Píše sa rok 1893. Cora Seabornová ovdovela a cíti viac úľavu než smútok. Z nešťastného vzťahu ju vyslobodila manželova smrť a umožnila jej uniknúť z Londýna, kde ju mal každý zatriedenú ako paničku z vyššej spoločnosti. Cora vezme svojho čudáckeho syna aj platenú spoločníčku a odchádza na vidiek. V rázovitom kraji Essex, kde ľudia stále veria rovnako mágii ako kázňam v kostole, počúva chýry o záhadnej oblude – obrovskom hadovi, ktorý vraj trestá ľudí za hriechy. Cora zbystrí pozornosť – zdá sa, že tu niekde prežil prehistorický druh plaza! Vydá sa po jeho stopách a stretne reverenda Williama Ransoma. Duchovný je presvedčený, že viera lieči hystériu aj povery, Cora oponuje, že odpovede na všetko dáva veda. Mali by byť nezmieriteľní protivníci, ale niečo ich k sebe ťahá. Náhla príťažlivosť mení ich názory a život obracia nečakaným smerom…

Had z Essexu sa odohráva v dobe krásnych aj hrozivých zmien. Román hovorí o tom, že napriek našim nedorozumeniam máme vždy základné veci spoločné. Oslavuje lásku vo všetkých jej podobách, vyzdvihuje priateľstvo a opisuje výbušnú zmes, ktorá z týchto dvoch prvkov vzniká.

Priatelia, čaká nás zaujímavé čítanie

Corin manžel zomrel. Vzhľadom na to, že ich manželstvo bolo pre ňu utrpením, nespráva sa ako typická smútiaca vdova a aj plne si to uvedomuje. Konečne môže byť sama sebou. Dalo by sa povedať, že je šťastná. Túžba začať niekde nový život je čoraz silnejšia. Keď sa jej naskytne príležitosť, hodlá ju využiť. Zisťuje však, že na vidieku ľudia veria na nejakú príšeru a čokoľvek sa stane, pripisujú poverám. Dokáže si Corin zachovať svoje racionálne zmýšľanie alebo aj ju pohltí dav?

Táto kniha je pre náročného čitateľa, ktorý má už čo to za sebou. Ako som spomínala už aj na Instagrame, nejde o kúsok, ktorý by som vedela prečítať za jeden deň. To však neznamená, že je zlá, práve naopak.

Samotný dej príbehu sa vyvíja veľmi pomaly. Je dotvorený filozofickými vsuvkami, bez ktorých by sme sa úplne pokojne zaobišli. Opisy viktoriánskeho obdobia mi najprv nesadli. Keď som si ale zvykla na štýl, akým je kniha písaná, bolo to lepšie. Ak chcete čítať Hada z Essexu, musíte mať najprv na to náladu. Bez nej knihu do rúk ani neberte. Verte mi ale, že keď vás pohltí, čítanie bude zážitok.

Hlavné postavy boli tiež celkom komplikované. Každá z nich disponovala s neuveriteľným súborom vlastností a čŕt a nie vždy do deja zapadali alebo boli vhodne vyprofilované pre čitateľa. Myslím si, že samotnú Corin si priveľmi neobľúbite. Jej profesionálna cieľavedomosť, pýcha a silný egocentrizmus boli pre mňa odstrašujúce. Na druhej strane vďaka týmto vlastnostiam bojuje proti nálepke „som len žena“ a som rada, že autorka túto tematiku zaradila do príbehu.

Autorka sa celý čas snaží predať čitateľovi veľa informácií – možno aj preto taká hrubá kniha. Tu však treba zauvažovať, či menej nie je niekedy viac. Týmto sa kniha vyšpecifikovala a je vhodná len pre určitú cieľovú skupinu. Nie je to na jej škodu, ale čítateľ, ktorý si nevie vybrať, s ňou môže mať problém.

Komu knihu odporúčam

Had z Essexu je výnimočná kniha s krásnou obálkou. Už len pohľad na ňu sľubuje, že čítanie bude zážitok. Na to však opatrne, ak budete mať priveľké očakávania, môžete sa sklamať. Kniha je určená skôr náročnému čitateľovi. Na ňu musíte mať jednoducho náladu.

Komplikovaný dej graduje pomaly a postupne, no nechýba v ňom napätie, tajomstvo, riešenie situácií, s ktorými sme sa vo viktoriánskom období mohli stretnúť a hlavne úplne iný pohľad na svet. Aj napriek tomu, že mi postavy neboli priveľmi sympatické, ich konanie bolo niekedy obdivuhodné. Najmä odhodlanosť, ktorú nám Corin neraz dokázala.

Mne osobne sa kniha veľmi páčila. Je ale iná, než bežne čítam. Kto chce tiež experimentovať, nebojte sa. Pozitívne ohlasy neklamú.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.