Jaji bloguje

Vo svete kníh
RECENZIA: Šaman od jazera Wakante si zaslúži náročného čitateľa

RECENZIA: Šaman od jazera Wakante si zaslúži náročného čitateľa

Zmenili by ste svoj postoj k životu po každej utrženej rane? Ako sa zachová John Walden, hlavný hrdina knihy Šaman od jazera Wakante? 

Anotácia

John Walden – mladý, úspešný a ctižiadostivý podnikateľ, pre ktorého je práca zároveň záľubou, si užíva život plnými dúškami.

Po rodinnej tragédii, sa mu do rúk dostane tridsať rokov schovávaný dokument. Informácie nachádzajúce sa v ňom s ním hlboko otrasú. Čoskoro však utŕži ďalšiu ranu. Spočiatku banálne vyzerajúce zranenie spôsobí ešte väčší chaos. John sa stáva štvancom, stráca istotu a začína pochybovať sám o sebe. Strach, napätie a zmätok… Nevidí jedinú možnosť riešenia. Do deja vstupujú nové okolnosti, ďalšie komplikácie, pribúdajú nešťastia i úmrtia. Nájde východisko z tejto bezvýchodiskovej situácie, či tomu všetkému podľahne?

O autorovi Šaman od jazera Wakante

Roderik Haydon miluje život. Zastáva názor, že nič v živote nie je krajšie než láska – teda milovať a byť milovaný. V písaní našiel relax. Odpútava sa od bežnej reality a nachvíľu sa stáva niekým iným. Prečo píše však presne konkretizovať nevie. Myslím si, že tento dôvod je pre nás dostatočne objasňujúci. Lásku k životu a to, ako ho vníma pochopíte aj z jeho knihy Šaman od jazera Wakante, ktorá v roku 2017 vyšla vo Vydavateľstve Art Floyd.

Šaman od jazera Wakante. Zdroj: Jaji bloguje
Šaman od jazera Wakante. Zdroj: Jaji bloguje

Motivujte sa na čítanie priloženým úryvkom

Na letisku vo Frankfurte, tesne pred odchodom, pozrel John na Steffi. Dlho, uprene. Napokon úplne vážne poznamenal: „Si naozaj výnimočná žena. Ak by to s tvojim… akože sa  vlastne tvoj priateľ volá?“

„Tobias.“    

„Takže, ak by to s Tobiasom neklapalo… vieš, stať sa môže čokoľvek, človek naozaj nemôže vedieť…“ stíchol, pozorujúc ju pohľadom, pri ktorom by žiadna žena nedokázala zostať chladnou. „New York nie je zas až tak ďaleko…  Si milá, krásna a inteligentná, najúžasnejšia kombinácia. Som čertovsky rád, že som ťa mohol spoznať. Teraz však môžem spraviť iba jedno…  Potichu Tobiasovi závidieť. Hello, Steffi.“ Odvrátil zrak a pomalými krokmi podišiel k zástupu smerujúcemu na odbavenie. Nazrel z radu, pousmial sa a zakýval. Pozerala na neho s výrazom v tvári, ktorý jednoznačne vyjadroval, že muž, čo práve odlietal, jej úplne ľahostajný rozhodne nebol. Postupujúc k usmiatym pracovníčkam vybral mobil, aby sa ešte raz uistil. Na displeji svietilo STEFFI a pod menom telefónne číslo s predvoľbou do Nemecka.

KAPITOLA  III.

Dvaja muži s raketami v rukách, naháňajúc loptičku odrážajúcu sa od protiľahlej steny, behali po parketách telocvične ako o život. Squash je skutočne obzvlášť rýchla hra a človek pri nej vydá množstvo energie. Obaja spotení, udýchaní, ale očividne v dobrej nálade. Obľubovali tento šport, pri ktorom sa človek jednak udržiaval v dobrej kondícii a rovnako cibril aj svoj postreh. Chlapi si hru skutočne užívali, plne koncentrovaní, sledujúc pohľadom ustavične sa meniacu dráhu loptičky. Starší z mužov ju poriadnym švihom odrazil, nespúšťajúc z nej svoj zrak. Mladší v plnej rýchlosti vyrazil vpred a silným úderom vrhol malý guľatý predmet opäť o stenu. Hráči zaujatí sledovaním lietajúcej lopty sa akosi pozabudli a starší v behu vrazil do mladšieho. Ten neočakávajúc takúto situáciu stratil rovnováhu. Jeho rýchlosť stlmil až náraz o stenu, pričom si zrejme poriadne udrel hlavu, pretože zostal ležať na podlahe, oboma rukami stláčajúc si lebku. Tvár poznačená čudnou grimasou jasne naznačovala, ako trpel bolesťou.

„Preboha, John, myslel som, že stojíš za mnou a chcel som ti uvoľniť výhľad. Doriti… ako sa cítiš? Vyzeralo to dosť krkolomne,“ ustarostene prehovoril muž, ktorý túto situáciu vlastne nechtiac spôsobil.

Chlap sediaci na parketách, rukami si držiac hlavu, vyzeral byť otrasený a mierne dezorientovaný. Pomerne rýchlo sa ale spamätal.

„Je to v poriadku, Arthur. Ten náraz ma tak trochu rozhádzal, nič vážne mi však nespôsobil,“ tvrdil ešte stále sediaci muž s bolestivým úškrnom v tvári.

Pomaly vstal, predklonil telo a v miernom podrepe položil ruky na kolená. Párkrát zhlboka vydýchol.

„Pohoda, kamarát…“ začal rozprávať, no náhle zmĺkol.

Doširoka roztvorené oči nesignalizovali nič dobré. Viditeľne ho naplo a zrazu vyvrátil obsah žalúdka na podlahu. Vzápätí sa zatackal a šiel rovno k zemi. Stratil vedomie. Rozohraný zápas tým pádom skončil.

„John…  John, prebuď sa. No tak, John,“ prichádzal hlas akoby zo záhrobia.

…   …   …

Osoba ležiaca na lôžku opatrne pootvorila oči.

„No konečne, priateľu,“ poznamenal Arthur, keď jeho najlepší kamarát precitol z bezvedomia.

„Kde som?“ vyzvedal pacient ležiaci na posteli.

„U mňa na klinike. Zvracanie, strata vedomia, jasné príznaky otrasu mozgu. Spravíme CT, len tak, pre istotu. Už som informoval špecialistu. Ako ti je?“

„Až na fakt, že ma príšerne bolí hlava, tak celkom fajn.“

„Zvládneš cestu na rádiológiu alebo zájdem po vozíček?“

„Prosím ťa, nie som predsa invalid. Tých pár krokov ma isto nezabije. Veď mi v podstate nič nie je, prečo toľko ceremónií?“

„John…  Stojí pred tebou lekár, šéf kliniky, ktorému prešlo rukami už dosť pacientov, takže ma nechaj pracovať, dobre? Až budem potrebovať nový dom či vilu, tak sa obrátim zas ja na teba. Dúfam, že chápeš.“

„Do posledného slova. Poďme teda.“

…   …   …

Šaman od jazera Wakante. Zdroj: Jaji bloguje
Šaman od jazera Wakante. Zdroj: Jaji bloguje

Poďme späť ku knihe

Hneď na začiatku nás autor zoznamuje situáciu pomerne zložitým opisom. Niekedy som mala pocit, akoby tieto opisy prevládali nad dialógmi, čo vôbec nie je na škodu. Problém s gradáciou deja vôbec nenastáva, posúva sa plynule a vďaka tomu môžeme lepšie poznať svet, ktorý pre nás autor napísal. Páči sa mi, že si vôbec nedáva servítku pred ústa a často odvážne veci alebo  chúlostivé situácie, pred ktorými spoločnosť zatvára oči, povie (opíše) priamo. Tak to proste je, veď načo sa budeme hrať, že nie.

Postavy, s ktorými sa stretávame, sú veľmi realistické. Roderik Haydon rozumne narábal so svojou fantáziou a vôbec ich umelo neprikrášľoval. Práve naopak. Týmto spôsobom z nich vytvoril reálnych ľudí. Presne takých, akí sa nachádzajú okolo nás. Práve vďaka tomu si knihu dokážete obľúbiť ešte viac.

Prosím, hlavne si pri názve nezačnite predstavovať samotné prostredie v knihe. Nemusíte sa báť žiadnej prehnanej duchariny alebo nejakých rituálov z dnešných pralesov či indiánskych teritóriách. Vďaka Šamanovi od jazera Wakante navštívime miesta ako New York, Brazília či Nemecko. Mňa osobne na začiatku veľmi zaujal práveže názov (viac, než samotná anotácia alebo vizuál knihy). Nevedela som, čo môžem od knihy očakávať a to bolo to zvláštne. Väčšinou keď chytíte v kníhkupectve knihu do ruky, už vtedy viete, ako sa všetko skončí. Pár záverov som si počas čítania v hlave vytvárala, ale ani názov prípadne moja intuícia mi nenašepkali, čo sa bude diať ďalej.

Kniha bola zaujímavá a napínavá. Ak hľadáte niečo iné, než klasické erotické romány alebo detektívky plné záhad a násilia, určite by ste sa na ňu mali pozrieť. Avšak našla som tu aj pár negatív. Niekedy mi prekážali výrazy, ktoré by som v bežnom živote už zrejme nepoužila (napríklad sťa). Znižovalo mi ten pocit reálnosti. Všetko záleží len od vášho vkusu a váš názor bude iný. Prípadne ak ste už knihu čítali, napíšte mi do komentárov, či vám táto maličkosť pri čítaní vadí alebo či ju ignorujete.

Komu knihu odporúčam

Myslím, že po knihe by mali siahnuť muži aj ženy, ktorí očakávajú od knihy niečo viac ako len plytkú erotiku alebo tak zamotaný dej, že neviete nájsť pointu. Mládež, prosím, počkajte si. Keby som túto knihu čítala pred pár rokmi, asi by som ju nevedela oceniť tak, ako teraz. Záhady a mysterióznosť dodajú príbehu istý šmrnc. Šaman nepatrí do kategórie jednohubiek. Zaujme náročného čitateľa, takže ak hľadáte kvalitu na dlhé večery, dobre si svoj výber premyslite. Byť vami, po tejto knihe by som siahla.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Art Floyd
Za knihu ďakujem vydavateľstvu Art Floyd

Máte radi zložitejší príbeh? Očakávate od knihy niečo viac, než len pár zamotaných riadkov? Napíšte do komentárov, čo vás na knihe zaujalo a nezabudnite sa po nej poobzerať na stránke vydavateľstva Art Floyd

 

2 comments found

  1. O knihe som už počula a vyzerá skutočne dobre, páči sa mi na nej, že to nie je iba taká “jednohubka” ako sama píšeš, ale poteší aj náročnejšieho čitateľa. Chcela by som si ju prečítať, tak uvidíme 😀

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.