Majka Danihelová: Vydanie knihy je pre mňa zázrakom a zároveň úľavou

Majka Danihelová: Vydanie knihy je pre mňa zázrakom a zároveň úľavou

Majka Danihelová. Toto meno je v poslednej dobe často skloňované v slovenskom fantasy svete. Jej novinka V znamení ametystu oslovila nejedného čitateľa. 

Majka Danihelová je blogerka, editorka, autorka a hlavne veľká milovníčka kníh či seriálov. Už od detstva ju priťahovali príbehy, ktoré nechcela len čítať, ale aj tvoriť. Rada pomáha autorom rozvíjať ich talent. Pri svojej profesii sa riadi mottom: “Píš také príbehy, aké by si si chcel sám prečítať, a nikdy nerob to, čo sa odo teba očakáva.”

Majka, v knižnom svete sa pohybuješ už dlhšie. Si blogerka, editorka a aj autorka debutu V znamení ametystu. Prečo si sa rozhodla, že pôjdeš práve týmto smerom?

Myslím, že táto cesta mi bola predurčená už dávno. Písaniu sa venujem odmalička, ale až v pätnástich mi napadlo, že by som skúsila niečo vydať. Ako som pracovala na svojich rukopisoch, do toho sa mi pritrafilo blogovanie, ktoré som najprv sústredila na svoje písanie a neskôr na recenzovanie, a potom som sa začala aktívnejšie venovať aj editorstvu, pretože som vedela, že pokiaľ sa nezlepším v gramatike i štylistike, nikto mi nič nevydá.

Dá sa editorstvo niekde študovať alebo musíš byť jednoducho “namakaná” v slovenčine?

Editorstvo sa dá študovať. V Nitre je odbor „editorstvo a vydavateľská prax“, kam som chodila aj ja, ale zrejme som mala privysoké očakávania a štúdium ma dosť sklamalo. Dúfala som, že budeme viac pracovať s textami. Ak však chcete byť editor, musíte mať obrovskú trpezlivosť a cit pre detail. Je to náročná a zdĺhavá práca, hlavne ak pracujete so začínajúcimi autormi, ktorým chcete pomôcť vylepšiť príbeh nielen po gramatickej stránke, ale aj po dejovej. Vtedy treba dávať obrovský pozor na logické chyby – tie sa pritrafia veľmi často, keďže autor ešte nie je natoľko vypísaný, aby všetkému venoval pozornosť.

Kde pôsobíš ako editorka? Môžeš nám prezradiť, čo všetko máš za sebou?

Moja práca spočíva skôr v tom, „čo sa mi pritrafí do cesty“. Minulý rok vyšli dve knižky, na ktorých som pracovala. Prvú napísala šikovná autorka Viktória Drgoncová. Išlo o pokračovanie Nepriateľov Urdisu – Mračná Urdisu –, ktoré vyšlo vo vydavateľstve Art Floyd. Veľmi sa teším, že jej druhú časť zaradila stránka Podporujeme slovenských autorov medzi najlepšie knihy roka 2018.

Na jeseň som pracovala s milým a trpezlivým autorom Patrikom Bodnárom na jeho e-booku Podstata, ktorý mal taktiež niečo do seba. Teraz sa venujem hlavne rukopisu Na vlnách času, ktorý by mal onedlho vyjsť vo vydavateľstve Magna.

 

Keby sa niekto práve teraz rozhodol, že chce editovať knihy, vyberať, ktoré knihy budú vydané na Slovensku, čo by si mu poradila?

Aby sa obrnil poriadnymi nervami a trpezlivosťou, pretože je to beh na dlhú trať. Nezáleží na tom, ako dlho robí editor svoju prácu, stále sa učí nové veci a dôležité je nestratiť záujem ani pozornosť. Ak je to pre vás iba chvíľková záležitosť a čoskoro vás to omrzí, nechoďte do toho.

Teraz sa na svoju prácu pozeráš aj zo strany autora. Keď máš túto novú skúsenosť, je niečo, čo by si urobila inak?

Pravdepodobne nie. Verím, že cesta, ktorou som si počas ôsmich rokov prešla pri písaní V znamení ametystu, mi toho dala do života veľmi veľa. Nebolo všetko jednoduché, ale dúfam, že som sa poučila do budúcna a vyhnem sa tým istým chybám. Za svoju najväčšiu slabosť považujem nekonečné prepisovanie, aj preto mi zrejme písanie trvalo tak dlho. Vydanie knihy je pre mňa zázrakom a zároveň obrovskou úľavou – keď je kniha vonku, už ju nemôžem prerábať.

View this post on Instagram

Aj Knihcentrum dnes zablúdilo do Ametystového lesa. S Jankou Golianovou sme si pre vás pripravili rozhovor, v ktorom sa dozviete okrem iného aj: –> prečo mi písanie #vznameniametystu trvalo osem rokov –> niečo o mojom štýle písania –> čo mám na fantasy príbehoch najradšej –> zopár informácií o druhej časti (V znamení rubínu), ktorú momentálne editujem. 📚📚📚 Link  na rozhovor nájdete v bio. 💜💜💜 Nakupujete si knihy online alebo zájdete radšej do kamenných predajní? Objednávali ste si už niekedy knihu z knihcentrum.sk? 📚💜📚 @knihcentrumcz #rozhovorsautorom #vznameniametystu #kronikastratenehoimperia #majkadanihelova #pisanie #citanie #tipnacteni #tipnacitanie #bookcandles #bookmarks #bookworm #booklover #kniha #slovenskakniha #yafantasy #highfantasy

A post shared by Majka Danihelová (@lynvonnightlight) on

Myslím, že takmer každý knižný bloger chce vydať knihu. Keď sa ho spýtam prečo, odpovie iba, že je to jeho sen. Prečo si sa rozhodla ty napísať a vydať knihu?

Zvláštne. Presne k tomuto som sa minule vyjadrovala vo svojom článku na blogu. Napísala som tam: Neraz som počula od ľudí „chcem vydať knihu“, no nič o tom, že „chcem napísať knihu“. Pokiaľ človek vidí zmysel len v tom, že v budúcnosti chce niečo vydať, bude veľmi sklamaný, keď sa mu to nepodarí. V prvom rade totiž treba v sebe nájsť tú iskru, ktorá ho ako autora napĺňa, až potom by bolo vhodné zaoberať sa tým, ako svoj príbeh dostať na pulty kníhkupectiev.

A prečo som sa tak rozhodla ja? Ktorý autor by nechcel mať svoju knižku na poličke po toľkých rokoch? Veľmi som po tom túžila, ale aj keby sa mi to nepodarilo, s písaním by som neprestala, pretože ho milujem a napĺňa ma.

Bolo ťažké osloviť vydavateľstvo?

Takmer nemožné. Aspoň tak mi to na začiatku pripadalo. Stavím sa, že nie som jediná, kto svoj rukopis rozoslal do niekoľkých vydavateľstiev a nedostal odpoveď alebo sa dočkal len slávneho: „máme plný edičný plán“. Najhoršie je to, že vydavateľstvo musíte niečím upútať, aby váš rukopis vôbec otvorilo. Takže ak už dostanete takúto šancu, niekto sa naň naozaj pozrie, neberte to na ľahkú váhu. Posielajte iba rukopisy v čo najlepšej možnej podobe.

Keby si sa mohla vrátiť v čase s tými spomienkami, ktoré máš, napísala by si opäť  V znamení ametystu?

Samozrejme!

Prečo?

Je to príbeh, ktorý chcem rozpovedať. Aj keby ho nikto nečítal, asi by som nebola sama so sebou spokojná, kým by som ho nemala hotový v počítači.

View this post on Instagram

Ahojte, včera vyšiel môj rozhovor v @knihozruti (@fmk_ucm) a som naozaj vďačná, že som mala možnosť zavítať do štúdia a pokecať s @my_fantasydream. V rozhovore sa dozviete niečo o mojej knižke, o písaní alebo aj o mojej editorskej práci. Link nájdete v bio 💜❤️💜 Dnes som bola taktiež na svojej prvej besede na Bibliotéke a aj keď som sa celkom obávala, ako to zvládnem (keďže v písaní som zrejme lepšia ako v rozprávaní), som veľmi rada, že som tam bola a za túto príležitosť ďakujem @albatrosmedia.sk @cooboo.slovensko ❤️💜❤️ Chodievate na besedy? 📚📚📚 #vznameniametystu #kronikastratenehoimperia #pisanie #majkadanihelova #albatrosmedia #coobooslovensko #fantasy #yafantasy #tipnacitanie #tipnacteni #skbookstagram #knihozrut #bookworm #knizniblogeri

A post shared by Majka Danihelová (@lynvonnightlight) on

Prečo by sme si mali prečítať tvoju knihu?

Dostanete nový svet, ktorý však nie je klasickým fantasy svetom, pretože som doň čiastočne zapracovala moderné prvky. Mám tam záhady, tajomstvá, akciu a hlavnú hrdinku, ktorá nie je dokonalá. Práve naopak. Stretla som sa s dvomi názormi: buď ju niekto zbožňoval, alebo neznášal. Čitatelia sa ma často pýtajú na romantickú zápletku. V prvej časti jej nájdete pomenej – skôr len náznaky.

Takže pokiaľ vás toto všetko v knihách baví a radi skúšate nové veci, budem rada, ak mojej knihe dáte šancu.

Niekde som postrehla, že ide o sériu, ktorá by mala mať až 6 častí. Myslíš, že si dokážeš udržať čitateľskú pozornosť až do finálnej časti?

Dúfam! Uvedomujem si, že takáto dlhá fantasy séria je na slovenské pomery dosť netradičná. Sama som zvedavá, ako to dopadne, ale keby som neriskovala, zrejme by som doteraz nemala vydanú knihu.

Kedy sa môžeme tešiť na pokračovanie?

Čoskoro? Konkrétny dátum povedať neviem, keďže najprv to musím prebrať s vydavateľstvom. Veľmi však dúfam, že to bude tento rok.

Mohla by si nám z neho niečo prezradiť? 

Jasné, tu je niekoľko zaujímavostí:

  • – udalosti prvej kapitoly sa odohrávajú po troch dňoch od finále VZA
  • – prevažná časť dvojky je zasadená do Ametystového lesa
  • – viac sa zameriavam na vzťahy, myslím, že to svoje si tu nájdu už aj romantické duše
  • – odhalím niečo o jazyku, ktorý používajú v Lese
  • – dvojka oveľa viac prepojí Spoločenstvo národov s naším svetom
  • – je dlhšia ako jednotka.

Máš popri svojich dvoch profesiách čas aj na blog?

Snažím sa čo najviac venovať blogu, aj keď minulý rok bol pre mňa v tomto smere biedny. Súviselo to hlavne s tým, že som mala nejaké osobné aj zdravotné problémy a nechcelo sa mi čítať, lenže tým pádom som ani veľmi nemala o čom písať. Vo veľkej miere som sa zameriavala hlavne na písanie a editovanie.

Pripravuješ pre čitateľov nejaké zmeny alebo projekty?

Do budúcna by som chcela spustiť zopár projektov a ešte nejaké súťaže.

View this post on Instagram

(English below) Autori si ku knihe zvyknú robiť trailery. Mňa však zatiaľ žiadny neoslovil, aj preto som sa rozhodla nafotiť si k svojej knihe radšej tematické fotky. Všetky nájdete na mojom blogu (link nižšie). Pri tvorbe fotiek mi najviac pomohli: @chelly_ou, @adrika_bolyova a @juli_kobylakova. Ďakujem! Authors usually make book trailers for readers but I haven't enjoyed any trailer so far and the thought of making one for my book doesn't thrill me either. That's the reason why I took thematic photos. You can find them on my blog. http://lyn-von-nightlight.blogspot.sk/2017/10/v-znameni-ametystu-tematicke-fotky.html #kniznepromo #vznameniametystu #kronikastratenehoimperia #lynvonnightlight #bookpic #bookworm #booknerd #fantasy #highfantasy #booksofig #ilovewriting #fantasybooks #writerscommunity #pisanie #citanie #milujemeknihy #milujemecitanie #ctenijesexy #tipnaknihu #knihy

A post shared by Majka Danihelová (@lynvonnightlight) on

Čo si myslíš o kvalite dnešných knižných blogerov? Veľa ich ročne vzniká, ale aj zaniká. Máš nejaký overený recept, ako sa udržať?

Mám skôr menšiu komunitu čitateľov, pre ktorých rada píšem články aj recenzie. Pokiaľ ide o recept, hm, najdôležitejšie je, aby ste sa do toho nenútili. Ak sa vám fakt nechce, tak nepublikujte, dajte si prestávku, veď blog vás počká. Mne sa už tiež stalo, že som mala mesiac alebo dva prestávku.

Na vyslovene nekvalitné blogy som dávno nenatrafila, ale to bude skôr tým, že chodievam hlavne k starým známym.

Myslíš, že má šancu nový knižný bloger vôbec ešte preraziť?

Určite áno, aj keď si myslím, že to bude mať o niečo náročnejšie ako pred pár rokmi, keďže dnes sa s blogermi akoby roztrhlo vrece. Prevažná väčšina sa taktiež uchýli radšej k Instagramu, kde skôr získa publikum.

Ktorých knižných blogerov rada čítaš?

Zbožňujem články od MichelleNeliss, taktiež rada navštevujem PerlinAdin blog. Pravidelne chodím aj tvoj blog. A potom na mnoho ďalších, ku ktorým sa môžete preklikať z môjho blogu.

Čo ti dalo blogovanie?

Hlavne veľa nových skúseností. Získala som spolupráce s vydavateľstvami ako knižná recenzentka a spoznala som mnoho úžasných ľudí – s väčšinou som v kontakte dodnes.

Chcela by si odkázať niečo čitateľom Jaji bloguje?

Veľa čítajte, pretože čítanie je najlepší spôsob cestovania. Dostanete sa do svetov, do ktorých v realite nikdy nezablúdite a ešte si pritom obohatíte slovnú zásobu. Pokiaľ neviete, po akej knihe by ste mali siahnuť ako ďalšej, popozerajte sa po Jajinom blogu, určite sa tu nájde niečo pre každého.

Ďakujem krásne za rozhovor. 😊


Oficiálny web Majky Danihelovej: TU
Blog Majky Danihelovej: TU


Máte na autorku otázky, ktoré neboli nikde zodpovedané? Napíšte ich v komentároch, Majka vám na ne rada odpovie.

2 comments found

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.