V Temných hlbinách vyriešite s Erikou Fosterovou ďalší prípad

V Temných hlbinách vyriešite s Erikou Fosterovou ďalší prípad

Róbert Bryndza je anglický spisovateľ žijúci na Slovensku. Na trh spolu s vydavateľstvom Grada priniesol ďalšiu mnohými obľúbenú novinku Temné hlbiny. Poďme si o nej povedať niečo viac.

Erika Fosterová je opäť na scéne

Niektoré tajomstvá majú radšej zostať hlboko skryté…
Keď dostane detektív šéfinšpektor Erika Fosterová tip, že by kľúčový dôkaz vo veľkom drogovom prípade mohol byť ukrytý v zatopenom lome na okraji Londýna, nariadi jeho prehľadanie. Z hlbín však jej kolegovia vyzdvihnú nielen dôkazy k tomuto prípadu, ale aj kostru malého dieťaťa.
Pozostatky sú rýchlo identifikované ako Jessica Collinsová. Sedem ročné dievča, ktorého zmiznutie zapĺňalo stránky novín pred dvadsiatimi šiestimi rokmi.

Erika musí začať spájať čriepky z minulosti so súčasnosťou a vnárať sa stále hlbšie do rodinných vzťahov Collinsových aj do života vyšetrovateľky Amandy Bakerovej, ktorá si neprestala vyčítať, že zmiznutie dievčatka nedokázala vyriešiť. Erika skoro zistí, že toto vyšetrovanie bude určite jedno z najzložitejších a najnáročnejších v jej kariére.
Niekto si totiž nepraje, aby bol prípad vyriešený. A urobí všetko pre to, aby Erikine pátranie zastavila…

Prosím si viac kníh

Robertove detektívky majú šmrc. Je vidieť, že autor nestráca dych a každou ďalšou tvorbou neustále napĺňa očakávania čitateľov. Toto je moja druhá kniha a pevne verím, že nie posledná.

Oživením príbehu boli niektoré kapitoly z pohľadu neznámeho. Veľmi rýchlo som stratila pomyselnú stopu. Napätia bolo niekedy menej, inokedy bolo akcie až až. Nikdy som však nevedela presne odhadnúť ako sa príbeh skončí alebo čo sa stane na nasledujúcej strane, čo je v detektívkach pre mňa veľmi dôležité. Za ten nečakaný koniec dávam veľký palec hore. Myslím, že s otvorenými ústami sme skončili viacerí.

Erika Fosterová, hlavná hrdinka, je priama. Oproti minulej knihe mám pocit, že emočne dospela a už nie je tak detinská a nerozhodná. Vôbec mi neliezla na nervy, čo sa cení.  Dokonca som si overila predpoklad, že pod tlakom pracuje najlepšie. Táto nepatrná zmena jej prospela a myslím, že bola dokonca žiadaná.

Hoci ide o vyšetrovanie veľmi starého prípadu a mnoho vecí je veľmi komplikovaných, pri čítaní sa stretávame s vtipnými dialógmi. Autor do príbehu zahrnul aj prvky dysfunkčnej rodiny a nie tak úplne čestných policajtov a ich postupy.

Štýl písania Roberta Bryndzu je jednoduchý a zrozumiteľný. Neohúri nás žiadnymi omáčkami, vyhýba sa nudným popisom a ani nás zbytočne nenaťahuje. Myslím, že ho pomaly ale isto môžem nazvať obľúbeným spisovateľom.

Škoda toho začiatku

Mrzí ma, že sa autor nechopil svojej šance hneď od začiatku. Mala som veľký problém sa do knihy začítať. Po pár kapitolách všetko pominulo a otáčala som jednu stranu za druhou. Pre čitateľov, ktorí nemajú blízko k tomuto žánru alebo od autora nikdy nič nečítali, to môže byť problém. Bola by škoda, keby sa povinnými stranami neprekúsali a knihu by odložili skôr, než po prečítaní poslednej strany.

Mínus dávam za prehnanú nezávislosť hlavnej hrdinky. Autor sa z nej podľa mňa snaží umelo urobiť niekoho, kým nie je, čo v konečnom dôsledku môže na ňu hodiť zlé svetlo a nie každému je sympatická. Na Eriku som si zvykla až po knihe a pol. V tomto prípade by som zastávala pravidlo, že menej je niekedy viac.

Ďalším negatívom, ktoré nevnímam len ja, ale aj moji čitatelia, je frekvencia vydávania autorových kníh oproti Českej republike. Je veľká škoda, že sme oproti nim pozadu aj napriek tomu, že ide o „nášho autora“. Takto slovenský čitateľ, siahne po českom výtlačku a ten slovenský nedostane svoju šancu. Plus aj to vydávanie s oneskorením. To, čo je u našich susedov novinka, sa k nám dostane prinajlepšom až za rok. Slovenské vydavateľstvo tým môže stratiť svojich zákazníkov, čo v konkurenčnom boji nie je vítaný jav.

Komu knihu odporúčam

Dej plynul plynule a pokojne, vďaka čomu bol viac reálnejší. Myslím si, že k detektívkam od Roberta Bryndzu môžu mať bližšie skôr žienky, no páčiť by sa mohla aj opačnému pohlaviu. Autor presne vie, o čom píše a aké pocity chce u čitateľa vyvolať. Aj napriek slabšiemu začiatku som vyše 400 stranovú knihu prečítala na jeden dych. Nikdy som sa nenudila a pomerne jednoduchá (aj keď zo začiatku sa to tak vôbec nejavilo) zápletka bola pre Temné hlbiny ako stvorená.

Tento článok vyšiel v spolupráci s Vydavateľstvom Grada

 

 

4 comments found

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.