Patrick Ness tento krát stavil v knihe Počúvaj nôž na nádej

Patrick Ness tento krát stavil v knihe Počúvaj nôž na nádej

Patrick Ness. Je vám tento autor známy? Mal by. Jeho tvorba je takmer vždy zárukou kvalitného čítania nielen pre mládež.

Anotácia

Prvý diel napínavej dystopickej trilógie od oceňovaného autora Patricka Nessa, ktorý si získal priazeň čitateľov po celom svete.
Predstavte si, že žijete v Prentissove – meste, kde každý dokáže počuť vaše myšlienky. Predstavte si, že ste ustavične ponorení do otravného myšlienkového mraku – Šumu, ktorý spája mysle všetkých obyvateľov mesta a nikdy vás nenechá na pokoji. Pre Todda je to realita, no práve keď už odpočítava dni do trinástych narodenín, objaví niečo nemožné – miesto, kde žiaden Šum nie je. Todd tak zároveň nechtiac prenikne k tajomstvám, ktoré mali ostať navždy ukryté, a musí sa aj so svojím verným psom vydať na útek, aby si zachránil holý život. Ako však uniknúť prenasledovateľom, keď vďaka Šumu dokážu počuť každú vašu myšlienku?

Nádej je hlavná myšlienka

Počúvaj nôž je prvá kniha zo série Nespútaný chaos. Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart. Vlastne im ďakujem aj za to, že som mohla osobne spoznať Patricka Nessa a navždy sa zamilovať do jeho tvorby.

Jeho novinka je o priateľstve, o živote ľudí na novej planéte, o objavovaní sveta a seba samého, o vytrhnutí sa zo škatuľky, o odvahe niečo, o úprimnosti. Kniha je o niečom alebo o všetkom, ale najviac podľa mňa je o nádeji a nových začiatkoch. Neprestávajme dúfať a snívať, pretože ono sa nám to raz môže splniť. Pozor na myšlienky.

Predstavte si, že by ste žili na novej planéte pomerne jednoduchým životom. Okolo vás by boli ľudia iba vášho pohlavia a navzájom by ste si všetci čítali myšlienky. Presne to zažíva Todd. Veľmi sa mi páči, že autor využil možnosť vžiť sa do adolescenta a na okolie nazeráme jeho pohľadom. Priamy rozprávač je tu na mieste, ba čo viac, je veľmi žiadaný.

Gradácia deja je plynulá. Aj napriek tomu, že mnohým sa bude zdať začiatok slabší, dajte do čítania trochu sebazaprenia. Nebudete dlho čakať a začne sa na vás akcia a napätie hrnúť z každej strany. Ak by som povedala, že kniha obsahovala aj hluché miesta, asi by som klamala. Sem tam sa objavila nejaká pokojná časť, ale hneď nabrala rýchly spád a opäť som bola v napätí, čo bude ďalej. Pri tejto knihe budete cítiť rôzne emócie, ale určite nie nudu.

Patrick Ness sa taktiež pohral s postavami a ich charaktermi. Myslím si, že ich vypracoval do najmenšieho detailu a aspoň pre mňa boli veľmi reálne. Detailnosť môžeme vidieť aj na samotnej dejovej línii, ktorá ma nútila čítať ďalej a ďalej. Preto sa pýtam… prečo musíme na pokračovanie čakať?

Aké iné pozitíva v príbehu ešte vidím? Okrem vyššie spomenutých ma pobavilo, že ľudia sa mohli rozprávať so zvieratami.

Každá minca má dve strany

Na každej knihe dokážeme nájsť to dobré, ale aj to zlé a inak tomu nebolo ani tu. Myslím si, že Počúvaj nôž má svoje chybičky krásy, ktoré môžu niekomu prekážať. Prvou (a možno takou najmenšou) je, že opis planéty bol slabší. Pre nás to bol úplne nový svet, bola som veľmi zvedavá ako to tam funguje a vyzerá, čo všetko je iné, ale obmedzovala nás Toddova myseľ a záujmy. Myslím si, že Patrick mohol planéte venovať viac pozornosti.

Tak isto sa mi nepáčili niektoré dejové zvraty. Napríklad priveľmi do deja vstupoval jeden konkrétny človek. Až moc a okato. V tomto prípade by som sa riadila heslom menej je niekedy viac. Keby vstupoval do deja iba pri istých – vhodnejšie zvolených momentoch, vyzeralo by to všetko efektnejšie.

Komu knihu odporúčam

Je ťažké povedať, koho by kniha Počúvaj nôž mohla zaujať. Hoci sa jedná o knihu pre mládež, myslím si, že je vhodná tak pre 15+ a pokojne aj dospelých. Tí, čo majú viac odžité, môžu lepšie porozumieť novému svetu, potreby jednoduchého života, či jednaniu majora. Preto nechcem priveľmi knihu škatuľkovať ako „len pre mládež“ alebo „určite aj pre dospelých“. Na to najlepšie prídete vy sami. Určite je vhodná ale pre čitateľov, ktorí majú už čo to za sebou, nielen z literatúry ako takej, ale aj z tvorby Patricka Nessa a sú zvyknutí na jeho iný a pritom neuveriteľne atraktívny štýl, ktorým je písaná každá kniha. Kniha je nabitá emóciami pripravená nám predať to najlepšie z nej, preto som veľmi zvedavá na pokračovanie.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.