Každý život má svoju cenu. Stojí nyxia za to? #MiseNyxia

Každý život má svoju cenu. Stojí nyxia za to? #MiseNyxia

Nyxia je sci-fi príbeh, ktorý 11. 2. 2019 prináša na trh vydavateľstvo King Cool. Neviem ako vy, ale ja už sa neviem dočkať pokračovania.

Anotácia

Nejmocnější zbraň. Nejvyšší cena. Vítěz bere vše. 
Nyxia – nejcennější látka ve vesmíru dokáže proměnit váš bídný život v lesk a slávu. Ale při pokusu o její získání můžete ztratit víc než jen čas. Troufnete si kvůli ní i zemřít?

Život Emmetta Atwatera rozhodně není procházka růžovou zahradou. Jeho matka bojuje s rakovinou, otec neustále pracuje, aby uživil rodinu. Jednoho dne se naskytne příležitost, jak rodinu navždy zabezpečit. Příležitost, která ho možná bude stát život. Přesto Emmet neváhá a přihlásí se do projektu Genesis 11, kde s dalšími chlapci a děvčaty z celého světa trénuje pro vesmírnou misi.

Pouze osm z nich bude vybráno pro cestu na planetu Eden, kde se nachází vzácná látka Nyxia, a získá bohatství a slávu. Jenomže cesta za vítězstvím je může stát život. Emmett se bude muset postavit tváří v tvář konečnému rozhodnutí: vyhrát za každou cenu, nebo najít způsob, jak bojovat a zůstat dobrým člověkem.

Nyxia v sobě kombinuje vše, co můžete chtít od správného sci-fi:
– statečného hlavního hrdinu
– vesmírné lodě
– mimozemské civilizace
– tajemnou hmotu
– boj na život a na smrt

Nyxia je jednou z najočakávanejších kníh roku 2019

Kníhkupectvo Dobrovský rozbehlo marketingovú propagáciu pripravovanej knihy Nyxia, ktorá vyjde na českom knižnom trhu 11. 2. 2019. Keďže sa medzi vami nachádzajú aj českí čitatelia a naše trhy sú stále prepojené (za čo som veľmi rada), rozhodla som sa prijať ponuku kníhkupectva a pred pár dňami som si v Prahe prevzala špeciálny recenzný balíček. Dopredu som nevedela, čo sa v ňom bude nachádzať. Hoci som sa nechala prekvapiť, teraz som si istá, že lepšia kniha vo vnútri nemohla byť.

Nyxia je prvý diel rovnomennej trilógie od Scotta Reintgena. Na zadnej strane knihy je pre mňa priveľa informácií, preto som si prečítala najnutnejšie a dala som sa do čítania. Nič nie je lepšie, než keď kniha prekvapí.

Tých 374 strán mi prebehlo medzi prstami tak rýchlo, že sa pýtam, kde je pokračovanie? Už verím odvážnemu tvrdeniu, že Nyxia je jedna z najočakávanejších kníh roku 2019, pretože v tejto sci-fi novinke si (takmer) každý príde na svoje. Nechýba v nej láska, priateľstvo, sklamanie, boj, napätie a do poslednej chvíle neviete, čo si autor pre vás ešte pripravil. Autor má vždy pripravené eso v rukáve.

Príbehom nás sprevádza hlavný hrdina Emmett, ktorý bol spolu s ostatnými vybraný do projektu Genesis 11. Ľudstvo objavilo novú planétu, kde sa nachádza nyxia. Túto hmotu je možné tvarovať myšlienkami do rôznych anorganických predmetov a využívať ju v prospech (a možno aj neprospech) spoločnosti. Práve týchto 10 šťastlivcov má za úlohu hmotu ťažiť. Za odvedenú prácu im prisľúbili veľa výhod – veľký finančný obnos, zdravotnú starostlivosť pre ich rodiny a pod. Lenže nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Emmett potrebuje spomínané výhody hlavne pre svoju chorú mamu, a tak má veľkú motiváciu dostať sa na Eden. Situácia sa vyvíja iným smerom, než by si prial.

Emmett si prešiel neuveriteľnou zmenou. Našiel v sebe dušu bojovníka a odvahu. Utvrdil sa v tom, že nie je len silný, ale dokáže viesť ľudí a je schopný ovplyvniť dynamiku deja.  Autor z neho vytvoril ideál, aj napriek tomu, že mu nadelil aj temné vlastnosti. Myslím si, že si ho obľúbite, tak ako ja. Možno aj vďaka nemu sa kniha rýchlo čítala.

Do príbehu sme boli priam vhodení. Na fungovanie budúcnosti, Edenu, nyxie a všetkého sme prichádzali postupne. Veľmi sa mi páčilo, ako nám dôležité informácie boli  dostatočne vysvetlené… či vyplynuli z dialógov alebo pomocou rozprávača. Prišlo mi však zvláštne, že aj keď sa príbeh odohráva v budúcnosti, nič „moderné“ sa v knihe nenachádzalo.  Áno – medziplanetárne cestovanie, simulácie, všeliek… ale veď to už je v skoro každom sci-fi. Autor mohol ešte viac pustiť uzdu svojej fantázii, čitateľovi by určite neušiel.

Scott Reintgen sa rozhodol do textu vložiť tabuľku s menami a bodmi tímu. Myslím, že urobil veľmi dobre. Jednak tabuľka zvyšovala napätie, ale dodávala vierohodnosť súťaži o miesto na novej planéte. Podobné vsuvky, či už mapy, smsky alebo e-maily mám veľmi rada, pretože vďaka nim text mení svoju hĺbku a stáva sa zaujímavejším. V tomto prípade čitatelia (medzi ktorých sa radím aj ja) môžu sledovať, či sa ich obľúbenec dostane na Eden alebo zostane na lodi.

Napínavý boj nám sľubuje už samotná anotácia knihy. K nemu skutočne aj prišlo a nielen raz. Neškatuľkovala by som knihu do kategórie násilie. Boj na život a na smrť mi z kontextu prišiel prirodzený. Každý život má svoju cenu. Presne toto sa píše na obale knihy. Za miesto na Edene musia naši vybraní niekedy zaplatiť tou najvyššou cenou.

Páčili sa vám príbehy ako Hry o život, Enderova hra alebo Labyrint?

Nyxia nie je len fotogenická, ale aj prudko čitateľná. Kniha je plná emócií, ktoré na mňa neuveriteľne vplývali. Každú stranu som silno prežívala. Prvý tiel rovnomennej trilógie som prečítala tak rýchlo, že nutne potrebujem pokračovanie. Emmett, hlavný hrdina a rozprávač, nám otvori svoju myseľ a dovolí nazrieť do boja o miesto na novej planéte. Lepšie porozumieme záhadnej hmote, skamarátime sa s posádkou, zachránime život a zapozeráme sa do neobyčajnej ženy. Ibaže teraz, keď už je súčasťou Genesis 11, niet cesty späť. Nesmie sklamať seba a svoju rodinu a na Eden sa proste dostať musí. Scott Reintgen príbeh premyslel do posledného detailu, a keď si už myslíte, že sa nič nemôže prihodiť, tak verte, že sa dej ešte poriadne zamotá. Za mňa veľký palec hore.

Knihu odporúčam všetkým prázdninovým čitateľom sci-fi príbehov. Tých skalných by možno kniha mohla sklamať. Berme však do úvahy, že sa trilógia ešte len rozbieha a ten svet budúcnosti, kolonizovania planét a ťažby najvzácnejšej suroviny ešte len príde. Napätie, vášeň, priateľstvo, sklamanie, záhada. To a mnoho iného sa odohráva v prvom diele trilógie, od ktorej už teraz veľa očakávam.


Tento článok vyšiel vďaka spolupráci s kníhkupectvom Dobrovský

4 comments found

  1. Jako, já jsem nepochybovala, že tuhle knihu potřebuju. Mám ji v plánu od doby, kdy oznámili její vydání v překladu. Každopádně teď po dočtení tvojí recenze ji jako OPRAVDU NUTNĚ potřebuju 😀 Skvěle napsáno! A teď jdu odpočítávat dny, hodiny a minuty do data ofiko vydání…. T.T

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.