Patrick Ness vo svojej knihe odhalil viac, než len niečo

Patrick Ness vo svojej knihe odhalil viac, než len niečo

Príbeh, ktorý nás vtiahne do Sethovo sveta. Ponúka omnoho viac, než sľubuje názov. Otvorte dvere, vstúpte a zamyslite sa. Patrick Ness je pán spisovateľ!

Keby ste sa ma spýtali pred mesiacom, kto je Patrick Ness, odpovedala by som spisovateľ a novinár. Hoci som počula z každej strany dobré referencie na jeho tvorbu, nikdy ma nelákalo siahnuť po nejakej tej knihe. Young adult štýl mi je veľmi blízky, ale skôr sa zameriavam na fantasy tematiku. Vďaka vydavateľstvu Slovart som sa však dostala na besedu s týmto autorom, ktorá sa nedávno konala v kamennom obchode Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave. Konečne som mala možnosť ho spoznať. Už to nebol pre mňa vzdialený človek, ktorého som poznala len z fotografií či videí. Bol to človek, čo  vyžaroval pozitívnu energiu všetkým, ktorý ju chceli prijať. Jeho humor bol nenútený, príjemný a ja som zistila, že to nie je len spisovateľ a novinár. Je to človek s veľkým srdcom a hlbokými myšlienkami, ktoré vkladá do svojich kníh. Vydavateľstvo Slovart mi ponúklo na prečítanie knihu Niečo viac. Jej odkaz si však určite budem ešte dlho pamätať.

Kniha začína pre mňa veľmi nezvyčajne. Smrťou hlavného hrdinu, ktorý sa utopil v dravých vodách. Aj vy ste prekvapení? Nezvyčajný začiatok? To by nebolo ani zďaleka všetko.

Oficiálna anotácia knihy

Chlapec menom Seth zomiera. Život mu vezmú besniace morské vlny. No potom sa prebudí. Nahý, smädný a hladný. Ale živý. Ako je to možné? Spomína si na vlastnú smrť, ako sa mu trieštili kosti, ako si rozlámal lebku o kamenné morské dno. A ako to, že sa prebral? A kde sa vlastne nachádza? Ulice sú mu povedomé, ale všetko je opustené a zničené. Čo sa to deje? A prečo vždy keď zatvorí oči, podľahne spomienkam, ktoré mu pripadajú reálnejšie ako svet okolo. Čo je skutočné? Seth hľadá odpovede a dúfa, že tu nie je sám, že toto predsa len nebude jeho osobné peklo… A čoho sa najviac desí? Že tu je ešte niečo viac…

Zdroj: Jaji bloguje
Zdroj: Jaji bloguje

 

A čo na to ja?

Seth, mladý muž, ktorý mal budúcnosť pred sebou sa zobudil pre neho síce v známom svete, ale v opustenom. Myslel si, že sa nachádza v pekle. Nerozumel však, prečo je v rodnom Anglicku a nie niekde inde (pozn. Jaji, Seth žil v Anglicku, než sa s rodičmi a bratom presťahoval do Ameriky). Mladý muž, ktorý mal život ešte len pred sebou. Jeho nová situácia však nútila Setha premýšľať inak. Čitateľ má možnosť prežívať de facto boj človeka o život, pretože najprv bol problém s vodou, neskôr s potravinami či oblečením. Hoci si Seth myslel, že sa nachádza v pekle, bol nútený svojim telom splniť si tieto základné potreby.

Kniha sa rozdeľuje nerovnomerne na niekoľko častí, pričom v každej časti je kľúčová myšlienka iná.

Prvá časť knihy bola plná retrospektívnych snov, ktoré Setha po nociach prenasledovali. Plná opisov bojovania o život, o ktorý prišiel. Postupne sme sa stretli s láskou rovnakého pohlavia či zradou najlepších kamarátov očami hlavného hrdinu. Každý konáme presne tak, ako to cítime. To, či sme sa zachovali správne sa však dozvedáme, až keď čelíme dôsledkom našich rozhodnutí. Seth miloval svoju tajnú lásku. Svojho najlepšieho priateľa. Láska bola opätovaná. No i tak si jeho okolie tento vzťah neprialo a moderným virtuálnym spôsobom spôsobilo rozpad nielen ich dvoch, ale v konečnom dôsledku aj koniec Sethovho života. V dravej vode sa ocitol dobrovoľne. Vlastným rozhodnutím si chcel vziať život ako odpoveď na udalosti posledných dní, kedy veľmi trpel. Preto sa domnieval, že sa ocitol v pekle a jeho ťažkým údelom je uspokojovať si základné potreby a žiť sám. Stále a dookola.

Táto časť sa mi čítala celkom dobre. Hoci som už nevedela vydržať, čo bude ďalej. Patrick dokonale vystihol pocity, ktoré Seth cítil. V myšlienkach sa mi zobrazovali obrazy, ako asi vyzeral, keď sa snažil piť kalnú vodu. Alebo keď našiel obchod s oblečeným. Ako váhal, či rozbije výklad a oblečenie si vezme, pretože ešte stále mal zakorenené morálne hodnoty z jeho života. Myslím, že aj keby autor mal napísať opis obalu na knihu, urobí to s takou precíznosťou, že by tento opis mal mnoho strán a všetci by túžili si ho prečítať.

Zásielka od Slovartu, ktorú som nedávno dostala. Zdroj: Jaji bloguje
Zásielka od Slovartu, ktorú som nedávno dostala. Zdroj: Jaji bloguje

 

V druhej časti zisťujeme, že Seth vo svojom pekle nie je sám. Stretávame sa s Regine a Tomaszom, ktorí sa snažia Sethovi otvoriť oči. Spoločne prichádzajú na to, že hoci zomreli, nenachádzajú sa v pekle, ale v skutočnom svete. Život, kde umreli, bol iba ilúziou. Virtuálnou realitou, v ktorej vzdorovali často neľahkému osudu. V ich prípade nastala porucha v programe. Len vďaka tomu nezomreli, ale prebrali sa v realite, ktorej musia čeliť.

Páči sa mi, ako Seth uvažuje. Kam smerujú jeho myšlienky a činy. Nie je však správne obviňovať sa z minulosti a z činov, ktoré sa stali, keď sme boli deťmi. Často sa stáva a nielen v knihe, že deti preberajú na seba ťarchu a problémy dospelých. Obviňujú sa z niečoho, za čo vôbec nemôžu. Robia to viacerí, robila som to aj ja keď sa mi rodičia rozvádzali. Seth nie je výnimkou. Zabudol však, že bol dieťa. Až teraz by sa dalo povedať, že dospel, zmenil svoje správanie. Je si vedomý svojich rozhodnutí a pre priateľov by urobil všetko. Môžeme povedať, že Seth vo svojom vnútri nie je malý chlapec, ale zrelý muž. Skúsenosti nás formujú a len vďaka nim dospievame. V knihe vidím posolstvo, že nedá sa nič vrátiť späť. Keď dozrieme, zmúdrieme, vieme sa mnohým zlým situáciám vyhnúť. Alebo im minimálne vieme čeliť.

Seth si vzal život, pretože nevidel riešenie. Smútok mu zatemnil úsudok. Veľká náhoda mu však dala druhú šancu. Alebo to bol osud? Možno, to nevieme, ako to Patrick myslel. Nikdy sa nedozvieme, či svoje chyby vedel napraviť. Vieme však to, že porozumel, prečo si týmto musel prejsť a dokázal to. Vzal si ponaučenie z vlastných chýb a ukázal, že je muž, ktorý si zaslúži bojovať o svoj život. Či už to bude ten reálny alebo virtuálny.

Niečo viac v sebe neukrýva iba niečo. Ukrýva v sebe toho mnoho. Myslím, že každý čitateľ si vie nájsť to svoje, kde sa nájde. Týranie detí, ekonomická kríza, problematika vnímania homosexuality v dnešnej spoločnosti, faloš v priateľstvách, či nefungujúce rodiny. Niečo viac je kniha so skrytým odkazom, ktorý čaká na to, aby sme ho pochopili a prijali.

 

Ďakujem vydavateľstvu Slovart za knihu Niečo viac a možnosť spoznať o niečo viac aj Patricka Nessa! 🙂


O Patrickovi písali aj iní blogeri. Do pozornosti tento krát dávam blogerku Maggie a jej recenziu: “štýl písania Patricka Nessa nie je najjednoduchší a rozhodne by som jeho knihy nezaradila medzi knihy, ktoré zhltnete na jedno posedenie a už o týždeň nebude vedieť o čom boli. Táto kniha Vám proste ostane v hlave. Budete premýšľať nad niektorými myšlienkami a možno si aj vy nakoniec položíte otázku…Je naozaj niečo viac?”

Zdroj: Maggie
Zdroj: Maggie

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.