Jaji bloguje

Vo svete kníh
Vydavateľstvo Dobrovský predstavilo svoje nové značky

Vydavateľstvo Dobrovský predstavilo svoje nové značky

Členovia tímu Dobrovský na jarnom bookstormingu predstavili knižným infleuncerom nové značky vydavateľstva. Ktoré sú to? V článku si ich bližšie priblížime.

Vydavateľstvo Dobrovský s.r.o. vzniklo v roku 2013. Je vám tento názov podniku známy? Áno, taktiež je úzko prepojené s kníhkupectvom Knihy Dobrovský, ktoré je jedno z najobľúbenejších v Česku (a dovolím si tvrdiť, že je dosť známe aj nám Slovákom).

Pokiaľ vydávate niekoľko stoviek titulov ročne a beriete svoju prácu zodpovedne, nie je to jednoduché. Čo však tento tím šikovných a ambicióznych ľudí poháňa vpred je predovšetkým láska ku knihám a k čitateľom. Preto je v ich záujme prinášať na trh nielen obľúbené tituly, ale vždy myslieť na ich kvalitné spracovanie.

Od roku 2017 tvrdo pracovali na príprave nových vydavateľských značiek a dnes mi je cťou vám povedať, že sa im to podarilo. Je len na vás, či ich projekt bude žiadaný a úspešný. Niektoré knihy, ktoré vydali, som už čítala a veľmi sa mi páčili. Môžete si spomenúť na Nyxiu, o ktorej som prednedávnom písala. Pokiaľ budú ostatné tituly rovnako dobré ako úvodný diel obľúbenej sci-fi série, môže nás vznik nových vydavateľských značiek vydavateľstva Dobrovský ešte veľmi (pozitívne) prekvapiť.

Sedem nových vydavateľských značiek pod jednou strechou

Spolu s edíciou Omega má momentálne vydavateľstvo Dobrovský s.r.o. osem značiek, pod ktorými prináša rôznym cieľovým skupinám knihy rôznyh žánrov. Vydaných na český trh bolo už niekoľko svetových obľúbencov ako napríklad Vikingové, Nyxia, Medvěd a Slavík. Práve tu som rada, že čítanie v jazyku našich susedov mi nerobí žiaden problém – možno niektoré preklady v češtine sú lepšie spracované, než v slovenčine.

Pokiaľ sa bojíte siahnuť po českých knihách a radšej sa ich vzdáte, či počkáte na slovenský preklad, často sa môžete pripraviť o veľmi dobré čítanie. Nie všetky dobré príbehy sú na Slovensku preložené alebo si na ne budeme musieť ešte trochu počkať. Pokojne mi do komentárov napíšte, či vám robí problém čítanie českých textov alebo ktorú knihu z českých vydavateľstiev ste naposledy čítali.

Nové edície nielenže približujú autorov ďalekých krajín (Južná Kórea, Čína), ale aj obohacujú detskú literatúru novými sériami či nádhernými ilustráciami nás pripútavajú k Tolkienovi. Poďme si o nich povedať niečo viac.

Vydavateľstvo Dobrovský predstavilo svoje nové edície Zdroj: Jaji bloguje
King Cool

Táto značka prináša na trh literatúru pre mládež. Môžete sa tešiť na nové fantastické svety, putovanie vesmírom alebo na letnú bláznivú lásku. Čítali ste Nyxiu, Medvěd a slavík (čoskoro vyjde pokračovanie) alebo Začít znovu (veeeeeľmi sladká romantika)? Tak si potom dobre zapamätajte túto edíciu, pretože sa môžeme tešiť na ďalšie rovnako dobré novinky.

Fobos

Názov Fobos má grécky pôvod, pričom jeho preklad znamená hrôza a strach. Áno, táto edícia bude vydávať dobrodružné kúsky, sci-fi alebo horory, ktoré určite nebudete čítať po tme (alebo iba na vlastné riziko). Pracovníci vydavateľstva vyberajú len tie najlepšie a najmrazivejšie svetové kúsky ako napríklad sériu Vikingové (môžete poznať aj zo rovnomenného seriálu) alebo sériu Z deníků Robokopa.

Vendeta

Vendeta spája milovníkov detektívok a trilerových či krimi bestsellerov. Postrehli ste niekde tituli Bez kůže alebo Poznamenaní temnotou?

Drobek

Čo môže znamenať animovaný dráčik v logu edície? Prezrádza, že  primárne prináša knihy pre našich najmenších. Je dôležité naučiť deti milovať knihy a čítanie a to si redakčný tím Drobek uvedomuje. Osobne ma zaujala najviac ich novinka Svět ptáků, ktorá je jednou z mnohých zvukových kníh, na ktoré sa môžeme ešte tešiť. Ak u detí zapojíme čo najviac zmyslov pri čítaní (v tomto prípade si môžu vypočuť zvuky jednotlivých druhov), tak ich namotivujeme ku knihám ešte viac. Môžu sa stať pre nich zaujímavými spoločníkmi.

Via

S knihami o osobnom rozvoji a zdravom životnom štýle sa roztrhlo vrece. Via sa zameriava práve na ne. V čom sú nimi ponúkané knihy iné? Jednotlivé tituly menia čitateľom pohľad na svet okolo nich, čoho dôkazom môžu byť miliónové predaje bestsellerov v zahraničí. K životnému štýlu vybrané tituly pristupujú odbornejšie, čo nás obohatí nielen na duchu, ale aj získaných vedomostiach.

Pangea

Pangea môže byť zaujímavá pre milovníkov histórie. Odborné publikácie čitateľom rozšíria obzory a vedomosti v rôznych oblastiach. Vraví sa, že kto nepozná vlastnú históriu, je predurčený ju prežiť opäť, tak by sme sa mali polepšiť a čítať viac aj týchto titulov. Aké historické obdobie vás najviac fascinuje?

Kontrast

Pre milovníkov obľúbenej českej a svetovej literatúry môže byť zaujímavá edícia Kontakt. Okrem nich na trh prinesie preklady o celebritách, či oddychové čítanie pre ženy.

Nyxia je mojou obľúbenou novinkou z edície King Cool. Zdroj: Jaji bloguje
Nyxia je mojou obľúbenou novinkou z edície King Cool. Zdroj: Jaji bloguje

Novým značkám držím palce

Na slovenskom či českom trhu je podľa mňa veľmi veľa knižných vydavateľstiev, ktorých posolstvom je prinášať kvalitnú literatúru. Pri čítaní potom zisťujeme, že nie je to tak úplne pravda a často je skôr uprednostňovaná kvantita. Najhoršie vždy dopadne čitateľ, pretože sa sklame vo výbere a naruší sa vznikajúci vzťah.

Z vydavateľstva Dobrovský som už čítala 2 knihy (na ďalšie dva sa chystám) a môžem úprimne (s rukou na srdci povedať), že sa mi veľmi páčili. Samotné vizuálne spracovanie je chvályhodné, pretože často si grafici dajú hlavy dokopy a vymyslia vlastnú obálku, čo je podľa mňa super, pretože nič nie je lepšie než vlastná nekonečná studňa fantázie a kreativity.


Ktorá z predstavených značiek vás oslovila najviac?

12 comments found

  1. Jsem zvědavá na všechny značky obecně. Omegu jsem přestala číst kvůli extrémně špatným korekturám a překladům, takže bych ráda dala redakcím znovu šanci. Věřím, že mě jejich knihy ještě příjemně přakvapí.

    1. O tej Omege som počula. Možno aj preto teraz pritvrdili na tú kvalitu a sú ochotní posunúť vydanie, ak nie sú s niečím stotožnení alebo niečo nie je úplne v poriadku. Tak uvidíme, ale zaradenie nových edícií je podľa mňa veľký krok vpred.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.