Jaji bloguje

Vo svete kníh
Musíme sa vyrovnať s minulosťou, aby sme boli šťastní I Začít znovu

Musíme sa vyrovnať s minulosťou, aby sme boli šťastní I Začít znovu

Romantiky v knihách nie je nikdy dosť. Allie a Kaden boli nielen vášniví, ale aj vtipní. Čo si myslím o knihe Začít znovu sa dozviete v článku.

V dnešnom článku sa dozviete:
- prečo sa mi páči kniha Začít znovu
- prečo sa kniha môže páčiť vám
- čo má spoločné séria Znovu, Dublin Street a Šéf môjho šéfa

Allie Harperová je normálne dievča, ktoré sa odsťahovalo do menšieho mestečka študovať. Aj napriek tomu, že využíva financie svojich bohatých rodičov, chce byť čo najviac samostatná a hlavne šťastná. Po dlhších trampotách si našla aj pomerne slušný privát, ale má to jediný menší háčik. Bude sa deliť o byt s mužom, ktorý stanovil niekoľko pravidiel pre ich spoločné bývanie. Hádajte, ako to všetko dopadne?

Začít znovu? Áno, áno, ano!

Myslím, že túto knihu dejovo netreba viac predstavovať. Rovno si ju prečítajte, pretože fakt stojí za to (a to nehovorím len tak). Začít znovu mi poradila Katka. Vravela, že je to veľká „romanťárna“ a kto ma už pozná vie, že ja také môžem. V poslednej dobe som sa nevedela nejako naladiť v knihách na vlnu romantiky, pretože jej bolo buď málo, prehnane veľa alebo z toho autori urobili hotovú presladenú rozprávku, z ktorej ma boleli zuby. Hľadala som niečo ľahké, svieže, čo sa bude dobre čítať a čo bude aj vtipné. Neverila som, že takú kombináciu nájdem a určite nie, že sa bude nachádzať práve tu. Dôkazom mojej úprimnosti môže byť aj to, že som túto 412 stranovú knihu prečítala za jednu noc a doobedie.

Príbehom nás sprevádza Allie, ktorá to v živote nemala zrovna jednoduché. Jej nalomenú osobnosť a sebavedomie odhaľujeme postupne počas celej knihy, pričom sme svedkami aj jej zdokonaľovania a postupného nadobúdania strateného sebavedomia. Pomáhajú jej v tom noví priatelia a príťažlivý spolubývajúci menom Kaden White.

Kaden je kapitola sama o sebe. Dobre stavaný a na prvý pohľad sebavedomý muž je dosť ťažký oriešok. Bývanie s ním nie je zrovna jednoduché. Avšak s Allie si k sebe nájdu cestu a časom sa z nich stanú dobrí priatelia, ktorí sa vždy podržia. Páči sa mi, ako sa postupne ich vzťah prehlboval nielen pre fyzickú príťažlivosť, ale aj preto, že si povahovo sadli. Kaden mal kedysi v živote tiež problémy, kvôli ktorým je tým, kým je dnes. No tak, ako pomáha našej hrdinke k ceste ku sebe samej, tak aj Allie pomáha jemu a on si to možno ani neuvedomuje.

Postavy v tejto knihe nie sú dokonalé. Majú aj dobré i zlé vlastnosti, čo je v poslednej dobe pre mňa v knihách veľmi dôležité. Nepáči sa mi, ak autor nasilu idealizuje niečo, čo v reálnom svete by bolo úplne inak.

No a teraz to najhlavnejšie. Nachádza sa tu erotika? Áno! Autorka nás potešila vydarenými intímnymi chvíľami. Mona Kasten si pre nás pripravila dávku romantiky, erotiky, priateľstva, vtipu, rodinnej súdržnosti a osobného rozvoja. Som veľmi zvedavá na pokračovanie. Ak sa vám páčila séria Dublin Street od Samanthy Young alebo od Michaely Zamari séria Šéfom môjmu šéfovi, tak iste viete, prečo bude pokračovanie zaujímavé. Nielenže sa stále budeme stretávať s dvojicou Kaden a Allie, ale pozrieme sa do súkromia ich priateľov, s ktorými sme sa v tejto časti stretávali.

Omega chce na český trh priniesť aj iné knihy od Mony Kasten. Ja len dúfam, že sa im slovo podarí dodržať a budem aj naďalej sledovať jej tvorbu. Na konci tohto dielu si môžeme prečítať úryvok z pripravovanej knihy – ten som si ale neprečítala, pretože som zvedavá, ako sa bude dej vyvíjať ďalej bez akejkoľvek nápovedy. Bola by som nešťastná, keby som knihu nemala v rukách. Jedine som zistila, akých postáv sa pokračovanie bude týkať. To by mi moja zvedavosť nedovolila.

Viem, že aj na Slovensku máme veľa kvalitných domácich či prekladových autorov, ale je veľká škoda, že naše vydavateľstvá nevydávajú túto šikovnú autorku. Dovolím si tvrdiť, že by si pomerne rýchlo našla stabilnú čitateľskú základňu.

Prečo sa mi táto kniha tak veľmi páčila? Veď predsa romantika je skoro všade. To áno. Ale tu to bolo o niečom inom, pričom ich vzťah dej dopĺňal a dotváral. Páčila sa mi najmä cesta Allie, ktorou musela prejsť. Tak isto zmena, ktorú urobil Kaden, keď zahodil svoju hrdosť pre svoje šťastie a taktiež to, že to nebolo úplne sladké. Hoci (ako iste viete) všetko sa skončí dobre, nebolo všetko len ružové, vďaka čomu bol príbeh pre mňa vierohodnejší.

Čitateľ sa stretáva s veľkým ponaučením. Nemôžeme byť šťastní, pokiaľ nie sme vyrovnaní so svojou minulosťou.

Komu knihu odporúčam

Začít znovu je všetko, čo si romantická duša môže priať. Je to milá kniha splnených snov. Vtipná, svieža a pútavá. Čítala sa mi jednoducho (doslova som otáčala jednu stranu za druhou, až som sa zrazu ocitla na konci).

Páni, túto knihu doprajte svojim nežným polovičkám. Ale pozor, aby potom tajne netúžili po tom, aby ste ich aspoň raz nevzali na turistiku s krásnym výhľadom, ako vzal Kaden Allie.

Milé knihomoľky, tu som našla presne to, čo som hľadala a vo vyváženej miere. Jedinou nevýhodou môže byť pre niektorých čeština, pretože nie každý rád číta aj v tomto jazyku.


Tento článok vyšiel v spolupráci s Knihy Omega

Čítali ste knihu? Čo si myslíte o Allie a Kadenovi? Ste vyrovnaní so svojou minulosťou, aby ste žili v šťastnej prítomnosti?

2 comments found

  1. Pěkná recenze. Na knihu už mám zálusk od jejího vydání a také jsem ji měla dostat na recenzi, jenže se ke mě jaksi nedostala, což mě mrzí. 🙁 Budu však muset zvážit její pořízení, moc ráda bych si příběh přečetla. Vypadá to na skvělou romantickou jednohubku. <3

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.