Spolu to zvládneme je kniha so silným posolstvom (nielen pre mládež)

Spolu to zvládneme je kniha so silným posolstvom (nielen pre mládež)

Hoci nie som cieľová skupina Mirky Varáčkovej, jej knihy sú mi stále blízke. Vždy v nich nájdem niečo, čo ma zaujme, a preto ich s radosťou odporúčam ďalej.

Anotácia

Spolu to zvládneme je príbeh o strate a hudbe, o láske rodičov a nezávislosti tínedžerov. Hrdinkou pätnásteho románu Mirky Varáčkovej je talentovaná Timea, ktorá túži hrať v rockovej kapele, no nadmieru starostliví rodičia ju držia nakrátko. Všetko sa zmení na školskom zájazde v Berlíne, ktorý si Timea úporne vyprosila, no na divokej párty je z mladučkej Timey ľahká korisť…

Kniha s najväčším posolstvom

Pri každej novej knihe od Varáčkovej si poviem, že toto je tá najlepšia kniha, akú som od autorky čítala. Prepáčte, že sa opakujem, ale som prinútená to povedať opäť. Spolu to zvládneme je príbeh o Timei, mladej hudobníčke, ktorá sa snaží vynútiť si u rodičov slobodu. Tí sú veľmi prísni. Dobré známky sú pre nich všetko, a tak dcéru doslova až mučia svojimi ochranárskymi krídlami. Dávajú jej samé zákazy, príkazy, obmedzenia a podobne. Timea sa nevzdáva a presvedčí rodičov, aby ju pustili na školský výlet do Berlína. Na veľkej párty sa z nej stáva ľahká korisť a dôvod ochranárskych rečí rodičov pocíti na vlastnej koži. Človek sa učí až z vlastných chýb, no tie majú niekedy fatálny dopad.

Mirka svoj príbeh začína úplne klasicky. Silná hlavná hrdinka, super kamarát, náznaky prvej lásky. Ale konečne sme sa stretli s niečím, čo sa v jej príbehoch vyskytuje minimálne. Timea má okrem dobrých vlastností aj tie negatívne, ktoré sú niekedy silnejšie a vedú ju nesprávnym smerom. Hudobníčka tak bola realistickejšia a nešlo len o obyčaný príbeh pre mládež, ktorého pointov je prežívanie prvej lásky.

Tak isto môžeme bližšie nazerať na kamarátstvo medzi dievčaťom a chlapcom, kedy jeden z nich cíti niečo viac a na prvú lásku, ktorá nemusí byť taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Čo by to bolo za knihu bez štipky romantiky?

View this post on Instagram

#dnescitam by som v tomto prípade mohla pozmeniť na #dnessomdocitala. Konkrétne o 00:11 som otočila posledný list tejto knihy a zostala som v nemom úžase. Nechcem sa stále opakovať, ale pri každej novinke od @varackova poviem, že sa práve prekonala a inak to nie je ani tu. Preto veľmi pozitívne hodnotím autorkinu snahu niekam napredovať a čitateľovi vždy niečo nové ponúknuť. Ak človek vydáva jednu knihu za druhou, je nesmierne dôležité, aby nezapadol v stereotype. Spolu to zvládneme je príbeh o mladej hudobníčke, ktorá veľmi túži po slobode. Timeu dusia ochranárske krídla rodičov, ktorí si stratu milovaného dieťaťa kompenzujú na špičkovej budúcnosti a bezpečí našej hrdinky. Tá im však nič nedaruje a nastolenému režimu vzdoruje. To, či je úspešná a kam povedie špirála nevhodnej obojstrannej komunikácie si už musíte prečítať sami, nechcem spoilerovať. Varáčková však opäť ukázala, že píše sviežo, jednoducho, vecne a pútavo. Príbeh sa z klasického klišé veľmi rýchlo preklenul do spracovania aktuálneho problému, ktorý môže ohroziť nejednu z nás bez ohľadu na vek. Myslím si, že príbeh by mohol zaujať všetky vekové skupiny, pretože každý si tam vie nájsť to svoje. Prvá láska, kamarátstvo, v ktorom vždy jeden cíti viac, prísni rodičia, tínedžerský vzdor a mnoho iného. Čítali ste? #kniznykompas #bookstagram #jajibloguje #tipnacitanie #varackova #miroslavavarackova #spolutozvladneme #cooboo #knihapremladez #pantarheisk #zacitajsa #knihozrut #bookblogger #ukazcoctes #humbook @cooboo.slovensko @albatrosmedia.sk

A post shared by Jaji Bloguje (@jaji_books) on

 

Najvýraznejším problémom je neefektívna obojstranná komunikácia. Tak, ako rodičia nevedia komunikovať a hlavne vypočuť si Timeu, tak Timea nevie akceptovať pravidlá rodičov a povedať im adekvátne o svojich pocitoch. Timea bola často až prehnane drzá a nechcela porozumieť pravému dôvodu, prečo sú jej rodičia (trochu prehnane) opatrní. Opísaný fenomén sa nevyskytuje len v knihách, ale aj v realite. Som veľmi rada, že sa táto neľahká téma nielen načrtla, ale aj rozobrala. Čitateľ tak môže z oboch strán nazrieť na to, ako podobné veci dopadnú, keď sa neriešia. Komunikácia je základ a je dôležité nielen vedieť hovoriť o svojich pocitoch, problémoch a túžbach, ale aj počúvať toho druhého.

Miroslava Varáčková sa pustila do spracovania aktuálneho problému, pričom ho podala vhodným spôsobom nielen mládeži, ale aj samotným rodičom. Už si stačí len knihu prečítať.

Bonusom je super väzba a obálka, vďaka ktorej je kniha ešte atraktívnejšia. Čo môže byť lepšie, než rebelantské ružové vlasy? Osobne mi tento druh papierovej väzby vyhovuje viac, než tvrdá väzba s prebalom.

Komu knihu odporúčam

Kniha sa číta úplne sama. Ani neviem ako a už som otáčala posledný list. Neviem, či to je tým, že ma tak veľmi Timea bavila alebo, že Varáčkovej štýl je proste prudko čitateľný. Stakatka (ktorej prezývka mi veľmi nesadla a drala mi jazyk… toto jediné sa mi tam asi nepáčilo) sa musela priučiť až z vlastnej chyby. Mnohé veci z príbehu zostali aspoň pre mňa otvorené. Možno Mirka urobí výnimku aj tu a pripraví nám nejaké pokračovanie – nenahnevala by som sa.

Knihu odporúčam nielen mladým slečnám, pre ktoré by to snáď mala byť povinná literatúra, ale aj rodičom, ktorí cítia, že treba zmenu v komunikácii so svojimi deťmi. Spolu to zvládneme odporúčam všetkým, ktorí od young adult knihy očakávajú viac, než len pár strán s úplne otrepaným príbehom. Autorka sa každou ďalšou tvorbou prekonáva, preto som zvedavá, na čo sa ešte môžeme tešiť.

2 comments found

  1. Skvelá recenzia a súhlasím s tebou vo všetkom. Mirkine knihy sú úžasne a každá kniha ma dostane.Hlavne hrdinky sú opísané realisticky a neskutočne sa teším na ďalšiu autorkinu knihu. Jediná kniha ktorá mi robila obrovský problém a na jednej strane si ju chcem znova prečítať ale tie emociie ma jednoducho prevalcovali bola kniha Tri korky do pekla.To bolo moje najťažšie čítanie z knih ktoré Mirka napísala.

    1. Tri kroky do pekla som nečítala. Je pravda, že ja som začala až Grafitovou a sem tam som sa vrátila aj k starším, ale trochu sa im aj vyhýbam. Pri všetkej úcte k autorke a k jej tvorbe, keď siahnem po staršej jej knihe, nevie ma tak nadchnúť ako tieto novinky, kde už je vypísanejšia. Preto som trochu skeptická aj k tým revydaniam.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.