Chcete si doplniť zbierku od Varáčkovej? Na trhu je revydanie Anjelov noci

Chcete si doplniť zbierku od Varáčkovej? Na trhu je revydanie Anjelov noci

Niektoré knihy si raz prečítame a tým to končí. Nepatria medzi tie naj, ale nie sú ani zlé. Je rozumné ich však opäť vydať?

Anotácia

Príbeh zakázanej lásky je po veľkom úspechu späť!

Keď Ema nastúpi v maturitnom ročníku do novej školy, netuší, ako jej to prevráti život naruby. V učiteľovi literatúry nájde spriaznenú dušu a zamiluje sa. Po tom, ako sú jej city opätované a začne sa s učiteľom potajomky schádzať, ocitne sa v ohrození života a musí čeliť mnohým nebezpečenstvám. Nemieni sa vzdať svojej lásky a až náhla a záhadná smrť jej spolužiaka ju presvedčí, že ide skutočne do tuhého. Má Emina obetavosť hranice, alebo je Ema ochotná zapredať aj dušu, len aby ochránila, čo jej je cenné?

Mirka Varáčková, držiteľka ocenenia Panta Rhei Awards za mládežnícku knihu roku 2017, aj v tejto knihe dokazuje, že právom patrí medzi najobľúbenejšie slovenské autorky.

Som rada, keď sa autor niekam posúva

Ako už vyššie spomínam, som rada, ak sa autor niekam posúva. Nie je nič cennejšie, než keď je v každej ďalšej knihe vidieť určitý progres. Miroslava Varáčková patrí medzi stále slovenské hviezdy v spisovateľskom prostredí. Teší sa úspechu medzi čitateľmi, o čom svedčí aj ocenenie Panta Rhei Awards za mládežnícku knihu roka 2017. Info o ňom sa na nás valí z každého prebalu novej knihy. Jej tvorbu mám rada. Ale, prosím, niektoré knihy by mali zostať už len v našej pamäti a nie na knižných pultoch.

Ema začína so svojou rodinou na novom mieste. Po smrti otca bolo presťahovanie sa jediné možné riešenie pre jej mamu. Novej šance sa chopila najlepšie ako vedela. Nebolo to pre ňu jednoduché, ale dianie na novej škole ju trochu vytrhlo z drsnej reality. A vhodilo do inej. Varáčková sa nezaprie. Silné hrdinky sú charakteristické pre každú jej knihu.

Hneď na začiatku sa jej ujal spolužiak, ktorý k nej prechovával aj iné, než susedské sympatie. Ema sa však zapozerala do svojho učiteľa Adama, ku ktorému ju to doslova tiahlo. Adam jej lásku a vášeň opätoval a tu sa všetko začína.

Kniha sa dá podľa mňa rozdeliť na dve pomyselné časti. Milostný príbeh zakázanej lásky a fantasy zápletka, ktorá by mala dej oživiť… a aj napriek tomu, že podobné tajomno mám rada, tu by som sa bez toho pokojne zaobišla. Fantasy vsuvka mi prišla zbytočná a rušivá od veľkej vášne, ktorá z knihy vyžarovala. Určite by som na ňu upriamila pozornosť v popise knihy, pretože nie je info o nej info ani v anotácii a čitateľa, ktorý nemá rád tento druh literatúry, môže kniha veľmi sklamať. Viacerí máme autorkinu tvorbu zafixovanú ako young adult z bežného prostredia, aj napriek tomu, že sa niekedy ocitneme v dystopickom svete (Prežila som svet či Adaptácia) alebo v reálnom svete s inými bytosťami.

Inak kniha ako taká bola napísaná výborne. Čítala sa jednoducho, dej sa stále niekam posúval a Adam bol dokonalý. Len kto už čítal od Varáčkovej najnovšie knihy, tak tu sa zasekne niekde v jej dávnej spisovateľskej minulosti a môže zostať prekvapený. Príbeh mi veľmi pripomínal Twilight… ešte aj spracovanie „upíra“ v tejto podobe bolo zaujímavé, keďže krv v žiadnom prípade zo svojej obete nesal.

Ale tu by sme si mali vziať ponaučenie. Tak ako Twilight zažil svoju raketovú slávu a aj rýchly pád, tak aj Anjeli noci zhlasli už veľmi dávno. Kniha sa môže páčiť čitateľom, ktorí od Varáčkovej ešte nič nečítali alebo si chcú doplniť zbierku s knihami, ale kto si potrpí na jej vysokú latku, tak tu musí zmierniť zo svojich nárokov. Nehovorím to preto, lebo kniha je zlá. Ona je dobrá. Ale vieme, že v autorke je viac, než bolo pred 10 rokmi, kedy vyšla táto kniha prvý krát.

Komu knihu odporúčam

Keďže som nečítala prvé vydanie Anjelov noci, nemôžem povedať, či sa mi páčilo viac ako prvé (viacerí vravia, že sú v ňom menšie kozmetické zmeny). Ak by som ale knihu mala porovnať s novinkami z tohto roku, tak sa mi určite revydanie páčilo menej. Medzi touto a poslednou knihou je vidieť veľký progres, hoci ten cit pre písanie a štýl, ktorý v má v sebe Varáčková, je stále rovnaký. Aj keď sa mi Ema s Adamom páčili, za mňa je to menšie sklamanie.

Milostná zápletka bola super, ale pokojne by som uvítala menej akčnosti. Myslím, že zakázaná láska medzi študentkou a učiteľom je už samotnou dominantou príbehu. Ak by sa fantasy prvok neobjavil, je mi jasné, že Anjeli noci by nabrali iný smer, ale možno priaznivejší pre čitateľa, ktorý má už veľa toho načítaného.

Kniha by sa mohla páčiť čitateľkám, ktoré Varáčkovej tvorbu ešte nečítali alebo tým, ktorí si chcú doplniť zbierku. Pozor na mierne sklamanie u tých, ktorí vnímajú vysokú úroveň našej slovenskej obľúbenkyne. Ak môžem odporučiť, tento rok ma najviac dostala kniha Spolu to zvládneme.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.