Jaji bloguje

Vo svete kníh
Miesta oddychu: Grassalkovichova – Prezidentská záhrada v Bratislave

Miesta oddychu: Grassalkovichova – Prezidentská záhrada v Bratislave

Miesta oddychu dodávajú mnohým veľa energie a pozitívnych myšlienok. Pre mňa je dnes takéto miesto aj Prezidentská záhrada v Bratislave. Malá oáza pokoja skrytá uprostred rušného mesta.

 

Okolo tohto miesta som prechádzala dlhé roky, no len pár krát som mala možnosť sa tam zastaviť. Spomaliť v dnešnom rýchlom svete a oddýchnuť si. Prezidentská záhrada je oázou pokoja uprostred rušnej Bratislavy. Zelené miesto, kde môžeme všetci načerpať novú energiu.

Záhrada je ohraničená múrom a bránami, ktoré sa na noc zamykajú. Vďaka tomu je udržiavaná. Lavičky ani detské ihrisko nie sú zničené. Všade je poriadok a pokoj. Toto miesto je vhodné na prechádzku s kočíkom, detské hry, alebo pokojné sedenie na deke či lavičke s knihou v ruke.

V poslednej dobe sem rada často zavítam. Určite toto miesto poznáte i vy, no i tak som sa chcela o ten zážitok podeliť i s vami. Pri prechádzke parkom ma zastavovali skupinky detí, ktoré tu trávili čas. Detský tábor si počas denného programu zvolil toto miesto ako miesto tvojich hier. Mali úlohu, osloviť náhodného okolo idúceho a odfotiť sa s ním. Deti s nadšením úlohu plnili.

Prechádzala som sa ďalej a v rohu parku, na veľkej trávnatej ploche som videla neznámeho pána cvičiť. Dýchal čerstvý vzduch, užíval si teplé počasie. Slnečné lúče mu dopadali na telo a on si tú chvíľu vychutnával svojou vášňou. Uvoľnená atmosféra tohto miesta sa mi veľmi páčila. Aj napriek tomu, že sem tam bolo pri kraji záhrady počuť ruch ulice, sem ten hektický život neprenikol. Každý sa venoval svojmu koníčku. Akoby sa zastavil čas.

Pri prechádzke záhradou máte možnosť stretnúť mnohých ľudí. Každý z nich má svoj vlastný príbeh. Dôvod, prečo je práve o tomto čase na tomto mieste. Aký príbeh má záhrada?

Záhrada nie je veľká, no vlastní mnoho zelene. Stromy vytvárajú tieň. Niektoré sú veľké, mohutné, iné sú malé, krehké. Niektoré stromy (Stromovú alej) vysadili prezidenti krajín, ktorí navštívili Slovensko. Pri každom takom strome je informačná tabuľa, ktorá nám vraví, kým bol strom vysadený a v akom roku.

V strede parku sa nachádza aj jazdecká socha Márie Terézie. Ide o rekonštrukciu torza jazdeckého súsošia od neznámeho autora z 2. polovice 18. storočia. Torzo sochy zreštauroval akademický sochár Miroslav Čermák roku 1992.  Socha v tejto záhrade bola umiestnená v 90-tych rokoch 20. storočia. Pôvodne bola výzdobou Veľprepoštského paláca v Nitre. Počas bombardovania Nitry v 2. svetovej vojne bola budova poškodená, pričom sa socha zničila.

Dominantou záhrady je aj fontána Radosť zo života. Fontánu odhalili v roku 1978. Súsošie tvoria tri ženy, hrajúce sa s loptou. Autormi sú sochári Tibor Bártfay a Karol Lacko. V horúcich dňoch je príjemné sa tu ochladiť. Bratislavčania by vedeli povedať, že fontána bola takmer 3 roky mimo prevádzky. Oprava stála 59 000€. Návštevníkov parku jej obnovenie teší už dva roky. Mnohí zastávajú názor, že táto fontána do záhrady nepatrí, no spríjemnila jej prostredie.

Záhrada je aj výborným oddychom pre deti a ich rodičov. Kým som sedela na lavičke s knihou v ruke, všimla som si mnoho takých, čo sa sem chodili hrávať so svojimi ratolesťami alebo len tak s nimi na prechádzku. Pre účely naplnenia detskej radosti sa v zadnej časti nachádza drevené detské ihrisko.

Záhrada má približnú podobu pôvodného usporiadania. Na základe pôdorysu z roku 1780 možno usúdiť, že šlo o skutočne nádhernú záhradu, dobre vyriešenú nielen záhradnícky, ale aj architektonicky. Okrem klasických sôch, kvetov a stromov tu môžeme nájsť aj sochy moderného umenia. Záhrada je nie niektorých z nás nielen miestom oddychu, ale aj inšpiratívna.

Veru, na tomto mieste si príde každý na to svoje. Navštevujete toto miesto? Z akého dôvodu? Záhrada sa na tomto mieste nachádza pre palác, ktorého je ozdobou. Ten v roku 1760 dal postaviť gróf Anton Grasalkovich ako svoje letné sídlo. Palác sa stal pódiom mnohých umelcov, ako napríklad Joseph Haydn. Súčasťou paláca je aj kaplnka sv. Barbory. Aj napriek tomu, že záhradu môžeme navštíviť prakticky každý deň, palác je prístupný verejnosti len raz ročne.

Na každom kroku dokážeme nájsť miesta, ktoré sú pre nás výnimočné a niečo znamenajú. Každý mnohkrát vidí spôsob, ako sa niečo nedá. Ako to nepôjde. Nepozrieme sa na vec z pohľadu, akoby to šlo. Práve miesta oddychu, ktoré rada vyhľadávam mi ukážu, že nie je všetko tak čierne ako to vyzerá a vždy je nejaká cesta ako to vyriešiť. Na tieto myšlienky prídem aj v Prezidenskej záhrade, ktorá je jednou zo zelených ozdôb Bratislavy.

Zdroj informačného textu

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.