Nič nie je náhoda. Aj na to poukazuje Michaela Zamari vo svojej novinke

Nič nie je náhoda. Aj na to poukazuje Michaela Zamari vo svojej novinke

Prečítala som a zostala som v nemom úžase. Doslova som si musela utriediť myšlienky, než som začala písať tieto riadky o knihe Posledný džentlmen.

Anotácia

Aké je to vydať svoju prvú knihu na knižnom trhu, kde vás nikto nepozná, a zamotať sa pri tom s kolegom v práci, kde vás poznajú všetci?
Jennifer vie o tom svoje. Pred oslavou jej dvadsiatych šiestych narodenín v nej naplno prepukne vášeň pre písanie a snaží sa dostať svoj debut na pulty kníhkupectiev za každú cenu. Nemá však ani poňatia, čo ju to bude stáť.
Počas tejto životnej etapy sa jej cesta pretne so starším kolegom, s ktorým na prvý pohľad nemá nič spoločné. Sú ako oheň a voda. Majú protichodné názory, odlišné záujmy a iné priority. Napriek tomu nedokážu prejsť okolo seba bez povšimnutia.
Začnú sa nezáväzne stretávať. Veď, čo sa môže stať?
Jareda to však jednostaj ťahá domov, preč z hlavného mesta, kde sa Jennifer cíti ako ryba vo vode. Má vôbec ich vzťah šancu stať sa niečím viac? Alebo sa už dávno stal?

Z knihy som cítila silné emócie

Jennifer sa snažila vydať svoju knihu, no popri tom ju čakal vlastný príbeh, ktorý sa jej hlboko vryje do srdca. V práci spoznala o niečo staršieho Jareda, ktorý telom i dušou vystihoval to, po čom naša hrdinka túžila. Hoci cestovateľka plánovala inú budúcnosť, jej kroky viedli nenávratne k charizmatickému kolegovi. Túžila po naplnenom vzťahu, no osud jej dával iba jeho kúsky. Aj tak ich prijala s otvorenou náručou a bola vďačná aspoň za to. Keď to vyzeralo s vydaním knihy pozitívne, jej citový život bol nestabilný. Keď jej citový život začal naberať na obrátkach, s knihou to tak nádejne nevyzeralo.

Vďaka priamemu rozprávačovi sa nám po celý čas Jennifer prihovárala ako najlepšej priateľke. Mala som však miestami pocit, že nám nerozpráva len svoj príbeh, ale spovedá sa nám. Štýl, akým autorka píše, mi je veľmi sympatický. Je svieži, humor postavám tiež nechýba a opisy nenudia. Dej gradoval postupne, ba až nenápadne. Niekedy som mala pocit, že sa nestalo takmer nič a inokedy som obracala jednu stranu za druhou.

Jared mi niekedy neskutočne liezol na nervy, no vďaka nemu Jennifer zažívala to, čo mnohé z nás poznajú. Láska je niekedy ťažko uchopiteľná, ale zato je veľmi krásna, krehká a výnimočná. Ich vzťah-nevzťah naplnil knihu vášňou a očakávaniami. Pripomenul mi, že naše osudy prežívajú aj iné a nie sme v tom samé.

View this post on Instagram

😍📖🤗JE TO DOMA! 🤗📖😍 Viete, čo je lepšie ako držať v rukách prvú knihu, ktorú ste si vydali sami? Držať v rukách druhú knihu, ktorú ste si vydali sami a viete, čo všetko je za tým! 😍 Ďakujem všetkým, čo sa na tomto "zázraku" podieľali so mnou a idem sa pustiť do predobjednávok. P.S: A aby som vás nenapínala, ja osobne to neznášam, tak bonusovú knihu s podpisom za platbu vopred vyhráva Jana Juríčková. Srdečne blahoželám! Držte mi všetci palce, nech stihnem všetky predobjednávky zabaliť a vypraviť najneskôr do zajtrajšieho obeda :). Môžete sa tešiť, (minimálne podľa mňa) kniha je nádherná a ja sa neviem vynadívať. Ale už idem kopnúť do vrtule a podpisovať. Pekný víkend všetkým!📖😋😎 #thirdbook #poslednydzentlmen #booksarrived

A post shared by Michaela Zamari (@michaelazamari) on

Posledného džentlmena by som vedela rozdeliť na dve časti. Milostný život Jennifer a jej snahu vydať knihu. Obe tieto časti sa navzájom dopĺňali, ale boli by zaujímavé aj ako osobitné príbehy. Autorka sa dotkla problematiky vydania knihy a s čím všetkým sa debutujúci autor môže stretnúť. Ako už niektoré reakcie prezrádzajú, príbeh bol inšpirovaný skutočnými udalosťami. Preto v mnohých prípadoch som nebola prekvapená, ale miestami som doslova zostala šokovaná. Páčilo sa mi, ako Zamari venovala Jenny trpezlivosť, odhodlanosť a cieľavedomosť. Tieto vlastnosti veľmi ovplyvnili to, kam sa kniha uberala a aký koniec na čitateľa čakal. Myslím si, že táto kniha by bola zaujímavá pre každého, kto chce alebo v ďalekej budúcnosti plánuje vydať knihu na našom trhu. Mohla by byť pre neho istým návodom ako na to a prípravou pred komplikáciami, ktoré ho čakajú.

Prednedávnom mi jedna kamarátka povedala, že človek musí napísať milión slov, aby mohol písať skutočne dobre. Neviem, koľko slov napísala Michaela Zamari, ale čím ďalej, tým viac mi jej slová rezonujú v mysli. Jej príbehy sú pre mňa zaujímavé, dobre sa čítajú a dodávajú mi istú silu do bežných dní.  Všimla som si v nich, že vždy musíme dať na intuíciu, nič sa nedeje náhodou a dokážeme všetko, čo chceme. Len si treba za tým ísť a nevzdávať sa. Autorka svojimi slovami nemotivuje len mňa, ale aj iných čitateľov bez toho, aby vedela kto sme alebo čo prežívame.

Veľmi sa mi páči, ako sa autorka neustále zlepšuje a eliminuje svoje slabšie miesta. Verím, že v príbehoch nám stále má čo ponúknuť a ani zďaleka nie je na konci svojej cesty. Ja som spokojná s tvorbou už teraz, preto viem na milión percent povedať, že sa teším na ďalší príbeh.

Knihu by si okrem debutujúcich alebo budúcich autorov mali prečítať žienky, ktoré niekedy od vzťahu očakávali viac. Alebo ktoré milovali viac. Alebo dúfali, že sa niečo zmení. Tak isto by sa mohla páčiť tým, ktoré milujú vášeň a erotické chvíle. Práve pre túto cieľovú skupinu by mohla byť skutočne zaujímavá.

Chyťte knihu do rúk, urobte si chvíľu čas a pustite Jennifer do vašich životov. Ani sa nenazdáte a budete otáčať poslednú stranu s miliónom otázok.

 

1 comment found

  1. Výborná recenzia na skvelú knihu. Presne ste vystihla aj moje pocity z príbehu. Jenniferinu cestu za vydaním knihy, pretkanú milostným vzťahom k staršiemu kolegovi, autorka previedla pútavo, s patričnou dávkou humoru, vášne, porozumenia ale aj sklamania … Páči sa mi štýl a skvelé opisy. Určite odporúčam prečítať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.