Jaji bloguje

Vo svete kníh
Recenzia: Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom

Recenzia: Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom

Vydavateľstvo Elist prinieslo do rozprávkového sveta super kúsok. Aký? No predsa z pera spisovateľky Mary Roe! Aj na Badlyho čaká veľké dobrodružstvo.

Rada chodím na rozprávky do kina. Mám pocit, že to dávno nie sú tie, na ktorých som spolu so sestrou vyrastala. Často sa v nich objavuje aj taký ten dospelácky humor, ktorý každý z nás občas potrebuje. Nedávno sa mi dostala do rúk rozprávková kniha, ktorá sa mi zapáčila. Nielen pre úžasný dej alebo humor, ale najmä pre jej originalitu.

Badly mal bezstarostný život až pokiaľ sa starší netopieri nerozhodli zrušiť dvojročný odklad po škole s povinnosťou okamžitého nástupu do zamestnania. V tom čase sa však úplnou náhodou dostane medzi agentov MIBat (Britská letecká netopieria tajná služba), ktorí sa už dlhé roky pokúšajú dolapiť medzinárodne najhľadanejších pašerákov diamantov. Nové priateľstvo s agentkou MIBat, ale aj s počítačovým hackerom v podmienke, zavedie jeho život úplne novým smerom. Ako im Badly môže pomôcť? Čím všetkým bude musieť prejsť kým sa mu podarí stať sa letovým
dispečerom?

Mary Roe - Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom. Zdroj: Jaji bloguje
Mary Roe – Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom. Zdroj: Jaji bloguje

 

O Mary Roe

Obdivujem autorkinu silu a odvahu, ktorú môžeme vidieť aj v jej riadkoch. Porozumie viac ten, kto ju pozná bližšie. Mary je Slovenka, ktorá momentálne žije v Anglicku pri Notthinghame. V myšlienkach nosí nápady hlavne pre detskú či YA literatúru, no v budúcnosti by sa rada pustila aj do niečoho iného, napríklad triler. Autorka má super predstavivosť a empatiu, preto svoje čítanie prirovnáva k pozeraniu filmu. No písanie, to je jej najväčšou vášňou. Vďaka nemu môže svetu ukázať, čo je v nej, ale aj rozvíjať seba a svoju osobnosť. Mary Roe napísala knihy Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom a Saviours – Kliatba kortského lesa.

Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom

Kniha so zaujímavou obálkou, ktorú dopĺňajú roztomilé ilustrácie vás zaujme na prvý pohľad. Vďaka typickej „dospeláckej“ zápletke je podľa mňa kniha vhodná pre všetky vekové kategórie. O čo v nej vlastne ide? Čoraz častejšie kolapsy v netopierích skupinách začnú zapríčiňovať úbytok medzi zamestnancami. Urgentná situácia sa musí riešiť, preto mladých netopierikov nečaká nič iné ako zrušenie odkladu pracovnej činnosti po škole.

Toto rozhodnutie sa bude týkať aj Badlyho, ktorý vyčnieva z bežných radov svojim pohľadom na svet. Rozhodne sa, že nebude ako ostatní. Predsa, on je výnimoční, prečo by sa mal podriadiť vyšším autoritám a zahodiť tak svoj život? Spleťou rôznych stretnutí a situácií sa zapletie do niečoho, čo nečakal. Ako sa situácia vyvinie? Bude Badly spokojný?

Mary Roe - Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom. Zdroj: Jaji bloguje
Mary Roe – Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom. Zdroj: Jaji bloguje

 

Veľmi sa mi páčil štýl autorkinho písania. Ak sa obhliadneme do ríše rozprávok, využila super námet, ktorý je nezvyčajný a zaujme. Mary si premyslela zápletku a dej, pričom nechala čitateľa v napätí, ako dej vygraduje. Ak si myslíte, že viete, ako sa kniha skončí, nechajte sa prekvapiť. Stavím sa, že aj vy ste zápornú postavu hľadali v nesprávnych radoch.

Čo by to bolo za rozprávku, bez hlbšieho zmyslu a ponaučenia. V knihe som ich našla až niekoľko. Hoci je rozprávka vsadená do modernej doby, stále v nej nájdeme overenú klasiku s dobrým koncom.

Na knihe mi bolo najviac ľúto jej tenkej väzby. Úprimne, neviem, aký je štandard pri dnešných rozprávkach. Som však odchovankyňou starej školy, kedy boli knihy veľké, s tvrdými doskami, farebné a s čo najväčšími písmenami. So svojimi obľúbenými som dokonca aj spávala. Pri Badlym by som sa bála, že poškodím väzbu. Verím, že ak budeme deti učiť láske ku knihám, nič sa jej nestane a stále si zachová svoje čaro.

Komu knihu odporúčam?

Všetkým vekovým kategóriám, bez debaty. Možno by ma tak ani nebavila, keby som bola mladšia. Určite by som ju odporúčala ľuďom, ktorí majú radi moderné príbehy s krimi zápletkou, ktoré povedú do premysleného celku. Kúpiť ju deťom? Násťročným? Dospelým? To je na vašom vkuse. Veď v dobro veríme všetci bez ohľadu na vek. Ak poznáte knihomoľa, ktorému by nemala ujsť žiadna super knižka, Badly je pre neho ten pravý výber.


Kniha vyšla vo Vydavateľstve Elist, kde si ju stále môžete kúpiť za najvýhodnejšiu cenu na trhu :)!


Máte radi rozprávky? Myslíte si, že by ich mali čítať len deti a nám dospelákom už nepatria do ruky? Aká je vaša najobľúbenejšia rozprávková postava? Ak sa vám kniha o Badlym zapáčila, nezabudnite článok zdieľať na sociálnych sieťach a povedzte priateľom, že by ste si ju priali :).

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.