Warcross je oprávnene jedna z najlepších kníh roku 2018 I Marie Lu

Warcross je oprávnene jedna z najlepších kníh roku 2018 I Marie Lu

Virtuálna a rozšírená realita je tu. Neveríte? Už ste niekedy využili filtre v instastories alebo na Snapchate? Ako to súvisí s knihou Warcross sa dozviete v článku.

 

O čom je kniha?

Herný fenomén Warcross je pre niektorých únikom z reality, iní si vďaka nemu prídu na slušné peniaze. Hackerka Emika je finančne na dne. Aby si privyrobila, zariskuje a nabúra sa do medzinárodného turnaju Warcross. Ibaže omylom sa ocitne v strede diania a cez noc sa stane celebritou. Dokonca dostane od tajomného tvorcu Warcrossu ponuku, ktorá sa neodmieta. A tak Emika zamieri do Tokia, kde odhalí spiknutie, ktoré by mohlo mať fatálne následky.

Virtuálna realita nie je otázkou budúcnosti

Vďaka Emike sa ponárame do sveta virtuálnej a rozšírenej reality, ktorá sa mnohým zdá byť stále vzdialená. Opak je pravdou. Veľmi sa mi páči spôsob, akým Marie Lu podáva čitateľom informácie o tomto trende. Poukazuje na nesporné výhody využívania novej technológie, ale aj na jej temné úskalia.

Emika mala problémy vďaka nezabezpečeným údajom a temnej strane virtuality. Medzi riadkami sme sa dočítali, že čo je online, to nie je súkromné. Anonymita na internete je relatívna a treba sa chrániť pred únikom informácií. Najlepšia prevencia? Dávať pozor na to, čo zavesíme na net. Práve toto je veľmi dôležité pripomínať nielen adolescentom, ktorí sú primárnou cieľovou skupinou tejto knihy. Jej posolstvo vnímam ako veľké plus.

Príbeh je písaný jednoducho a sviežo. Od začiatku až do konca ma kniha bavila. Niektoré pasáže boli mierne predvídateľné. Zaujímavý bol pohľad na rozdiel medzi americkou a japonskou kultúrou. Pobyt v Tokiu bol pre Warcross veľmi osviežujúci a pevne verím, že mesto plné neobmedzených možností v pokračovaní neopustíme.

Nachádza sa v knihe aspoň trochu romantiky? Mojich verných poteším. Áno, nachádza a keďže to autorka poriadne zamotala (a ja už teraz vyťahujem vešteckú guľu a snažím sa nájsť na internete všetky možné spoilery), tak sa máme na čo tešiť. Mám pocit, že to nebude tak jednoduché, ako to prvotne vyzeralo.

Ďalším silným piliérom príbehu je rodina. Marie Lu do nej vkladá význam nielen v prípade Emiko. Otec je pre ňu všetkým a silné spomienky ju poháňajú vpred. Niektoré z nich si užije čitateľ retrospektívnymi náhľadmi, ktoré sú dôležité pre gradáciu deja a porozumeniu správania sa hlavnej hrdinky.

Mnohí knihu zaraďujú do rôznych TOP rebríčkov minulého roka. Po prečítaní sa ani nečudujem a rozhodne s nimi súhlasím. Warcross je kniha, ktorú by som si pokojne prečítala opäť.

Negatívum?

Nachádza sa v knihe niečo, čo by mi prekážalo? Presne toto som sa pred chvíľou pýtala jednej kamarátky, pretože ako pozerám do poznámok, tak žiadne negatívum neviem nájsť. Mne sa celý príbeh páčil ako celok. Všetko do seba zapadalo, dávalo zmysel, zápletka bola super, dej gradoval, pre čitateľa čakalo jedno obrovské prekvapenie a rozuzlenie situácie… myslím, že Warcross mal všetko, čo kvalitná kniha má mať.

Komu knihu odporúčam

Hlavnou cieľovou skupinou Warcrossu sú predovšetkým adolescenti. Myslím si však, že svet hier a virtuálnej reality môže zaujať aj iných, záleží od vkusu. Príbeh je plný hlbokých myšlienok, napätia a sem tam sa vyskytne aj tá romantika. Takže šup šup, dajte sa do čítania, pretože v lete vychádza pokračovanie.

 

Tento článok vyšiel v spolupráci s Vydavateľstvom CooBoo

 

 

10 comments found

 1. Pěkná recenze! Knihu jsem četla pár měsíců po vydání a moc se mi líbila. Sice se nezařadila mezi mé nejlepší knihy roku 2018, ale rozhodně ji všem doporučuji. Také se už nemůžu dočkat vydání druhého dílu! :))

 2. Díky tvojí recenzi bych si knihu hned běžela koupit, ale bohužel knihy s podobným motivem virtuální reality jdou zcela mimo mě – už jsem zkoušela Erebos i RPO a obě šly mimo mě 🙁 Nezvládla jsem je ani dočíst T.T

  1. Ďakujem <3 a nič sa nedeje, nemôže sa nám predsa páčiť všetko 😀 ale ako som už písala kočkám do komentárov, mooooožno raz z Warcrossu bude film a potom sa ponoríš do tohto sveta aj ty 🙂

 3. Skvělá recenze! 🙂
  Já jsem knihu ještě nečetla a i když jsem zatím četla jen dobré recenze, tak ji nemám ani nikde vysoko na seznamu knih, co musím přečíst. Nějak jde tohle téma mimo mě. 🙂

  1. Ďakujem. Tiež som na knihu počula toľko pozitívnych referencií, že som jednoducho neodolala <3 Ale je pravda, že tematika je veľmi špecifická a tak sa môže stať, že nezaujme každého. Možno by bola pre teba zaujímavá ako film.

 4. Tak teď nevím, zda si knihu mám přečíst 😀 Jinak máš moc krásnou úvodní fotku ♥

  Já tento žánr málo kdy čtu, nedávno jsem přečetla ready player one! Mám radši spíš filmové podoby, protože já mám na tohle malou představivost :/

 5. Souhlasím, hezky si to shrnula 🙂 Warcross byla a mě nejlepší kniha loňského roku, ale pořád jsem na ni nenapsala recenzi… Prostě je tak dokonalá, že o ní nedokážu mluvit objektivně 😀

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.