Majka Danihelová púta na seba pozornosť novinkou V znamení ametystu

Majka Danihelová púta na seba pozornosť novinkou V znamení ametystu

V znamení ametystu je taká naša blogerská senzácia. Okrem toho, že ide o podarenú fantasy knihu, je to symbol, ktorý značí, že sny sa môžu splniť.

Anotácia

Sedemnásťročná Meggie je celkom obyčajné dievča, ktoré má rado volejbal, kamošov a svojho uleteného bratranca. Jedného dňa sa však na oblohe zjavia zvláštne fialové vlny, zaútočí na ňu bojovníčka s očami čiernymi ako najhlbšia temnota sveta a zachráni ju zvláštna starena s palicou, na ktorej ožívajú čudesné ornamenty. Meggie sa razom ocitne v prapodivnom Ametystovom lese, ktorý doteraz poznala len z maminho rozprávania. Obdivovala svet plný víl bez krídel, prísnych pravidiel a temných tajomstiev. Považovala ich však len za výplody fantázie. No Ametystový les je skutočný. Prírodné spoločenstvo víl a voktarianov v ňom žije pod ochranou Ametystového lampáša, ktorý ich chráni pred nezvanými hosťami a udržuje mier a pokoj. Meggie sa v tomto fantastickom svete neocitla náhodou. Nie všetkým členom Lesnej rady ide o dobro spoločenstva a Meggie sa snaží pred svojím pravým poslaním utiecť. Spoločníkmi jej budú noví priatelia a zápisky mŕtvej mamy.

Ponorte sa do fantastického sveta mladej slovenskej blogerky Majky Danihelovej. Objavte čaro príbehu, ktorý doteraz koloval len zákutiami blogerského vesmíru a konečne uzrel svetlo sveta ako skutočná kniha.

Čo by ste robili, keby ste sa ocitli v Ametystovom lese?

Kniha V znamení ametystu je v blogerskom svete už veľmi dlho. Prešla si niekoľkými veľkými alebo malými úpravami a samotná Majka Danihelová sa netají tým, že jej trvalo niekoľko rokov, než sa nakoniec odhodlala poslať knihu do vydavateľstva s úspešným verdiktom. Tlačená verzia uzrela svetlo sveta v CooBoo len prednedávnom, no internet je zamorený pozitívnymi ohlasmi. Kto by po nej potom nechcel siahnuť? Veď keď knihu tak chvália, určite sa nám určite bude páčiť.

Na začiatku sa zoznamujeme s hlavnou hrdinkou a aj s Ametystovým lesom. Porozumieť všetkému, zistiť čo a ako funguje, bolo do istej miery pre mňa pomerne náročné. Začítať sa do knihy bol pre mňa nadľudský výkon, ale podarilo sa. Keď sa prekúšete cez celkom zložitý začiatok, tak si vás kniha podmaní a budete čítať a čítať, až zabudnete skoro vystúpiť z vlaku… netajím sa tým, že sa to stalo mne. Ešte, že vlak stál v konečnej stanici (smiech).

Kniha si ma získala najmä pre jej originálnosť. Ak by som sa mala vyjadriť k Meggie, hlavnej hrdinke, tak by som musela byť asi trochu vulgárna. Je adolescentná divožienka je obdarená tvrdohlavosťou a sarkazmom. To čitateľ pocíti už pri prvých stranách, kedy je jej útek za mobilným signálom a slobodou prednejší, než život človeka, ktorý ju chránil pred strážami. Skutočne sa snažím vcítiť do jej veku, predsa len, nie som o veľa staršia, ale to správanie v hraničných situáciách bolo podľa môjho názoru prehnané. Tak, ako som si ja musela zvyknúť na našu výnimočnú červenovlásku, ona si musela zvykala na svet, v ktorom sa ocitla. Či ten zapríčinil miernu zmenu osobnosti k lepšiemu alebo noví ľudia, ktorých stretávala, neviem. Viem však, že to bolo do konca knihy s ňou pomerne znesiteľné. Pevne verím, že v pokračovaní si na Meggie zvyknem úplne.

View this post on Instagram

Ahojte, včera vyšiel môj rozhovor v @knihozruti (@fmk_ucm) a som naozaj vďačná, že som mala možnosť zavítať do štúdia a pokecať s @my_fantasydream. V rozhovore sa dozviete niečo o mojej knižke, o písaní alebo aj o mojej editorskej práci. Link nájdete v bio 💜❤️💜 Dnes som bola taktiež na svojej prvej besede na Bibliotéke a aj keď som sa celkom obávala, ako to zvládnem (keďže v písaní som zrejme lepšia ako v rozprávaní), som veľmi rada, že som tam bola a za túto príležitosť ďakujem @albatrosmedia.sk @cooboo.slovensko ❤️💜❤️ Chodievate na besedy? 📚📚📚 #vznameniametystu #kronikastratenehoimperia #pisanie #majkadanihelova #albatrosmedia #coobooslovensko #fantasy #yafantasy #tipnacitanie #tipnacteni #skbookstagram #knihozrut #bookworm #knizniblogeri

A post shared by Majka Danihelová (@lynvonnightlight) on

Omnoho viac som si obľúbila ďalšie postavy, ktoré sa v knihe vyskytujú a že ich nebolo málo. Široká paleta charakterov, ktorú nám Majka Danihelová ponúka, posunie príbeh na úplne inú úroveň. Jediná nevýhoda je v tom, že si musíte pamätať veľa nových mien. Tie, ktoré majú pôvod v Ametystovom lese, sú však veľmi pekné a výnimočné.

Veľmi sa mi páči, ako autorka k príbehu pristupuje. Často sa stáva, že v knihách je čitateľ podrobený týraniu formou nedokonalých dialógov, opisov, gradácii deja, či až prehnanej akcie (alebo žiadnej). V tomto prípade opisy nie sú nudné a dialógy ma pomerne bavili. Žiadna súčasť knihy neprevláda nad inou a plynule sa dopĺňajú. Ametystový les mi do istej miery učaroval. Na Slovensku je len veľmi málo autorov, ktorí sa venujú fantasy príbehom pre mládež a hlavne tých, ktorí si vytvoria vlastné pravidlá. VZA je príjemným kúskom, ktorý obohatí náš trh.

Čo mi je však trochu ľúto, je americké prostredie, z ktorého Meggie pochádza. Myslím si, že ak by sa príbeh zasadil do domácich podmienok alebo do prostredia bližšie neurčeného, slovenský čitateľ by mohol mať  ku knihe ešte bližšie. Čo myslíte, je miesto deja knihy pre vás podstatné alebo to plne ignorujete? Z Ameriky sa stáva postupne akýsi trend vo viacerých oblastiach a už mi to tak príde, že kto tam niekedy nebol, akoby ani neexistoval. Musím však dať opäť autorke bod za naštudovanie si demografických a spoločenských podmienok danej krajiny. Taktiež berme do úvahy, že v Amerike príbeh len začínal, pre dej príbehu je dôležitý Ametystový les.

Komu knihu odporúčam

Meggie, nezabudnuteľná tínedžerka so silnou osobnosťou, sa ocitne v Ametystovom lese. Počas úniku do svojho sveta zažíva veľké dobrodružstvo, pričom nejde len o jej život, ale aj životy iných. Pri tom všetkom sa neformuje len čitateľova fantázia, ale aj jej povaha a hrdinka nám dospieva priamo pred očami. Priamy rozprávač len umocňuje úplné ponorenie do zaujímavého deja a silných emócií. Kniha sa číta pomerne jednoducho, autorka vsadila na svieži štýl, ktorý baví nejedného čitateľa. Fantasy príbeh by sa určite mohol páčiť mladším vekovým kategóriám, ktoré by sa vedeli s postavami knihy stotožniť a niečomu priučiť. Majka v knihe rieši aj vážnejšie situácie, s ktorými sa stretávame v bežnom živote, preto posolstvo, ktoré V znamení ametystu v sebe nesie, môže byť veľmi obohacujúce pre náš všeobecný prehľad.

Je zložité utvoriť si pohľad na jednu knihu, pokiaľ je súčasťou série, preto sa teším na pokračovanie, ktoré nám má určite čo ponúknuť (myslím, že pre ten koniec si ho pýta viacero dychtivých čitateľov).

 

2 comments found

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.