Jaji bloguje

Vo svete kníh
RECENZIA: Opäť nám Wonder Woman vstupuje do životov

RECENZIA: Opäť nám Wonder Woman vstupuje do životov

Nepotrebujete poznať Wonder Woman na to, aby ste čítali túto knihu, ale na jej konci ju budete zaručene milovať. Ponorte sa do príbehu priateľstva, odvahy a životných rozhodnutí. Na konci článku sa aj dozviete, čo si pre vás pripravuje Cooboo a Humbook!

Anotácia

V budoucnu se z ní stane Wonder Woman, ale nyní je jen náctiletou Dianou a její boj teprve začíná… Diana touží ostatním bojovnicím Rajského ostrova ukázat, že je stejně silná jako ony. Když ale nastane den závodů, poruší zákon. Zachrání smrtelnou dívku Aliu, za což jí hrozí vyhnání z ostrova. Avšak Alia není jen obyčejná holka a její záchranou Diana ohrozila celý svět. Začíná tak velké dobrodružství, při kterém obě dívky čelí armádě nepřátel – smrtelných i nadpřirozených, kteří se snaží Aliu zničit. Jestli chtějí zachránit svět, musí bojovat bok po boku, aby odvrátily to nejhorší.

O Leigh Bardugo

Leigh je americká autorka fantasy literatúry pre mládež. Medzi jej najznámejšie diela patrí trilógia Griša, z ktorej sa predalo viac ako milión kópii.

Autorka sa narodila v roku 1985 v Jeruzaleme, ale vyrastala v LA. Na univerzite Yale získala titul z angličtiny. Než vydala svoju prvú knihu, venovala sa žurnalistike, copywritingu, písala filmové príbehy a umeleckému make-upu v Hollywoode.

Viac sa o autorke môžete dočítať na tomto odkaze.

Wonder Woman je silný príbeh o hľadaní seba samého. Zdroj: Jaji bloguje
Wonder Woman je silný príbeh o hľadaní seba samého. Zdroj: Jaji bloguje

Videli ste Wonder Woman film? Urobte za ním hrubú čiaru

Keď som sa dopočula o knihe Wonder Woman, tešila som sa. Film sa mi veľmi páčil, tak prečo nie. No zistenie, že kniha sa na amazonku díva z úplne iného uhlu pohľadu bolo pre mňa ešte lákavejšie.

Dej bol už hneď od začiatku čítania pútavý a hneď ma strhol. Ak budete počuť z každej strany, že príbeh sa dobre číta a nejde pustiť z rúk, verte tomu. Tento fakt potvrdzujem.  Myslím, že za to môžu aj opisy postáv a situácií, vďaka ktorým svet nabral reálny rozmer.

Často som pozorovala u hlavných hrdiniek dilemu medzi tým, čo je správne a tým, čo je dovolené (alebo si to môžeme nazvať prikázané). Ich zmysel pre spravodlivosť ovplyvnil zápletku príbehu. Ten sme mohli pozorovať z pohľadu oboch dievčat. Prihovárala sa k ám aj Alia aj Diana, vďaka čomu sme ich lepšie spoznali a aj obľúbili.

Zápletka knihy sa vyvíjala plynule už od prvých strán. Doplnená je o kopec vtipných situácií a vnútorných monológov, čím autorka knihu priblížila cieľovej skupine. Myslím, že Leigh vie, ako situáciu zamotať a prekvapiť čitateľa.

Príbeh sa odohráva počas Dianinho dospievania. Zdroj: Jaji bloguje
Príbeh sa odohráva počas Dianinho dospievania. Zdroj: Jaji bloguje

Taktiež  bol príbeh plný skrytých posolstiev, čo sa podľa mňa veľmi ráta. Spomenúť môžem napríklad Dianu a jej potrebu plnohodnotne zaradiť sa do spoločnosti amazoniek. Svoje miesto na ostrove si nevybojovala. Odlišovala sa a tento rozdiel ju trápil. Bola iná, tak ako každý z nás. Je potrebné si len uvedomiť čo chceme a ísť si za tým, no nie na úkor druhých.

Príbeh odhaľuje Dianine zraniteľnosti z obdobia jej dospievania. Dalo by sa povedať, že hľadá samú seba, tak ako každý z nás v jej veku. Nejde o presladenú romantiku alebo o obyčajný fantasy príbeh dobra proti zlu. Nájdete tu z každého trochu.

Komu knihu odporúčam

Podľa mňa určiť jednoznačne čitateľa Wonder Woman je veľmi zložité. Páčiť by sa mohla fanúšikom fantasy a superhrdinov. Určite by po nej mali siahnuť dospievajúce dievčatá, ktoré hľadajú samú seba alebo žienky, ktoré majú radi humorné čítanie s prekvapivou zápletkou. Myslím, že opačné pohlavie si asi na svoje nepríde.

Prečo sa mi kniha zapáčila? Ide už od začiatku o príjemné čítanie plné napätia, neočakávaných zvratov, romantiky a humoru. Veľmi dobre sa číta a myslím, že čitateľa proste sklamať nemôže.


Wonder Woman vychádza 30.4.2018 vo vydavateľstve Cooboo. Čo je na tomto vydavateľstve super okrem toho, že vydávajú naše obľúbené kúsky? Humbook!

Ako iste zo sociálnych sietí viete, tento rok som ambasádorkou Humbooku, preto mi dovoľte oznámiť pár skvelých noviniek. Jednoznačne je to oznámenie prvého oficiálneho autora, ktorého môžete stretnúť osobne. Ide o autorku fantasy príbehov Saru Raasch (pre viac info klikaj sem).

Áno, aj tieto kúsky napísala Sara Raasch, ktorú môžete stretnúť osobne na Humbooku!
Áno, aj tieto kúsky napísala Sara Raasch, ktorú môžete stretnúť osobne na Humbooku!

Humbook festival sa koná 6.10.2018 v Prahe. Kto však natoľko miluje knihy, že sa tejto udalosti nevie dočkať, vychutnajte si atmosféru už teraz v máji. Konkrétne na festivale Svět kníh, ktorý sa taktiež koná v Prahe. Humbook a ľudia z CooBoo tam budú mať vlastný priestor so zaujímavým programom. (odporúčam sledovať udalosť, aby neunikli žiadne informácie).

Na čo sa môžete tešiť?
 Krížom krážom komixom;
 LGBTI literatúra;
 knižní blogeri vs. redaktori;
 ako mi vydali knihu (pozor! v tejto časi programu môžete stretnúť aj varáčková miroslava);
 Kovy o všetkom.


Nezabudnite mi do komentárov napísať či ste skôr DC alebo Marwel, ktorý knižný festival je pre vás ten naj a či sa chystáte na Humbook. Ja určite áno, tak sa tam možno stretneme.

4 comments found

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.