Jaji bloguje

Vo svete kníh
RECENZIA: Prečo odporúčam Lásk@ na prvý klik od Rainbow Rowell?

RECENZIA: Prečo odporúčam Lásk@ na prvý klik od Rainbow Rowell?

Vedeli by ste si predstaviť, že niekto číta vaše e-maily? Že číta to, ako vás priťahuje a ako na neho myslíte? Viac sa dozviete v článku a v knihe Láska na prvý klik od Rainbow Rowell.

Anotácia

Kamarátky a kolegyne Beth Fremontová a Jennifer Scribnerová-Snyderová vedia, že im niekto číta maily. (V redakcii to nie je tajomstvo. Také sú firemné pravidlá.) Napriek tomu si však v pracovnom čase ustavične posielajú vtipné odkazy a rozoberajú svoje osobné životy.
Lincoln O’Neill by sa nikdy neuchádzal o zamestnanie v redakcii, keby v inzeráte stálo: „Hľadáme človeka, ktorý bude druhým čítať maily.“ V inzeráte sa spomínala pozícia špecialistu na internetovú bezpečnosť. Predstavoval si, že sa bude starať o počítače a chrániť noviny pred útokmi nebezpečných hackerov, nie posielať upozornenia zakaždým, keď niektorý zamestnanec pošle kolegovi za vedľajším stolom sprostý vtip.
Lincoln vie, že by mal aj Beth a Jennifer poslať upozornenie, ale neurobí to, lebo ich vzájomná komunikácia je veľmi zábavná – a ide v nej dokonca oňho! No keď si uvedomí, že k jednej z nich začína cítiť viac, už je prineskoro na to, aby vyšiel s farbou von.
Veď čo by jej povedal?

Láska na prvý klik. Zdroj: Jaji bloguje
Láska na prvý klik. Zdroj: Jaji bloguje

Niečo o autorke

Rainbow Rowell je spisovateľka, ktorá píše o adolescentoch, ale aj o dospelákoch. V jej príbehoch nájdete lásku, ľudí, čo vždy majú čo povedať a neuveriteľné zápletky. Žije v USA so svojim manželom a synmi.

Ako vnímam knihu Láska na prvý klik ja?

Moderná kniha o virtuálnej láske? Ale ba! Príbeh je posadený do konca roka 1999, kedy sa v redakcií časopisu boja úpadku techniky práve pre rok 2000. Lincoln, bezpečnostný tecnik má okrem zabezpečenia počítačovej siete aj inú kompetenciu – kontrolovať internú bezpečnosť vo firme. Čo je jeho pracovnou náplňou? Čítať podozrivé e-maily svojich kolegoch a pri porušení pravidiel im poslať upozornenie. Systémom je upozornený aj na e-mailové konverzácie dvoch kamarátok Jennifer a Beth. Mladé kolegyne sa mu zdajú byť natoľko vtipné a sympatické, že ich nenahlási. Ich riadky číta ďalej, zabáva sa spolu s nimi, až sa do jednej z nich zamiluje.

Aká jemná romantika. Na začiatku príbeh dostal nádych jednoduchosti a humoru, čo mne osobne maximálne vyhovuje. Lenže čím viac som spoznávala Lincolna, tým viac som začala vnímať aj jeho stratu z minulosti. Rozchod s priateľkou Sam nebral vôbec dobre ani po toľkých rokoch a to ho veľmi ovplyvňovalo. Stal sa z neho samotár a taký ten milý typ čudáka, ktorý bude skôr vždy váš kamarát, než niečo viac. Do jeho mysle sme mali dokonalý prienik aj vďaka tomu, že bol rozprávačom príbehu.

Jennifer a Beth sme vlastne poznali (hlavne) len cez ich e-maily. Zoči voči sa s nimi takmer vôbec nestretneme, ale to vôbec nevadí. Určite si ich obľúbite tak, ako ja. Sú vtipné, často až šialené a mne veľmi blízke. Rainbow im vložila vlastnosti reálnych ľudí, preto vôbec nevyznievali vymysleným dojmom. Postavy hlavných hrdiniek (alebo Lincolna) boli tak uveriteľné, že to je jeden z ďalších dôvodov, prečo si knihu obľúbite.

V recenziách na internete si všimnete určite aj negatívne hodnotenia. Autorke vyčítajú neaktuálnosť obdobia príbehu (rok 1999, hoci kniha bola v originálne vydaná v roku 2011), slabú gradáciu deja, slabý opis hlavných hrdinov. Na toto mám opačný názor. Každá časť bola opísaná alebo vysvetlená dostatočne na to, aby čitateľ využil aj svoju vlastnú fantáziu, čo je pri knihách veľmi dôležité.

Čo sa však mne nepáčilo bola situácia so Sam. Prišla mi taká nedokončená, čo mi síce neprekáža, ale prišlo mi to také zvláštne. Aj napriek tomu, že sa dozvieme osudy hrdinov, škoda, že nedostali viac priestoru. Pár strán navyše by knihe neublížilo. Bola som sklamaná, že tak super kniha bola tak krátka. Ale aspoň nám zostane viac času na ďalšie knihy.

Láska na prvý klik. Zdroj: Jaji bloguje
Láska na prvý klik. Zdroj: Jaji bloguje

Komu knihu odporúčam?

Mužom, ženám, násťročným. To je úplne jedno, kto po knihe siahne. Hlavné je, že čitateľ má rád vtipnú ľahkú romantiku, ktorá je celkom trochu predvídateľná. Láska na prvý klik je taká virtuálna oddychovka, ktorá ma prinútila niekedy zamyslieť sa nad tým, ako minulosť ovplyvňuje naše dnešné alebo budúce rozhodnutia. Nikdy neviete, kde za vami čaká to, čo si najviac želáte. Otvorte sa tomu a vykročte vpred. Všetko ostatné potom príde samo.

Láska na prvý klik je určite jedna z kníh, ktoré budem 100 % odporúčať všetkým, ktorí si chcú pri čítaní oddýchnuť a načerpať nové sily do bežných dní.

 

 

Vedeli by ste si predstaviť, že vašou pracovnou náplňou by bolo čítanie cudzích mailov? Je reálne, že sa niekto skutočne zamiluje do slov a nie do neverbálnej komunikácie toho druhého? Aké je podľa vás romantické zoznámenie?

 

Ak poznáte niekoho, kto hľadá vtipnú romantiku, prečítajte mu túto recenziu a odporučte kúpu knihy. Určite bude spokojný 🙂 Čítali ste Lásku na prvý klik? Alebo inú knihu od Rainbow Rowell? Napíšte do komentárov akú, nech viem, čo si mám pripísať na svoj knižný zoznam.

 

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.