Jaji bloguje

Vo svete kníh
Láska je ako stôl

Láska je ako stôl

Láska stojí na nohách stola. Avšak ak jeden zo základov je slabý – ako napríklad menšia „nožička“, začne sa hýbať zo strany na stranu, len čo sa doň človek oprie a veci položené na ňom popadajú na zem. Poškodia sa.

Pamätáš si na to, ako ste sa spoznali?

Ona áno. Bola krátko po rozchode. Krehká a citlivá. Ako keď sa anjelovi zlomí krídlo a tvrdým pádom dopadne na zem. Nevidí, necíti, nechce. Bolelo to. I napriek tomu, že tieto pocity v sebe skrývala, potrebovala útechu. Nechcela sa ľutovať, že jej nevyšiel ďalší vzťah, do ktorého dala všetko. Začala cvičiť. Čítať. Cestovať. Ponorila sa do štúdia a práce. Preťažila svoje telo i myseľ, iba aby na to nemusela myslieť. Chcela si vykompenzovať svoje chýbajúce ja. A vieš ako to dopadlo? Stále cítila prázdnotu a nevedela vysvetliť prečo. A potom stretla teba. Áno, zjavil si sa v jej živote nečakane. Vraví sa, že nič nie je náhoda. I ona verí na teóriu systému riadených náhod. Bol si jej osudom. Jej liekom na zlomené krídla. Nevedel si to. Necítil si to, čo zrovna prežívala. Dusila to v sebe, pretože chcela byť silná. Nechcela tie isté chyby opakovať. Nechcela sa do teba zamilovať. Ale stalo sa.

Pamätáš si, ako ste strávili spolu prvého Silvestra?

Nie toho osobne. Toho, kedy ste si písali, pretože sa bála s tebou stretnúť. Dokedy ste boli spolu hore? Do tretej? Do štvrtej? Zaspávala s mobilom v ruke. Vravel si, že je to zlaté. Vtedy si jej otvoril svoje vnútro. Viac, než bola na to zvyknutá u opačného pohlavia. Otvoril si jej oči a ona opäť uvidela svet. Postupne sa snažila vstať a naučiť sa znova lietať. Nie preto, že by to bolo kvôli tebe. Už nikdy nebude robiť veci pre druhých. Vždy chcela byť silná. Vždy si chcela plniť svoje sny, ale nikdy nevedela ako na to. Bála sa zlyhania. Ty si jej ukázal, že sa netreba vzdávať a že všetko sa dá, ak má človek túžbu. Nevstala kvôli tebe. Ty si ju zdvihol a ukázal si jej, že zvládne stáť na nohách sama. Že nepotrebuje podoprieť. Stojí pevne sama a bez podpory. Opäť lieta.

Pamätáš si, ako si ju prvý krát pobozkal?

Ona áno. Pomotal si jej hlavu a ona už vedela, že k tebe prechováva i iné city ako ku kamarátovi. Vedel si, že ťa chcela pobozkať skôr, než si to urobil ty sám? Nemala na to odvahu. Bála sa, že ťa stratí. Nezvykla si na teba, ale bola vďačná, že si v jej živote bol. Nevidel si ju, keď sedela vo vlaku po ceste domov. Usmievala sa a bola šťastná. Nie tak, ako si to človek povie bežne, pri rôznych príležitostiach. Bola skutočne šťastná a i napriek všetkému bola rada, že sa to stalo. I napriek všetkému, čo sa potom udialo. Bola šťastná, že si to urobil a vstúpil tak definitívne do jej života. Nebol si len okoloidúci. Stal si sa jeho súčasťou.

Pamätáš, ako si sa jej pýtal, či bude ľutovať jej rozhodnutie?

Nikdy. Ver, že nech sa stane medzi vami už čokoľvek, nikdy to nebude ľutovať. Si človek, čo jej ukázal, že je silná. Si človek, čo si ju naučil usmievať sa za každých okolností. Človek, ktorý jej ukázal iný pohľad na svet. Pohľad, aký je vidieť iba zhora, z oblakov, do ktorých dokázala vletieť sama. Pretože je to ona a je jedinečná. Dal si jej pocit jedinečnosti i napriek tomu, že si ju vlastne naučil žiť bez teba, pretože si sa vždy držal stranou.

Všetko sa to pre ňu udialo tak rýchlo. Toľko zmien naraz, že jej dlhšie trvá, než pochopí. I keď chápe. Než začne veriť a dôverovať. Ťažko si na nové situácie zvyká. Nie, že by mala rada stereotyp, práve naopak. Je spontánna. Avšak ak si na to zvykne a ponorí sa do novej situácie, bude opäť zraniteľná. Daj jej čas a buď trpezlivý. Raz sa prestane báť a bude ti dôverovať naplno a celým srdcom. Potom ťa vpustí do svojho kráľovstva nielen na zemi, ale i v oblakoch, kam vďaka tebe vedela opäť vyletieť.

Niektorí ľudia hľadajú lásku na celý život. V minulosti ten život bol krátky a láska skutočne taká bola. Bola krásna, poetická, silná, nekonečná. Poznáte ten pocit, keď chcete vyletieť a nikdy nepadnúť? Taká bola tá láska. V dnešnej dobe sa ľudia rôzneho veku zamýšľajú nad tým, preto sa zmenila. Prečo si ľudia klamú, podvádzajú sa, nevážia si samých seba. Láska a vzťah je ako stôl. Musí v nej byť dôvera, rešpekt, úcta, silné puto. Na týchto nohách stojí láska a na jej povrch si ukladajú páry spomienky, zážitky, spoločné veci, očakávania, túžby, radosti. Sú si navzájom oporou. Avšak ak jeden zo základov je slabý. Ako napríklad menšia „nožička“ u toho stola a ten sa hýbe zo strany na stranu, len čo sa doň človek oprie a veci položené na ňom popadajú na zem. Poškodia sa. Aj keď ich opäť vyložíte na stôl a myslíte si, že je všetko v poriadku. Ak ho neopravíte, bude stále nestabilný a pád vecí, na ktorých vám záleží, sa zopakuje. A pád ich poškodí ešte viac – niektoré nenávratne.

Možno aj ty raz odídeš z jej života, ale nebude smutná. Bude vďačiť osudu za to, že ťa spoznala a že aj vďaka tebe poznala, aká v skutočnosti je a ako veľmi dokáže človeka ľúbiť. Že si dokáže ísť za svojimi snami a nemusí sa ničoho báť, pretože strach jej doteraz zväzoval krídla.  Život je príliš krátky na to, aby sa človek bál plniť si svoje sny. Nesmie prežívať, ale musí žiť. Si jej oporou a vie, že nikdy nie je sama. Že tu vždy pri nej budeš. Je hrdá na to, že rovnakou oporou je i ona tebe. Tak to má medzi dvomi ľuďmi byť. Byť tu pre seba, i keď prší. Raz dážď prestane a spolu uvidíte dúhu.

Krátko potom, čo ste sa spoznali si do diára napísala na koniec roku odkaz. Láska je ako stôl. 

*****

Hu…?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.