7 zaujímavostí zo sveta kníh, o ktorých ste možno nevedeli

7 zaujímavostí zo sveta kníh, o ktorých ste možno nevedeli

Aj svet kníh je plný rekordov, ktoré stoja za to. V článku prinášam pár tých, ktoré ma najviac zaujali. Poznáte vy nejakú knižnú najku?

Najviac napísaných kníh

Dame Barbara Cartlandová napísala 723 kníh. Asi nebude pre vás prekvapením, že sa venovala romantickému žánru. Jeden roman napísala za neuveriteľných 18 dní, takže vydala približne 20 kníh ročne. To by sme si prišli na svoje však? Cartlandová svoje príbehy diktovala sekretárkam, ktorých mala šesť. Predala viac ako miliardu výtlačkov, pričom boli preložené do 38 jazykov.

Najstaršia kniha

Počas výkopových prác v Bulharsku bola objavená staroveká hrobka s nástennými maľbami. Vnútri sa nachádzala pravdepodobne najstaršia kniha na svete. Jej väzba sa podobala novodobým knihám. Šesť strán bolo vyrobených z pravého zlata a napísaná bola jazykom Etruskov. Tí sa usadili na území dnešného Talianska asi 3000 rokov pred naším letopočtom. Zobrazuje výjavy jazca, morskej panny a bojovníkov.

Najdrahší komiks

Suma najdrahšieho komixu už určite presiahla 240 533 libier.  Za túto cenu si ho v roku 2001 kúpil zberateľ. Prvý výtlačok uzrel svetlo sveta v roku 1938 s prvým komixomvým superhrdinom – Supermanom.

Najväčší dlžník

Zaplatili by ste pokutu 300 tisíc dolárov za nevrátené knihy do knižnice? Presne túto sumu dlží prvý americký prezident. George Washington si v roku 1789 požičal dve knihy, pričom ich doteraz nevrátil, no a za 229 rokov sa dlžná suma trochu navýšila.

Najmenšia kniha

V Guttenbergovom múzeu v nemeckom Mainzi si môžete kúpiť ako suvenír najmenšiu knihu na svete. Má len sedem milimetrov štvorcových a jej názov je Das kleinste Buch der Welt. Ručné viazanie zdobia zlaté ornamenty. Stojí 24 €, pričom v cene je aj lupa, aby ste si knihu mohli aj prečítať. Nachádza sa v nej Otčenáš preložený do siedmich jazykov.

Najpredávanejšia autorka

Najpredávanejšou autorkou je Agatha Christie. Od roku 1920 predala viac ako bilión detektívok v anglicky hovoriacich krajinách a približne bilión vo viac ako 45 jazykov.

View this post on Instagram

“Humans, as a rule, were doggedly determined not to believe in the experiences of anyone but themselves.” . Book 37 in 2018 – The Mystery of Three Quarters by Sophie Hannah. This was one of my most anticipated new releases of 2018 and is a Poirot continuation novel, following on from Hannah’s two other books in this series, The Monogram Murders and Closed Casket. . . I gave this one ⭐️⭐️⭐️⭐️ and felt like it was an accurate portrayal of Agatha Christie’s Poirot, albeit with a few, for me, slight exaggerations of character traits and one or two un-Poirot-like reactions or phrases, but that did not deter from the story or the authenticity of Poirot. . The story itself follows Poirot after he is contacted by four different people who claim to have received a typed letter from him accusing each one of them of murdering Barnabus Pandy. Along with Inspector Catchpool, Poirot sets out to discover who has dared to use his name and who Barnabus Pandy is and whether he is alive or not. . A thoroughly enjoyable crime story told by an author who is obviously a huge Agatha Christie and Poirot fan, which translates into the pages and makes this novel more authentic but without losing Hannah’s own voice. A mix that works really well. I’m looking forward to the next one! . I also really liked The Monogram Murders and Closed Casket. It’s not essential that you read them in order and they work as standalone books. . Thanks to @harpercollinsuk for the copy of the book, which is published in the UK on August 23rd. . #bookishstephreads18 #bookreview #review #read #reads #reading #currentlyreading #themysteryofthreequarters #sophiehannah #harpercollins #agathachristie #poirot #herculepoirot #crimefiction #readcrimefiction #bookstagram #bookstagrammer

A post shared by BookishSteph (@bookishsteph1) on

Najrýchlejšie napísaná kniha

Presne 11 hodín a 19 minút trvalo Josefovi Formánkovi napísať knihu Létající jaguár v rozsahu 79 strán formátu A6. Autor písal príbeh na základe troch náhodne vylosovaných tém, ktoré zakomponoval do deja. Rekord dosiahol 2. až 3.6. 2004 v paláci kníh Luxor v Prahe.


Ktorá knižná zaujímavosť vás zaujala najviac? Poznáte nejaký knižný rekord, ktorý stojí za zapamätanie?

Zdroj: knihozruti/zaujimavosti

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.