Jaji bloguje

Vo svete kníh
10 knižných festivalov a veľtrhov, ktoré by ste mali navštíviť

10 knižných festivalov a veľtrhov, ktoré by ste mali navštíviť

Môže byť niečo lepšie, než veľmi veľa kníh na jednom mieste? Môže. Pokiaľ sa na tom mieste nachádza ešte viac knihomoľov, ktorí sa vedia zabávať. Prinášam vám rebríček 10 knižných festivalov, ktoré podľa mňa stoja za to.

1. Humbook Fest Praha

Tento atraktívny festival nás prenesie nás do sveta young adult literatúry.  Okrem zaujímavých prednášok sú pre knihomoľov pripravené aj  workshopy, súťaže, oddychové zóny či predajné stánky. Tento ročník bude výnimočný nielen vďaka pozvaným autorom, ale aj kvôli väčším priestorom. Naživo tak môžeme stretnúť Claudiu Gray, Saru Raasch a Leigh Bardugo alebo z českej scény Petru Stehlíkovú, Pavla Bareša, Dominiku Gawliczkovú, Danu Ledl a mnohých iných. Viac informácií sa o ňom dozviete buď u mňa na sociálnych sieťach alebo priamo u organizátorov. .

Aj touto cestou sa chcem poďakovať sponzorom, bez ktorých by sme sa tam nestretli. A to konkrétne: Loyd, Mixit, Volvo, Mindok, Chupa Chups. Spojenie šikovných ľudí prinesie kvalitný výsledok a ten si budeme môcť všetci užiť 6.10.2018 v Prahe.

2. Internationales literaturfestival Berlín

Cieľom tohto festivalu je prezentovanie vývoja v oblasti prózy, poézie, grafických románov, detskej a mládežníckej literatúry z celého sveta. Taktiež aktívne podporuje čítanie a výučbu literatúry. Cieľom organizátorov je, aby festival navštívilo čo najviac knihomoľov zameraných na rôzne žánre. Preto sa všetky diskusie, workshopy a iné aktivitky konajú až 11 dní. Počas tejto doby sa Berlín zmení na stredobod medzinárodnej literatúry.

3. Hay festival

Tento koncept festivalov sa koná vo viacerých miestach sveta, s cieľom ešte viac sprístupniť literatúru svojim čitateľom. Bavia a inšpirujú svojich návštevníkov. Pôvodný festival sa konal v Hay-on-Wye vo Walese (odtiaľ je odvodený názov). Dnes sa do sveta literatúry a umenia môžeme ponoriť aj v Kolumbii, Peru a Španielsku.

4. ZEE Jaipur Literature Festival

Tento festival sa radí medzi najväčšie bezplatné literárne festivaly na svete. Navštívi ho  viac ako 800 000 knihomoľov a 2000 rečníkov. Cieľom je ponúknuť všetkým demokratickú a nezaradenú platformu ponúkajúcu slobodný a spravodlivý prístup. Festival každoročne spája rôznorodé kombinácie najväčších svetových spisovateľov, mysliteľov, humanitárov, politikov, podnikateľských lídrov, športovcov a bavičiek na jednej fáze, aby podporili slobodu vyjadrovať sa a zapojiť sa do premyslenej diskusie a dialógu.

Spisovatelia a riaditelia festivalu Namita Gokhale a William Dalrymple pozývajú rečníkov, aby sa zúčastnili päťdňového programu na pozadí ohromného kultúrneho dedičstva Rajasthanu a paláca Diggi v hlavnom meste Jaipur.

5. Sydney writers festival

Festival spisovateľov je jedným z najlepších v Austrálii, ktorý spája domácich ale aj zahraničných autorov. Organizuje sa vždy v prístave v Sydney. Takmer 400 aktivít prilákajú viac ako 100 000 návštevníkov.

View this post on Instagram

#sydneywritersfestival #swf2018 #latergram

A post shared by Bronnie J (@bronjoscelyne) on

6. Brooklyn book festival

Festival s celkom novou tradíciou je spojením medzinárodnej literatúry. Pôvodným cieľom bolo odprezentovanie  mnohých domácich autorov. Dnes udalosť patrí medzi najväčšie literárne festivaly v New Yorku.

7. Göteborg Book Fair

Tento knižný veľtrh je jeden z najvýznamnejších knižných udalostí, ktoré sa tu organizujú. Štvordňový festival vytvára miesto pre spisovateľov a knihomoľov, ktorí sa tu stretávajú a spolu oslavujú silu príbehov. Začiatky festivalu siahajú do roku 1985, kedy bola prvý krát organizovaná konferencia pre knihovníkov s počtom 5000 návštevníkov. Dnes láka viac než 95 000 návštevníkov.

8. Festival Konrad

S podporou poľského ministerstva kultúry a národného dedičstva je tento festival najväčším v strednej Európe. Cieľom je prezentácia svetovej literatúry vytvorenej v rôznych kútoch sveta. Organizátori festivalu Conrad sú presvedčení, že literatúra môže mať rozhodujúci vplyv na spôsob, akým jednotlivci a komunity myslia, pracujú, cítia a komunikujú navzájom.

9. Bibliotéka

Kto by u nás nepoznal Bibliotéku, však? Je to náš jediný knižný veľtrh, ktorý sa organizuje vždy na jeseň v Bratislave. Cieľovou skupinou sú milovníci kníh rôzneho veku a záujmov, preto si tu skutočne príde každý na svoje. V Inchebe sa rozprestiera množstvo stánkov plných kníh. Pre návštevníkov sú taktiež pripravené besedy so známymi autormi.

10. Svět knihy

Medzinárodný knižný festival a veľtrh už neodmysliteľne patrí do udalostí českého knižného trhu. Behom niekoľkých dní je pre návštevníkov pripravených mnoho zaujímavých besied, worshopov a predajných stánkov.

Na svete sa organizuje neskutočne veľké množstvo podobných podujatí. Už ste nejaké navštívili? Ktoré je vaše najobľúbenejšie? Napíšte do komentárov prečo a inšpirujte ostatných.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.