Zuzana Štelbaská: Knižný svet ma napĺňa. Rada čítam a píšem

Zuzana Štelbaská: Knižný svet ma napĺňa. Rada čítam a píšem

Zuzana Štelbaská je televízna dramaturgička, autorka a čitateľka kníh pre deti a mladých. Dosiaľ jej vyšlo 9 kníh a aktuálne sa spracúva aj prvá detská detektívna séria, ktorú preložila z angličtiny.

Najobľúbenejší autor: Môj kompletný zoznam by bol príliš dlhý, ale zo stálic sú to: Kundera, Čapek, Jaroš, Vášová, Blažková, Nöstlinger, Maupassant, Singer, Hrabal, Vilikovský, Mňačko, Čechov, Adams, Stoker, Stéfansson, Cronin atď.

Najobľúbenejšia kniha: Arkadij a Boris Strugackí – Pondelok sa začína v sobotu, čítala som to už veľmi dávno, ale pocit bezhranične šialenej scifi vo mne zostal dodnes, nemáte to niekto? Prečítala by som to zas!

Nedočítaná kniha:  Úprimne priznávam, že som nedokázala dočítať pár Absyntoviek, nemohla som, v práci vidím plno reálneho utrpenia a zaoberať sa ním ešte aj vo voľnom čase bolo nad moje sily,

Prečo knižný svet: Napĺňa ma, rada čítam, rada o knihách píšem.

Najobľúbenejšia knižná postava: Momentálne moriak z Majlingovej Ruzkej klasiky, pravý l’oiseau fatal!

Najmenej obľúbená knižná postava: Aktuálne všetky z Neapolskej ságy od Ferrante, dočítala som ju celú, aj keď ma neskutočne štvali.

Tip na čítanie: Tipy na detské a tínedžerské knihy mám na blogu, dospelým ponúkam Lesní lišky a další znepokojivé příběhy a Podstatu všetkých vecí.


Celkový prehľad autorkiných kníh:

Takmer dospelé poviedky

Láska a zamilovanosť by mali byť romantické, ale v skutočnosti ich otrieskali o steny a chodníky. Hrdinovia tesne pred dospelosťou zažívajú svoje trápne, tragikomické a mysteriózne zážitky prvých vzťahov, pozorovaní dvoma pouličnými mačkami. Naivná mačka Ginevra a cynický kocúr Lancelot rozprávajú príbehy Maríny Ohromnej a ďalších drzo, bez obalu a nedávajú si servítky pred ústa. Aký experiment s láskou čaká na teba?

15-roční

Aké je to byť pätnásťročným? Skúšať, čo všetko je dovolené? Žiť vo vlastnom svete a ostatné neriešiť? A čo ak všetci len hľadáme pochopenie a blízkosť niekoho druhého? 15-roční uzatvárajú poviedkovú trilógiu talentovanej slovenskej autorky Zuzany Štelbaskej a prostredníctvom piatich pútavých príbehov umožňujú nahliadnuť do komplikovanej reality mladých, blúdiacich kdesi medzi svetom detí a svetom dospelých. Prezrádzajú, čím všetkým musíme prejsť, kým si tu nájdeme svoje miesto…

Zdroj: Zuzana Štelbaská
Zdroj: Zuzana Štelbaská

Reflex – Skutočné príbehy

Boj matky o syna, ktorý jej píše sms s volaním o pomoc z pivnice, do ktorej ho zavrel otec. Príbeh sedemdesiatročného muža, ktorý s piatimi malými deťmi ostal na ulici po tom, čo im zhorel dom. Zúfalstvo matky dvoch autistických synov v tínedžerskom veku, ktorí jej ohrozujú zdravie a demolujú dom. Snaha mladíka liečiť rakovinu surovou stravou. Senzačné schopnosti slovenských detí, ktoré vidia tretím okom. Spovede prostitútok, ktoré padli na úplné dno… To je len zlomok toho, čo sa podarilo zachytiť kamerou v magazíne Reflex.

Za vyše desať rokov vysielania sa relácii podarilo udržať si status najsledovanejšieho publicistického magazínu na Slovensku. V tejto knihe sú spracované niektoré z množstva silných ľudských príbehov, ktoré môžu diváci denne sledovať na obrazovkách. Vo forme poviedok, reportáží a rozhovorov získali príbehy úplne novú atmosféru. Odhaľujú to, na čo v televízii nie je dostatok priestoru – hlboké emócie respondentov, ich myšlienkové pochody v kritických životných situáciách, ako aj zákulisie nakrúcania.

14-roční

Keď má niekto štrnásť a na tvári hnusné červené vyrážky, je presvedčený, že život nestojí za nič. Alebo keď je sirota a v hlave mu víria tisíce nezodpovedaných otázok, mohol by byť zatrpknutý. Ale keď má niekto štrnásť, okolo zúri vojna a on sa trasie o život svojich najbližších, vyrážky nerieši. A o tom je táto knižka – o láske, nádeji a priateľstve. O tom, že vždy je niekto, komu na tebe záleží a kto ti pomôže vyrovnať sa s realitou, aj keď sa ti zdá, že si v koncoch.

Trinásťroční

Päť postáv, päť hrdinov, ktorých zdanlivo nič nespája – okrem toho, že majú trinásť rokov. Darina, Oliver, Sväťo, Šarlota a Viola, každý z nich žije v inom meste, v inom čase a rieši iný problém: závislosť na sociálnych sieťach, emigrácia rodičov a neuveriteľný návrat do otcovho rodného mesta, únik pred mamou, ktorá túži začať nový život, či hľadanie zmyslu života, ktorý bohatá rodina nezaručí…

Tínedžeri nájdu v tejto skvelej knižke slovenských poviedok príbehy, v ktorých nájdu nielen seba, ale aj humor a tajomstvo, a ich rodičia možno skúsia porozumieť svetu svojich detí, na ktorý už asi dávno zabudli.

Zahráme sa s hocičím

Stačí kúsok fantázie, trochu trpezlivosti a zo starého plechu je autodráha, z paličiek katapult, vo fľaši sa zjaví tornádo a na stole sa vlní slamkový had. Hravé vydry skúšajú aj rôzne pokusy a zisťujú, koľko je tucet, štipka, za hrsť, alebo ako vyzerá mini a maxi svet. Z blata vyčarujú obra a z ryže dažďokvap. Malinka a Čučko sa zahrajú sa s hocičím. Deti, pridáte sa k nim?

Pre deti od 4 rokov.

Filipko

Filipko, Zorničkin brat, objavuje úžasný svet zvieratiek v lese a pri vode na rybačke s ockom. Je to pôvodná slovenská knižka a každé zvieratko je z nášho dôverne známeho okolia – diviak, kaňa, vretenica, nočný motýľ, pstruh… S každým sa spája zaujímavý príbeh, ktorý sa čiastočne odohráva vo Filipkovej fantázii, čiastočne je realitou.

Zornička

Zorničkina záhrada je najkrajšia na svete. Dievčatko sa v nej každý deň hráva s mačičkou Lízou a psíkom Titi a spolu objavujú, čo tam robí krtko, ježko, usilovné mravce, užitočný netopier či drobné pavúčiky. Ak sa chcete dozvedieť, ako to bolo s malinkými húsatkami, protivnou osou či záhradou v izbičke, otvorte si túto knižku plnú prekrásnych farebných ilustrácií a hneď ste tam…

Mami, kúp mi psa!

Když bylo Ondřejovi pět a mamka se ho zeptala, co by si přál k narozeninám, okamžitě vyhrkl: „Mami, kup mi psa!“ Ale maminka byla rozumná a pejska do panelákového bytu nechtěla. A tak to šlo celých dlouhých šest let. V den Ondrových jedenáctých narozenin se ale mělo všechno změnit. V košíku na něj sice nečekal pejsek s mašlí kolem krku, zato ho ale čekalo dobrodružství u dědy Medy. Celý měsíc prázdnin sám, jen s dědou! Tedy tak úplně sami nebudou, vždyť děda má tři psy, a to bude teprve legrace. Ondra už se nemůže dočkat, jak s nimi bude běhat po loukách a koupat se v řece. O svém prázdninovém dobrodružství ale potká ještě spoustu dalších pejsků, s osudy šťastnými i těmi smutnějšími, a co všechno prožil a zda přeci jen nakonec na mámě psa nevyloudí, to si už přečtěte sami.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.