Jaji bloguje

Vo svete kníh
Dana Brezňanová: Knihy sú dakedy celý môj svet

Dana Brezňanová: Knihy sú dakedy celý môj svet

Dana je knižná editorka z Vydavateľstva Slovart, kde má od nového roka na starosti hlavne young adult tituly. Predtým to bola skôr non-fiction literatúra, no knihy pre „mladých dospelých“ rediguje ako zodpovedná redaktorka zhruba desať rokov.

Najobľúbenejší autor: Naj-ťažšia otázka. Toto sa ustavične mení, aj keď nejaký toplístok ostáva. No ale King je len jeden. Lebo báť sa budem vždy rada.

Najobľúbenejšia kniha: Okej, tak TOTO je najťažšia otázka. Hm, čokoľvek od Terryho Pratchetta, resp. z jeho Zeměplochy? Celá Duna – teda len tie knihy, čo napísal sám Frank Herbert, nie jeho menej schopný potomok. Celá Sapkowského sága o Zaklínačovi. Alebo možno práve O psaní od Stephena Kinga – plní tu sen každého fanúšika, keďže od autora samotného sa nielen dozviete všeličo o jeho súkromnom živote, no najmä o pozadí vzniku jeho  diel a ako bonus obsahuje naozaj užitočné rady pre všetkých, čo si kedy mali chuť páliť prsty písaním.

Nedočítaná kniha: Knihy, kde sa ubližuje zvieratám – akokoľvek funkčne to do príbehu či posolstva knihy zapadá. Napríklad trilógiu od úžasného Murakamiho Kronika vtáčika na kľúčik som s ťažkým srdcom opustila pred koncom tretej časti. Lebo strašná a viacstranová scéna zo zoo…

Prečo knižný svet: Lebo dakedy je to môj svet celý.

Najobľúbenejšia knižná postava: Pippi Dlhá Pančucha. A Georgia Nicolsonová aj so svojím perfektne otrasným kocúrom Angusom. Lebo sú všetci traja úplne pipi. A nefalšovane slobodní.

Najmenej obľúbená knižná postava: Tuším ma štvali mnohé ženské postavy z Dostojevského románov. Komplikátorky, čo nedokážu, lebo tuším ani nechcú byť šťastné. Skrátka až príliš verné zrkadlá pre trudnomyseľnú čitateľku. No a jasné, Bella z Twilightu. Lebo tá úbohá stvora bez svojho Vyvoleného nie je nič. A kvôli láske je ochotná zapredať svoju ľudskosť aj šťastie najbližších. To, čo v inej knihe prijmem, tak tu by som submisívnej hrdinke (pre mňa celkom netypicky feministicky) otrieskala o hlavu.

Tip na čítanie: Akurát čítam Čakanie na Bojanglesa – pekne preložené, už len kvôli papagájovi menom Slečna Nadbytočná to stojí za to.


Neviete sa dočkať noviniek z tohto vydavateľstva? Pozrite si edičný plán na jar/leto 2018 a zapíšte si tie najhorúcejšie novinky, po ktorých túžime.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.