Jaji bloguje

Vo svete kníh
V ktorej európskej krajine knihomoli čítajú najviac?

V ktorej európskej krajine knihomoli čítajú najviac?

V roku 2019 chcem prečítať 100 kníh. Nikdy som si ale nemerala, koľko minút denne s knihou strávim. Ako sú na tom knihomoli z iných krajín?

V rokoch 2008 až 2015 v Európe prebiehal prieskum medzi ľuďmi vo veku od 20 do 74, ktorý bol zameraný na knihy a čítanie. Výber respondentov bol náhodný. Dozvedeli sme sa napríklad, že Francúzi čítajú priemerne 2 minúty denne, zatiaľ čo Estónci až 13 minút. Celkový prehľad priemerného čítania si môžete pozrieť v nasledujúcej infografike.

Zo všetkých skúmaných krajín Eurostat zistil, že čítajú viac ženy, ale muži čítajú denne dlhšie.

Prečo by sme mali viac čítať?

Nájsť si čas na čítanie je v dnešnom uponáhľanom svete veľmi ťažké. Skúste si ukradnúť denne aspoň pár minút na čítanie. Vďaka tomu:

 • – budujete svoje sebavedomie,
 • – lepšie spíte,
 • – viac si toho zapamätávate,
 • – zlepšujete svoje komunikačné schopnosti,
 • – rozširujete svoju slovnú zásobu,
 • – predídete mnohým chorobám,
 • – stanete sa múdrejšími,
 • – odolávate stresu.

Aj  pravidelné čítanie sa dá naučiť

Ak nemáte čas, čítajte všade kde sa dá. V MHD, v posteli, u lekára. Vypnite televíziu a otvorte knihu. Všetko sa vám raz vráti. Neviete si vytvoriť návyk? Mám pre vás pár rád na záver.

 1. 1. Obklopujte sa knihami. Majte ich v izbe, v obyvke, na WC či v kabelke. Čím viac sa nimi budete obklopovať, tým viac sa budete motivovať do čítania.
 2. 2. Čítajte spolu s rodinou alebo kamarátmi. Nielen tak pomôžete sebe, ale aj ostatným (a najmä deťom).
 3. 3. Prečítali ste knihu? Pochváľte sa. Ak dočítanie knihy nie je pre vás samozrejmosťou, nezabudnite sa slovne alebo inak pochváliť. Najlepšie je, ak sa hneď potešíte ďalším kúskom. Čítanie je radosť, tak si ju urobte.
 4. 4. Ak si neviete správne vybrať knihu, nechajte si poradiť. Neraz mi moji čitatelia píšu s prosbou o radu, že nevedia čo čítať, alebo akú knihu kúpiť niekomu na Vianoce či narodeniny. Nie je hanba opýtať sa, aká kniha by sa vám mohla ešte páčiť. Veď nemôžeme poznať všetky tituly, ktoré u nás vychádzajú. A aj na to sú tu pre vás knižní blogeri a čitateľské skupiny na Facebooku.
 5. 5. Nezáleží na kvantite, ale kvalite. Ak neviete čítať rýchlo alebo máte s čítaním problémy, neponáhľajte sa. Stanovte si svoje tempo. Kniha vám nikam neujde. Venuje vám toľko času, koľko venujete vy jej.

Koľko minút denne si čítate? Skúste si počas určitého časového intervalu každý deň zapisovať, koľko s knihou strávite. Nezabudnite sa potom s výsledkami pochváliť tu v komentároch alebo v našej skupine pre knihomoľov, ktorú nájdete na tomto odkaze.

10 comments found

 1. Dost zajímavý článek! Já popravdě sama nevím kolik minut čtu knihu ale vím, že minimálně hodinu sní jsem a když mě kniha baví tak klidně celý den. Nejlépe se mi čte když cestuji vlakem a ještě nejlíp v letadle 😀 Doma už mám povinnosti a je pravda, že přes víkend jí neotevřu vůbec ale před spaním si vždy přečtu kapitolu dvě 🙂

 2. Tohle je dost zajímavý článek! Nestačím se divit. Neuvěřitelně by mě zajímal průměr Česka a Slovenska. Některé dny nečtu vůbec, ale když už čtu, tak většinou alespoň hodinku. Pokud ne rovnou celé odpoledne/celý den. Jsem schopná přečíst 500 stránek za den. Ale nikdy jsem si neměřila, kolik mi zabere třeba 10 stran průměrné knihy. Možná bych to mohla zkusit!
  Nejlépe se mi čte v posteli, na gauči či ve vlaku. Nerada čtu v MHD. To maximálně knihu ve čtečce. 🙂

 3. Veľmi zaujímavé. Super spracovaný článok. Ja napríklad stále nútim ocka čítať knihy a minule si ju už dokonca sám zobral a čítal 😀 Každopádne to so stresom je úplná pravda!

 4. Tak nad tímhle jsem nikdy nepřemýšlela. Ale rozhodně zajímavý nápad na článek .:) Jinak každý den čtu jinak, někdy 3 hodiny, jindy třeba 10 minut

 5. Skvělý članek a stejně tak nápad 🙂 musím si začít zapisovat kolik času denně stravím čtením, když nad tim uvažuju obklopuju se věcma ke čtení pořád a jsem skoro až nervozní, když u sebe nic nemám 😀

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.