Jaji bloguje

Vo svete kníh
Potrebovali ste vlastného asistenčného jednorožca? I Kateřina Maďarková

Potrebovali ste vlastného asistenčného jednorožca? I Kateřina Maďarková

Milujem svet kníh, pretože vďaka nim podporujem moju fantáziu. Čo by sa však stalo, keby sa niekam vytratila? Potrebovala by som Huberta.

Pamätám si, že od detstva som sa rada ponárala do sveta fantázie. Tam som mohla byť kýmkoľvek som chcela, robiť čokoľvek a prežiť toľko svetov či životov, že to naplňovalo moju dušu. A naplňuje doteraz.

Justínka a asistenčný jednorožec je veľmi milá kniha plná krásnych ilustrácií a hlbokých myšlienok podaných tak, aby im porozumel detský čitateľ. Na začiatku rozprávač objasňuje výnimočnosť našich ratolestí. Práve o tú často prichádzajú, keď im racionálny svet dospelákov veľmi skoro vstupuje do životov. Aj Justínka zabudla, aké je to byť dieťaťom a uchyľovala sa k vede. Práve preto vstupuje na scénu Hubert – asistenčný jednorožec.

Justínka a asistenčný jednorožec. Zdroj: Jaji bloguje
Zdroj: Jaji bloguje

Magická bytosť lieči akútny nedostatok fantázie, pričom s ním naša hlavná hrdinka prežíva veľké dobrodružstvo. Vzhľadom na to, že ide o rozprávku vieme, že všetko nakoniec dopadne najlepšie ako môže. Páči sa mi, ako ma Hubert motivuje nazerať na kreatívny svet vlastnej fantázie. Myslím si, že každý by raz za čas potreboval svojho asistenčného jednorožca. Aj dospelák. Pokiaľ dobrovoľne prídeme o fantáziu, prídeme o vlastnú slobodu.

Kniha obsahuje krátke a výstižné kapitoly, v ktorých sa dej plynule posúva vpred. Vďaka tomu sa stále niečo deje. Samotný príbeh doplňujú už spomínané ilustrácie. Tie sú podľa mňa super a dostávajú knihu na úplne iný level. Aj keď dieťa ešte nevie čítať, môže si prezerať kresby a vymýšľať si na základe nich vlastný príbeh, preto táto kráska ponúka deťom mnoho možností.

Justínka a asistenčný jednorožec. Zdroj: Jaji bloguje
Zdroj: Jaji bloguje

Taktiež nazeráme na svet rýmov pomocou jednoduchých a milých básničiek. Podľa mňa je dôležité prirodzenou a hravou formou učiť deti, že existujú rôzne knižné literárne druhy. Presne tu sa stretávame so zmesou poézie a prózy.

Komu knihu odporúčam

Aj napriek tomu, že vydavateľstvo odporúča knihu deťom od 8 rokov, podľa mňa môže zdobiť detskú knižnicu už v skoršom veku. Deti nemusia hneď porozumieť zmyslu ponúkaného príbehu, ale ilustrácie podporia ich fantáziu (môžu si vymýšľať vlastný príbeh, môžu sa snažiť nakresliť motív podľa predlohy a podobne). Nemám deti a vo svete dospelákov som dávno a aj tak som sa tešila na túto knihu. Prečo? Myslím si, že je výnimočná, a preto neohraničujme jej cieľovú skupinu. Odporúčam ju každému, kto vie oceniť hlboké myšlienky, dôležitosť sveta fantázie a čítanie kníh je pre neho zážitkom.

Justínka a asistenčný jednorožec. Zdroj: Jaji bloguje
Zdroj: Jaji bloguje

 

Tento článok vyšiel v spolupráci s Vydavateľstvom Albatrosmedia

10 comments found

  1. Vždy som sa tešila keď som vám kupovala detské knižky. Nielen pre čas ktorý sme pri nich strávili ale aj kvôli ich obsahu. Napriek dospelosti som si ich dokázala užiť.

    1. V poslednej dobe sa mi audioknihy úplne zapáčili, preto am celkom spracovanie Justínky ako audio veľmi zaujalo. Možno by mi chýbali ale tie ilustrácie, pretože tie boli krásne <3 ale počúvať knihu musel byť príjemný zážitok.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.