Čo by ste urobili, keby ste vyhrali v lotérii 50 miliónov dolárov?

Čo by ste urobili, keby ste vyhrali v lotérii 50 miliónov dolárov?

Na trhu je novinka od Kasie West. Je iná než tie, ktoré som od autorky predtým čítala. Prečo si to myslím? Dočítate sa v článku.

Anotácia

Nová kniha známej autorky románov pre baby Kasie West s názvom Láska nie je lotéria je miliónovým príbehom o výhre i prehre, priateľstve a láske s humorom a citom.

Spontánnosť nepatrí medzi typické vlastnosti hlavnej hrdinky Maddie. Všetko si dôkladne plánuje a tvrdo drie, aby to dosiahla. Raz si však kúpi lós a na vlastné prekvapenie… Vyhrá! Život sa jej zmení ako šibnutím čarovného prútika. Už sa nemusí trápiť, či získa štipendium na prestížnu školu. Namiesto toho, si chce prenajať jachtu. Byť stredobodom pozornosti v škole tiež nie je na zahodenie. Až kým sa informácia o výhre nerozšíri a nezačnú ju žiadať o pôžičku ešte aj náhodní okoloidúci. Zrazu Maddie netuší, komu má veriť. Jedinou výnimkou je Seth Nguyen. Maddie s ním pracuje v miestnej zoo. Seth očividne netuší, že sa v jej živote niečo zmenilo. A, ktovieprečo, Maddie sa rozhodne, že mu to ani nepovie. Čo sa však stane, keď Seth jej tajomstvo odhalí?

Poprosím viac kníh od Kasie West

Kasie West mám rada. Prvýkrát som si jej tvorbu prečítala na odporúčanie Erika Fazekaša, kedy mi do mailu napísal, že je prudko čitateľná. Dnes mám od tejto autorky doma už štyri knihy a pevne verím, že nám Slovart Booklab ešte nejaké na slovenský trh prinesie.

Knihu som prečítala za dva dni. Musím priznať, že bola iná. Láska nie je lotéria už pohľadom na obálku sľubuje romantické čítanie. Mám pocit, že autorka teraz dala prednosť iným témam a romantický vzťah dvoch mladých ľudí nenápadne situovala do pozadia (stále bol však dôležitý pre dej a rozhodovanie hlavnej hrdinky).

Maddie je obyčajné dievča, ktoré oslavuje 18 rokov. Nepatrí medzi obľúbencov, zato má kamarátky, ktoré ju vždy podržia. Rodinná finančná situácia je zložitá, preto popri škole pracuje v miestnej zoo, kde si rozumie s kolegom Sethom. Chystá sa na nie veľmi vzdialenú vysokú školu. Takto jej život pokračuje ďalej, až dokedy sa nestane milionárkou. V narodeninový deň si podá žreb,vďaka ktorému vyhrá 50 miliónov dolárov. A čo teraz?

Rozhodla sa nielen zabezpečiť seba, ale podporiť aj svojho brata či rodičov. Vyplatiť hypotéku a investovať so strýkom. Ľudia si ju začali viac všímať a prenikla do obľúbených kruhov. Postupne odhaľovala silu peňazí, rozmaznávala sa a utrácala vo veľkom.

Kasie utvára obraz o amerických stredoškolákoch a ich motivácií pri hlásení sa na vysokú školu. Taktiež sa nezabudla zmieniť o víkendových party pre elitu alebo vychýrených obedných prestávkach. Kto by sa chcel dozvedieť niečo viac o tínedžeroch v USA, tak autorkine knihy sú na to ako stvorené. Priblíži nám ich svet a vykreslí aj s nedokonalosťami, ktoré ho ohrozujú.

View this post on Instagram

Dnes nie je môj deň. Chorá a unavená behám okolo školských povinností a nie aby som to vybavila hneď, ja to musím obehnúť 2x… to isté… dlhý príbeh. Keď som ale došla domov, dedko na mňa volal z okna, že mám u nich poštu. Veľmi pekne ďakujem pani poštárke, že sa tak snaží mi doniesť všetky knihy a ja tak nemusím chodiť na vzdialenú poštu ❤📚👍 Ak máte podobne ochotnú pani poštárku (alebo pána poštára), napíšte do komentárov #TOPdorucovatel 👍 @booklabsk bol na mňa veľmi milunký a pretože mi poslal takmer všetky ich októbrové novinky. Neviem ako vy, ale ja už cítim blížiace sa Vianoce. Atraktívnych kníh je na pultoch čoraz viac a viac. Nová @kasiewest, kniha o Simonovi Lewisovi a nový #PatrickNess <3 Proste TOP výber a neviem, ktorá sa mi páči viac. Keby ste si mohli vybrať, ktorú by ste začali čítať ako prvú? #dnescitam #bookstagram #jajibloguje #pantarheisk #simonlewis #citaniejein #mikujemecitanie #bookblog #bookporn #bookphoto #instabook #humbook #ukazcoctes

A post shared by Jaji Bloguje (@jaji_books) on

Doteraz som vnímala v každej knihe hlavnú hrdinku ako obľúbenú slečnu, ktorá sa stretáva s opačným pohlavím a spoznáva svoje nové ja. Tentokrát to bolo iné. Maddie nie je zrovna obľúbené dievča. Obľúbenou sa stáva a môžeme pozorovať zrod od osamelých obedov po “kupovanie” si a ovládanie ľudí. Hoci mnohé činnosti robila nevedome, okolie jej nastavilo zrkadlo, aby všetkému mohla jednoduchšie porozumieť. Kasie sa postarala o to, aby naša milionárka dostala životnú lekciu a uvedomila si vlastnú hodnotu.

Prečo je kniha podľa mňa pre slovenský trh viac než aktuálna? Určite ste postrehli reklamu s Natáliou, ktorá vyvolala búrlivú diskusiu. Podobnú tému tu načtrla aj autorka. Seth je Američan, hoci jeho predkovia pochádzajú z Vietnamu. Samozrejme si ľudia neodpustia poznámky na jeho pôvod. Kasie načrtne nielen pocity mladého muža, ale do istej miery aj finančnú situáciu rodiny, ktorá sa chce výdavkami vyrovnať svojmu okoliu, aj keď na to nemá prostriedky.

A keďže tej romantiky je tu podľa mňa pomenej, aké je hlavné ponaučenie? Peniaze ovplyvňujú charakter, či chceme alebo nie.

Čo mi však na knihe ako takej vadilo, je tá väzba. Sťažujem sa na ňu asi pri každej novinke, ktorú Booklab vydá, ale proste sa mi ťažko číta. Väzba sa láme a strany zatvárajú. Chápem, že si chcú asi udržať jednotný štýl, ale mne ako čitateľovi samotné prevedenie produktu vadí.


Poznáte Kasie West? Aké knihy od nej ste už čítali? Ktorá sa vám páči najviac? Nevadí vám menšia miera romantiky v knihe Láska nie je lotéria?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.