Jaji bloguje

Vo svete kníh
Jane Eyrová – Žena, ktorá vám zmení pohľad na lásku

Jane Eyrová – Žena, ktorá vám zmení pohľad na lásku

Kto by už nepoznal príbeh o Jane Eyrovej? Pre túto chvíľu zabudnime na filmové alebo seriálové spracovanie o živote mladej ženy. Hoci sú tieto formy  veľmi pútavé a podrobné, knihu nič nenahradí.

Jane je múzou viacerých umelcov, pretože sa objavila aj na doskách zvaných svet v rôznych inscenáciách.

Kniha bola publikovaná v niekoľkých vydaniach. Stará klasika, ktorú by mala mať vo svojej súkromnej knižnici každá mladá. Nadšené čitateľky museli čakať istý čas, až si budú môcť o Jane prečítať. Museli sa dovtedy uspokojiť s požičaným výtlačkom, pretože bola už dlhšiu dobu pripravovaná dotlač tohto diela. Dnes tento problém riešiť nemusíme.

Jane Eyrová, najznámejšie dielo Charlotty Brontëovej, je román, kde je hlavnou postavou mladá rozprávačka, drobná, nie práve krásna, ale inteligentná a čestná anglická sirota. Dej románu prechádza niekoľkými obdobiami: Janino detstvo v Gatesheade, kde jej život strpčujú teta a jej rozmaznané deti. Jej pobyt a vzdelávanie v Lowoodskej dievčenskej škole pre chudobné dievčatá a siroty, kde si získava priateľky, ale trpí nedostatkom – či už stravy alebo príjemného prostredia, jej pôsobenie ako opatrovateľky v sídle Thornfield Manor, kde sa zamiluje do svojho zamestnávateľa Edwarda Rochestera, obdobie strávené s rodinou Riversovcov v Moor House a Mortone, kde ju jej chladný bratranec-kňaz požiada o ruku, a jej opätovné stretnutie a manželstvo s milovaným Rochesterom v jeho dome vo Ferndeane.

Čiastočne autobiografický román je plný spoločenskej kritiky a pochmúrnych gotických prvkov. Na vtedajšie pomery bol veľmi pokrokový, pretože nekopíruje len zásady romantizmu, ale miešajú sa v ňom aj nové, realistické prvky a motívy.

Charlotte Bronteová napísala mnoho príbehov, ale tento patrí bezkonkurenčne medzi jej najlepšie. Nie, skutočne nepreháňam. Ak ste fanynkami romantickej literatúry, nesmie vám chýbať.

Jane Eyrová. Zdroj: Jana Paveleková
Jane Eyrová. Zdroj: Jana Paveleková
Prečo patrí Jane Eyrová medzi moje obľúbené knihy?

Autorka ma neuveriteľne jednoducho vtiahla do deja mladej ženy. Zo začiatku som jej nemohla prísť na chuť. Začiatočný opis sa mi zdal zdĺhavý, až nudný. Tak isto, keď Jane ušla z Thornfield Manor, mi prišlo ako zbytočné naťahovanie deja. Avšak neskôr som si vytvorila istú bezpečnú závislosť a od príbehu som sa nedokázala odtrhnúť. Nebudem klamať, ak poviem, že som knihu prečítala na jeden dych. V istých okamihoch som musela umelo spomaľovať v čítaní, pretože som mala pocit, že nevenujem prežívaniu deja dostatočnú pozornosť.

Knihu som si vtedy požičala v knižnici. Musela som ju mať však doma. Dnes môžem hrdo povedať: „áno, mám ju aj ja!“

Každá žena potrebuje istú dávnu romantiky. Charlotte Bronteová opisovala dej veľmi pedantne. Opisy okolia a osôb boli natoľko podrobné, že som neraz mala pocit, akoby som bola súčasťou samotného deja. Niekoľkokrát ma rozplakala, veľakrát som dúfala, dokonca som sa aj smiala od šťastia spolu s Janou, keď ju pán Rochester žiadal o ruku. Ak niekto vraví, že kniha sa neskončí dobre, nerozumiem potom jeho tvrdeniu. Hoci nastanú isté komplikácie, všetko nakoniec dopadne presne tak, ako to skončiť má. Kvôli záveru knihy boli jej hodnotenia od niektorých recenzentov slabšie. Ja s tým však absolútne nesúhlasím.

V knihe vidím istú osudovosť. Pán Rochester, hoci bol jeho charakter odlišný, navonok sa mi zdal byť odmeraný, zlý. Akoby chcel byť naschvál netvorom. Nechcel vidieť krásu okolitého sveta, pretože sa cítil byť zranený. Keď sa všetko obracalo na dobré a krása sveta mu opäť otvorila oči i srdce dokorán, stalo sa nešťastie a jeho zrak bol preč. Bola to odplata za to všetko zlé, čo vykonal?

Okrem osudovosti v príbehu, píše Charlotte o silnej túžbe po rodovej rovnosti, ktorá sa v tej dobe začala objavovať čím ďalej tým viac. Tak isto autorka kládla dôraz na veľmi veľký rozdiel medzi kastou bohatých a chudobných.

Ak hľadáte mladú hrdinku so štipkou sarkazmu, ak hľadáte klasickú romantiku alebo jednoducho odpútanie sa od reality na snovom obláčiku, Jane Eyrová a jej život čakajú práve na vás. Jedna z nesmrteľných kníh, ktoré prežijú všetky doby a upútajú ešte mnoho ďalších generácií po nás.

Jane Eyrová nie je len sirota, ktorá bola vydaná na nemilosť tety. Žena, túžiaca po láske. Prívlastkov jej môžete dať koľko len chcete. Je to človek, ktorý vám navždy zmení zmýšľanie o osudovej láske.

Jane Eyrová. Zdroj: Jana Paveleková
Jane Eyrová. Zdroj: Jana Paveleková

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.