Jaji bloguje

Vo svete kníh
Jaji bloguje: Nechcem byť len chodiaci banner I TAG pravdy

Jaji bloguje: Nechcem byť len chodiaci banner I TAG pravdy

Buďme k sebe úprimní. Dnes sa dozviete niečo viac o tom, čo si myslím o knižnom svete, či mám zlé skúsenosti so spoluprácami a omnoho viac.

Odkedy viac vidím do hlbín knižného marketingu, tak mnohé veci a situácie vnímam inak. Inak vnímam aj svoju prácu a to, čo dávam do sveta. Som rada, že každá príležitosť mi okrem iného prináša aj mnoho cenných skúseností. Podľa mňa sú práve vedomosti a skúsenosti tie najcennejšie a najdrahšie.

Knižnou (aj neknižnou) komunitou koluje TAG pravdy. Našla som ho u youtuberky Lenky či Bookish Laboratory. Myslím, že mám k tejto téme tiež čo povedať, pretože v posledných týždňoch je viac než aktuálna.

Je nejaká kniha, ktorá sa ti nepáčila natoľko, že si sa rozhodla ju nezrecenzovať?

Jasne, je niekoľko kníh, ktoré sa mi nepáčili a nepísala som o nich. Nebola som však s nikým dohodnutá na recenzii. Som toho názoru, že kritika posúva vpred. Ak sa vyjadrí slušne a profesionálne, nie je na nej nič zlé. To už je na autorovi alebo vydavateľovi, ako so slovami bude narábať. Za ich reakciu však blogeri nie sú zodpovední.

Je nejaká kniha, ktorú si nekúpiš, pretože nepodporuješ vydavateľstvo alebo autora?

Áno a je ich viac. Som rada, ak sa niekomu darí a držím palce každému, kto to chce skúsiť. Mnoho ľudí neurobí ani to. Myslím, že každý by mal žiť tak, ako chce (ak tým neubližuje niekomu inému). Nechcem však podporovať ľudí, s ktorými si po ľudskej stránke nerozumiem. Nemala by som potom čisté svedomie, keby som si bola vedomá toho, že podporujem niekoho, s kým nesúhlasím. To by som šla sama proti sebe. Vidím, že majú svojich čitateľov či spolupracujúce médiá alebo blogerov, preto im želám len to najlepšie. Ale to je všetko.

Mažeš komentáre?

Na blogu mám síce plugin proti spamovým komentárom a je veľmi účinný (smiech), ale zvyčajne komentáre nemažem. Ak sa už niekto do mňa naváža, osočuje a uráža nielen moju prácu, ale aj mňa pre neznáme dôvody, tak by som to zvážila. Nie je jedno, čo píšeme a vyjadrujeme na internete. Je tu však väčší pocit anonymity, preto si ľudia často dovolia viac. Myslím, že by sme mali písať to, čo sme ochotní a schopní povedať aj v realite z očí do očí. Niekedy mám ale pocit, že nie každý by to dokázal.

Máš niekoho zablokovaného?

Ako Jaji bloguje nie. Ako súkromná osoba áno. Čo som si všimla ale, že jeden nemenovaný bloger si ma zablokoval aj ako Jaji bloguje a nechápem prečo (smiech). Nepoznám ho a nikdy sme sa nerozprávali. Keby nebolo mojej skupiny pre knihomoľov Čítanie nás baví, ani si to nevšimnem. Ale beriem to tak, že každý má možnosť slobodnej voľby.

Zrecenzovala si niekedy nejakú knihu pozitívne, aj keď sa ti nepáčila, iba aby si si udržala spoluprácu?

Prečo by som to robila? Píšem hlavne pre čitateľov. Preto sa na knihu snažím dívať objektívne (aj keď to niekedy nie je možné). Doslova vyhľadávam, čo sa môže niekomu páčiť a čo nie. Mám s čitateľmi založený vzťah na dôvere a preto by som si ju nikdy nedovolila zradiť. Ak zadávateľ nie je stotožnený s tým, že sa na knihu dívam objektívne, tak potom nech so mnou nespolupracuje. Nechcem byť len chodiaci banner.

Ak ma chce niekto osloviť na spoluprácu, musí poznať moju prácu, môj prístup k veciam a to ako fungujem. Nemám rada, ak niekto pošle hromadnú správu 30tim blogerom len preto, že majú požadovaný počet followerov. Často to o nich ani nie je a firmy si nedajú ani tú námahu urobiť audit blogera a zistenie si jeho cieľovej skupiny či veľkosti organického dosahu alebo angažovanosti.

Aký máš názor na spolupráce?

Spolupráce sú super, ale všetko s mierou. Bloger by mal prijať tie, s ktorými je stotožnený. Kde sa vie skutočne sebarealizovať. Čo ma však čoraz viac mrzí je to, že samotní zadávatelia stanovujú niekedy také podmienky, ktoré sú pre blogera deštruktívne. Som prekvapená, že im na to niekto prikývne. Aj oni by si mali medzi blogermi vyberať a neísť len na kvantitu.

Na spoluprácach je veľmi zlé (aspoň z môjho pohľadu) aj to, že bloger ide pod svoju cenu. Keď okrem knihy nič z toho nemá. Tým neškodí len sebe, ale aj trhu. Nemyslím len honorované spolupráce, ale aj barter by mal mať nejakú pridanú hodnotu, ktorá blogera odmení. Veď knihu “zadarmo” môžem mať aj z knižnice.

Sú tu influenceri, ktorým neveríš?

Skôr, s ktorými sa nestotožňujem, a preto ich názor nie je pre mňa relevantný. Niekedy mám pocit, že sa ľudia snažia nie kvôli čitateľom, ale kvôli svojmu egu. Im nevadí, že im nevyšla nejaká príležitosť kvôli tomu, čo by priniesli čitateľom. Im vadí, že to nezískali oni a niekto iný (koho zrovna moc nemusia) áno. To je potom z tej komunikácie veľmi cítiť. Rada ich podporím likom alebo komentárom, ale tam to pre mňa končí. Ego je silná vec a často vie blogera posúvať nesprávnym smerom.

Sú tu influenceri, ktorým veríš?

Áno. Verím tým, ktorí do svojej práce dávajú seba. Mám rada ich výstupy, pretože s originálne, kreatívne a niečo mi dajú. Ak sa aj nedozviem niečo nové, minimálne prispejú k dobrej nálade a cítim sa vďaka nim lepšie a spokojnejšie.

Máš nejaké negatívne skúsenosti ohľadne spoluprác?

Myslím, že kto je v tomto segmente dlhšie, si nejakú tu negatívnu skúsenosť už zažil. Takže áno, mám. Som však za ne rada, pretože ma posúvajú vpred. Je super, ak sa chce zadávateľ o negatívnom zážitku dozvedieť a naplánovať ďalšie kroky tak, aby sa im predchádzalo. Trh aj spolupráce sú dynamické. Nikdy nebude všetko len dokonalé alebo len zlé. Preto by aj napríklad vydavateľstvo nemalo zabúdať na starostlivosť o blogerov a spätnú väzbu, pretože práve oni môžu ovplyvniť ich vzťahy s verejnosťou.

Mala si niekedy iný názor na knihu ako ostatní?

Jasne. Kto nie? Nemôže sa nám predsa páčiť všetko rovnako. V tom je to čaro. Preto som rada, ak o podobných prípadoch môžeme diskutovať. Ale diskusie sa vytrácajú z našich virtuálnych životov. Všimli ste si to? Človek už ani nepodporí likom, ak sa mu niečo páči. To je vidieť na štatistikách. Len sa zastaví na príspevku, pozrie, prečíta a ide ďalej. To je potom škoda, pretože načo sme na sociálnych sieťach?


Aký názor máte vy? Ak chcete, budem rada ak na otázky odpoviete v komentároch alebo vo vlastnom článku či videu, potom mi nezabudnite hodiť odkaz.

3 comments found

  1. Krásný TAG! Líbí se tvé přirozené odpovědi a to jak si na nic nehraješ. Kéž by byla alespoň polovina blogerů tak upřímná… Možná v budoucnu – až doženu všechny recenze 😀 – tento TAG také sepíšu. 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.