Jaji bloguje

Vo svete kníh
Inšpiratívny Budmerický kaštieľ

Inšpiratívny Budmerický kaštieľ

Nič nie je horšie, než stratenie inšpirácie. Navštívte kaštieľ a jeho záhradu! Pokojné miesto, ktoré je silnou konkurenciou. Cítite sa ako v rozprávke? Nečudujem sa. Ja tiež.

Prinášam vám opäť jeden tip na výlet, pokiaľ sa nachádzate v blízkosti Trnavy či Pezinka. Budmerice.

Prvá zmienka o tejto obci pochádza z roku 1296. V obci je významný kostol, ktorý je zasvätený sv. Krížu. V minulosti táto obec totiž niesla aj názov Kerest, čo v maďarčine znamená kríž. V roku 1705 boli Budmerice vypálené, tak ako aj mnoho obcí v okolí. Cisárske vojská uhorské povstalecké vojská však porazili. Rímsko-katolícky kostol, ktorý v Budmericiach stojí dnes postavili v roku 1782.

V obci je významný kaštieľ, ktorý niekto nazýva aj Pálffyovský kaštieľ. Bol postavený v roku 1889 v pseudogotickom slohu významnou rodinou Pálffyovcov ako poľovnícky kaštieľ. Autorom kaštieľa je viedenský architekt Franz von Neumann. Obkolesuje ho  pôvabný anglický park, s topoľovou alejou a mohutnými stromami. Pre rodinu Pálffyovcov, ktorí boli budmerickí zemepáni, bolo toto miesto letným sídlom. Okrem za oddychom a útekom pred teplom sem chodili najmä pre poľovačky. Budmerice v tom čase patrili do rodinného panstva spolu s hradom Červený Kameň (prečítať si viac o ňom môžete TU).

Po smrti Jána Pálffyho v roku 1934 kaštieľ zdedil jeho syn Pavol. V rokoch 1938-1943 tu žila aj spisovateľka, Lujza de Vilmorin, ktorá bola kedysi snúbenicou Antoine de Saint-Exupéryho. Osud to však zariadil inak a bola piatou manželkou Pálffyho. Kaštieľ bol znárodnený v roku 1945 potom, čo gróf emigroval.

Život tohto miesta však pokračoval ďalej a do roku 2011 slúžil ako Dom slovenských spisovateľov na rekreačné pobyty. Svoje tvorivé chvíľky tu zažili napríklad Margita Figuli, Ivan Krasko, Ján Smrek či Rudolf Dobiáš. Kaštieľ je dnes zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok.

Neviete kam ísť cez víkend či sviatky na výlet? Jednoznačne toto miesto musíte vidieť. Prehliadka je síce kapacitne obmedzená (25 osôb), ale veľmi zaujímavá. Pôvodné Pálffyovské zariadenie sa nezachovalo. Po vojne bol majetok rozkradnutý, no i tak je čo obdivovať. Napríklad historický šľachtický inventár, ktorý pôvodne pochádza zo zbierok Múzea Červený Kameň, či pôvodný nábytok zo spisovateľských čias kaštieľa a jeho občasných obyvateľov.

V Budmericiach odporúčam navštíviť miestny cintorín, kde okrem hrobky Jána Pálffyho, môžete vzdať úctu padlým vojakom prvej a druhej svetovej vojny.

Zdroj historických poznatkov: TU

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.