6 projektov, ktoré pomáhajú začínajúcim autorom stať sa jednotkou na trhu

6 projektov, ktoré pomáhajú začínajúcim autorom stať sa jednotkou na trhu

Napísať knihu je jednoduché. Boj plný stratégií sa začína až pri jej propagácii a predaji. Prinášam vám 6 projektov, ktoré pomáhajú začínajúcim autorom.

Začiatky sú vždy ťažké. Preto je nesmierne dôležité, aby sme pri sebe mali mentora. Niekoho, kto nás povedie, kto nám pomôže. Mohli by sme to prirovnať k dieťaťu a rodičom. Keď sa narodí, je na nich odkázané. Postupne sa učí, naberá schopnosti, vedomosti a jeho osobnosť sa formuje. No a raz sa úlohy vymenia. Dieťa je samostatné a pripravené sa postarať o rodičov. Opätovať im všetkú svoju starostlivosť. Tento kolobeh je uplatniteľný aj v blogerskej či autorskej sfére.

Napísať knihu je jednoduché. Ten ťažký boj sa začína až po jej vydaní, konkrétne pri propagácií. Vravím tieto slová stále a opakujem sa? Ja viem, ale je to pravda. Práve preto som rada, že na slovenskej alebo českej scéne ešte existujú projekty, ktoré pomáhajú začínajúcim autorom zviditeľniť sa a nabehnúť rýchlejšie na úspešnú kariéru alá Rowlingová. V tomto článku vám prinášam len pár z nich, ktoré sa dostali do uší mne alebo sa s nimi nejakým spôsobom pri práci knižného blogera stretávam.

Ak poznáte ešte nejaké iné, prípadne sami v iných pracujete a podieľate sa aktívne na budovaní knižného trhu na Slovensku alebo v Česku, hoďte mi do komentára link. Rada sa na projekt pozriem pre rozšírenie si svojich poznatkov a možno onedlho sa objaví pokračovanie tohto článku.

Humbook Start

#HumbookStart je pomerne mladý projekt z produkcie organizátorov knižného festivalu HumbookFest. Jeho cieľom je podporiť českú young adult scénu a predstaviť širokej verejnosti nádejných autorov. Minulý rok bol promovaný Martin Bečan. Tento rok sme my, ambasádorky tohto festivalu, vybrali Petru Machovú a jej Dračie mesto.

Spolupráca s debutujúcimi slovenskými autormi do budúcna nie je vylúčená,  preto odporúčam aj Slovákom si tento projekt zapamätať (alebo zapísať do zápisníčkov), pretože okrem super autorov a nových príbehov môže #HumbookStart pomôcť práve vám.

Fond na podporu umenia

Fond na podporu umenia nepodporuje len začínajúcich autorov, ale aj iných umelcov,preto je tento projekt pre mňa veľmi atraktívny. V oblasti literatúry sa angažuje vo vydávaní pôvodnej a prekladovej literatúry, literatúry pre deti a mládež v tlačenej alebo elektronickej forme v slovenskom jazyku určených primárne do distribučnej siete v Slovenskej republike, s cieľom udržiavania kontinuity literárnej kultúry, nových umeleckých foriem a aktivít nekomerčného charakteru.

Jednou z hlavných priotít programu je aj podpora začínajúcich autorov formou finančnej dotácie.

Mam talent

Mám talent pomáha autorom nielen s propagáciou knihy, ale aj jej vydaním. Podľa ich slov jediná úloha debutujúceho autora je písať, písať a písať. Pomáha nádejným spisovateľom zbaviť sa strachu s publikovaním svojho dieľka, pretože už tu ho môže ostatným čitateľom prezentovať v onlinovej forme a zistiť od nich takmer okamžitú spätnú väzbu. Pre začínajúceho autora je mentoring tohto typu veľmi dôležitý.

Do projektu sú zapojené aj známe tváre ako Adela Banášová, Elena Vacvalová či Kamil Peteraj. Majú na starosti riadenie jednotlivých kategórií.

Publico

Publico je projekt kníhkupectva Martinus, ktorý nielenže pomôže vydať knihu začínajúcemu autorovi v elektronickej podobe, ale zabezpečí distribúciu po celom svete pomovou 12 eshopov vrátane Martinusu a Apple iBookstore. Ku každému volia individuálny prístup, pričom radia autorom a podporujú slovenskú knižnú tvorbu. A keďže sa nikto nerodí ako marketér, pomôžu vypracovať a realizovať marketingový plán na mieru, ktorý je najmä pri eknihách veľmi dôležitý.

Podporujeme slovenských autorov

Aj slovenská literatúra môže byť kvalitná! To je heslo, ktorým sa projekt Podporujeme slovenských autorov riadi. Dovolím si ho trochu opraviť, nie môže – ona je kvalitná a preto som rada, že aj môj blog napomáha jej propagácií. PSA sa svojou činnosťou inšpiroval od  českého projektu Podpora českých autorov. Okrem publikovania profilov a informácií o slovenských autoroch sú na webe zverejňované rozhovory a recenzie. Cieľom projektu je dostať autorov do povedomia čitateľov a dokázať, že aj v neprebádaných literárnych vodách sa môžu nachádzať kvalitné kúsky.

View this post on Instagram

Chystáte sa niekto na Svět knihy? 😊 Ak áno, určite sa zastavte pri Humbook stánku 😉. • • • Program vyzerá skvelo, veď posúďte sami⤵ • • • ➡LGBT literatúra ➡Krížom krážom komiksom ➡Knižní bloggeri vs. redaktori ➡Ako mi vydali knihu A spústu iného… • • • A túto fotku som sem nepridala len tak, ale som vám chcela povedať/napísať, že môžete stretnút aj našu Mirku Varáčkovú 😍. • • • Presvedčila som niekoho? 😁 Kto sa chystáte prísť? Článok nájdete aj na mojom blogu 😊. • • • #humbookfest #humbook2018 #svetknihy #miroslavavarackova #podporujemeslovenskychautorov #citaniejesexi #slovak #slovenskyspisovatel #coverlove #bookworm #bookaholic #bookland #instabooks #bookgram #booktography #l4l #love4love #like4like #books #bucher #saturday #reading #like #hashtag #bookaddict #bookporn #bibliophile

A post shared by Michaela 🙋 (@books.collection) on

Podpora českých autorov

Tak ako funguje slovenský ekvivalent, funguje aj ten český. Projekt pomáha spropagovať začínajúcich spisovateľov či české stálice na knižnom trhu. Veľkým pozitívom pri publikovaní recenzií je ich úprimnosť. Okrem iných web zverejňuje aj rozhovory či organizuje rôzne súťaže.

Využili ste nejaký z projektov alebo s nimi máte inú skúsenosť? Poznáte iný, ktorý som tu nespomenula? Napíšte do komentárov a nezabudnite zanechať odkaz 🙂

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.