Jaji bloguje

Vo svete kníh
Vývoj knihy je nevyhnutný. Kódex, kniha, ekniha – čo nás ešte čaká?

Vývoj knihy je nevyhnutný. Kódex, kniha, ekniha – čo nás ešte čaká?

Od hlinenej tabuľky knihy prešli dlhú cestu. Dnes tu máme eknihy. Čo pre nás znamená čítanie v digitálnej dobe? Aj o tom budeme diskutovať na HumbookStage.

Ležím doma v posteli, vezmem knihu a čítam si. Cestujem vo vlaku s veľkou batožinou, vytiahnem čítačku kníh a čítam si. Upratujem. Nepríjemné ticho mi vadí. Zapnem PC, pustím si audioknihu a “čítam si”. Kedy sme dospeli do bodu, že knihy sú dostupné viac, než kedykoľvek predtým?

Vždy sme túžili po zaznamenávaní našich slov

Kedysi sme nemali písmo, iba slovo. Ľudia si informácie predávali ústne alebo kreslili všade, kde sa to dalo. Na steny jaskyne, do hliny, do skaly a podobne. Nutnosť archivácie informácií nás prinútila vytvoriť si prvé písma. Medzi predkov dnešných kníh môžeme považovať drevo, skaly, hlinené dosky, papyrus alebo pergamen. Jedna z prvých foriem kníh bola zvitková kniha poskladaná zo zvitkov, ktoré boli navíjané na dve tyče. Vedeli by ste si predstaviť takto čítať celú sériu Harryho Pottera? Alebo koľko námahy by stálo napísanie jedného unikátneho „výtlačku“?

Zaujímavosť: Epos o Gilgamešovi je príbeh napísaný na hlinených tabuľkách, ktorý 
pojednával o hľadaní nesmrteľnosti. Ide o jeden z najvýznamnejších výtvorov sumerskej 
kultúry a opisuje osud človeka.

Keby som mohla cestovať v čase, chcela by som navštíviť knižnicu v Alexandrii. Podľa zachovaných informácií bolo toto miesto najznámejšou zvitkovou knižnicou v Staroveku. Je pre mňa fascinujúce, ako ľudia túžili nielen písať, ale aj čítať.

Neskôr vznikol Kódex, ktorý nahradil zvitkovú knihu. Šlo o ručne písanú knihu. Na našom území kniha začala naberať na svojej sile a význame až s príchodom kresťanstva.

View this post on Instagram

Sumerian is a ancient language that was spoken in Mesopotamia (modern-day Iraq). During the 3rd millennium BC, an intimate cultural symbiosis developed between the Sumerians and the Semitic-speaking Akkadians, which included widespread bilingualism. ————————————————- ‎السومرية هي لغة قديمة تم التحدث بها في بلاد ما بين النهرين (العراق الحديث). خلال الألفية الثالثة قبل الميلاد ، تطور تعايش ثقافي بين السومريين والأكاديين الناطقين باللغة السامية ، والذي تضمن ثنائية اللغة على نطاق واسع. #mesopotamian #chaldean #mesopotamia #iraqi #gilgamesh #sumer #iraq #iraqis #baghdad #basra #arbil #history #babylon #assyria

A post shared by Mesopotamian & Iraqi History🇮🇶 (@ancient.mesopotamia) on

Keď knihu môžeme vytlačiť

Medzi prvých vynálezcov rozmnožovania písaného textu môžeme zaradiť Číňanov alebo Kórejčanov. Ďakujme ale pánovi Gutenbergovi za jeho prínosný vynález, ktorý navždy zmenil naše životy. Rok 1443 napomohol nielen ľahšiemu vydávaniu kníh, ale knihy boli lacnejšie a stávali sa dostupnejšie. Táto kníhtlač fungovala na princípe výmeny kovových písmeniek. Lis obsluhovali dvaja pracovníci. Jeden nanášal farbu a druhý vkladal čisté papiere a vykladal potlačené. Preto je pochopiteľné, že za celý ten čas vynález prešiel veľkým vývojom a mnohými zmenami.

Zaujímavosť: Gutebergov tlačiarenský lis vzišiel z lisov, ktoré boli využívané 
pri výrobe presláveného vína. To nám odpovedá na otázku, prečo majú víno a knihy 
toľko spoločného.

Od druhej polovice 60. rokov 20. storočia sa vo veľkom začínajú používať počítače. Rozmachu digitálnej doby tak nič nebráni.

Sme pripravení na digitálnu dobu?

Neviem, ako je to u vás, ale v poslednej dobe sa môj život neuveriteľne zrýchlil. Pamätám si na detstvo bez počítača alebo telefónu. Dnes by som si bez tejto techniky ťažko vedela predstaviť pracovať a komunikovať s inými. Nezmenili sme sa však len my, ale aj knihy. Nemáme len papierové formy, ale aj audioknihy alebo elektronické knihy. Tieto formy majú svojich priaznivcov či odporcov. Ja som skúsila obe a neviem si ich vynachváliť. Myslím si, že prv, než začnete niečo odsudzovať, najprv si to odskúšajte na vlastnej koži.

V roku 1987 bola prvýkrát kniha publikovaná na diskete. Konkrétne sa jednalo o Aftenoon od Michael Joyce. Nemuseli sme dlho čakať a v roku 1990 sme sa dočkali prvého programu na čítanie elektronických kníh. No a v roku 1993 bol spustený do prevádzky prvý web, ktorý predával eknihy.

Zaujímavosť: Kniha od Stephena Kinga - Bag of Bones bola exkluzívne publikovaná iba 
ako ekniha. Užívatelia si ju mohli stiahnuť za 2,50 dolára a za prvých 48 hodín 
sa predalo neuveriteľných 500 000 kópií.

Dnes nepotrebujeme tisíc kníh. Stačí nám smartfón s voľnou pamäťou, kde sa zmestí aj 2000 príbehov. Vedia však mladšie generácie zachádzať s touto technikou a nebyť na nej závislí? Myslím, že mediálna výchova je viac než potrebná.

Preto som veľmi rada, že sa tejto tematike budeme venovať v rámci besedy na HumbookStage, ktorý sa koná pri príležitosti veľtrhu Svět knihy 2019. Je nesmierne dôležité dostávať medzi ľudí nové informácie, vypočuť si ich názor a spoločne prísť k nejakému prijateľnému riešeniu pre všetkých.

Beseda Čítanie v digitálnej dobe je zameraná na zoznámenie sa s novými formátmi čítania, a taktiež ako môžeme v dnešnej digitálnej dobe nové príbehy vytvárať. Pero a papier sú dávno pasé, keď prídeme na chuť chat fiction. Viac info nájdete tu.

View this post on Instagram

#audioknihaCinder je 🔝❤. A to nehovorím len tak. Prosím, nachvíľu zabudnime, že som ju dostala od @humbook. Nejdem si tu ani veľmi vylievať srdce (to príde na rad v pripravovanom článku 😅). Vďaka Cinder som sa ale vrátila do detských čias. Počúvanie mi pripomenulo krásne chvíle s babičkou či maminkou, keď mi čítali rozprávky a ja som ich napäto počúvala. Je pravda, že audioknihám som sa dosť vyhýbala. Dnes, keď už som mohla zahodiť predsudky a vytvorit si vlastný názor, nerozumiem sebe samej, prečo som to robila. Je pravda, že niekedy som musela zahodiť svoj prednáškami vycvičený multitasking a počúvať príbeh naplno. Nebolo to z donútenia, ale tak veľmi som sa ponorila do deja vďaka atraktívnemu predčítavaniu. Viem, že audioknihy nikdy nevystriedajú klasiku. Ani nechcem. Ale sú príjemným doplnkom pre každého knihomola, ktorý bude o ne stáť. A myslím, že som jednou z nich. 1. Som spokojná, že hoci mám komplet Mesačné kroniky doma na poličke, môj prvý kontakt s nimi je pomocou sluchu a nie zraku. Myslím, že teraz sa mi vryjú hlboko do srdca a mojej pamäti. #mojavynimocnasrdcovecka 2. Som hrdá, že som zahodila predsudky a vytvorila som si na audioknihy vlastný názor, ktorý je prekvapivo iný, než ma moje okolie. 3. Som zvedavá, ako bude vyzerať predčítanie celej série a či si dokáže udržať moju pozornosť. Bola by škoda zahodiť tak veľkú šancu, akú má teraz. 3. A som poctená, že mi @humbook veril a poslal mi nahrávku ešte pred vydaním, aby som vám o nej povedala. Ďakujem. Počas celého počúvania som si robila zápisky a uviedla do pohybu experiment ➡ Jaji sa snaží počúvať knihy. Pevne verím, že moje slová vo vás niečo zanechajú a že aspoň raz po nejakej audioknihe siahnete (ak sa tak už nestalo). Predsa len… ako môžete vedieť, že to nie je pre vás, pokiaľ ste to nikdy neskúsili? Poďme teraz ale na našu milovanú diskusiu, ktorá môže byť často podnetnejšia, než všetkými milované ❤. Čo vy a audioknihy? V čom vidíte ich pozitíva/negatíva? Už ste si nejaké pustili alebo sa stále na ne pozeráte s odstupom? #bookworm #dnescitam #pantarheisk #ukazcoctes #humbook @cooboo_redakce #cooboo #cinder #bookstagram #audiobook #creativebookstagram

A post shared by Jaji píše o knihách (@jaji_books) on

Čo nás ešte čaká a neminie v rámci Humbook Stage?

– 10:30–11:30 – Nástrahy prekladu fantasy
– 11:45–12:45 – Čítanie v digitálnej dobe
– 13:00–14:00 – Cestovateľský battle
– 14:15–15:15 – Záporáci vs. hrdinovia
– 15:30–17:00 – Young blood v young adult
– celý deň workshopy s Potterfan


Čo si myslíte o vývoji kníh vy? Uberá sa správnym smerom? Ako si predstavujete formu kníh 50 rokov? Chystáte sa na Humbook Stage?

1 comment found

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.