Jaji bloguje: Bola som ambasádorkou Humbookfestu 2018!

Jaji bloguje: Bola som ambasádorkou Humbookfestu 2018!

Málokedy píšem články, ktoré sú o mne. Kto chce vedieť viac o mojom bežnom živote, môže pokojne sledovať stories na Instagrame. Tento krát urobím výnimku.

Článok s týmto nadpisom som plánovala už dlhšie, no jeho obsah mal byť iný. Nechala som si pár dní na utriedenie zážitkov. V mojej izbe sa povaľujú myšlienkové mapy, prezenty, fotografie a iné materiály, ktoré sa mi za ten rok nazbierali. Následne mi do hlavy vnikla myšlienka a ja sa potrebujem s ňou podeliť.

O Humbooku som sa dozvedela iba minulý rok z videí vtedajšej ambasádorky. Práve čítala odstavec z knihy s kockou ľadu v ústach. Prišlo mi to vtipné a netradičné, tak som si o knižnom festivale zisťovala viac informácií. Nikdy by som neverila, že aj ja sa stanem ambasádorkou. A stalo sa!

Začiatkom tohto roka som objavila na internete výzvu, že Humbook hľadá nových ambasádorov. Túto príležitosť som si nemohla nechať ujsť, a tak som sa prihlásila. Hoci pochádzam z marketingového sveta, preraziť s blogom na knižnom trhu je trochu zložitejšie. Ale nie nemožné. Po čase som celkom zabudla na to, že som vyplňovala dotazník. Pamätám si akoby to bolo včera, čo som čítala mail od markeťáčky Olgy. Vybrali ma! A nielen mňa, ale aj moje kamarátky a slovenské kolegyne. Vtedy som ani len netušila, aký rok ma čaká.

Ahojte, som Humbook ambasádorka!

Začal sa neuveriteľný kolotoč príjemných povinností, čítania kníh či zoznamovania sa s českým trhom. Začínala som s malou fanúšikovskou základňou na Instagrame a teraz je o 300 % väčšia. Osobne som spoznala mnoho knižných blogerov a vlogerov zo Slovenska a Česka, nadviazala nové spolupráce a proste konečne som robila to, čo ma napĺňa. Blog sa dostal do zelených čísel a moji čitatelia mali nové knižné inšpirácie.

Byť ambasádorkou pre mňa neznamenalo iba slepo veriť v značku a komunikovať o nej svojim čitateľom. Stala som sa súčasťou veľkého projektu, ktorý sa čoraz viac snaží naplniť svoj potenciál a rastie spolu s trhom a knižnou komunitou. Cestovanie do Prahy tak v mojom prípade nebolo z turistických dôvodov, ale z pracovných.

Zistila som, ako veci fungujú, pomáhala tvoriť knižný festival, ktorý nám na Slovensku v takomto prevedení podľa mňa absentuje a bola som hrdá na to, kým som a kde som.

Zdroj: Humbook
Zdroj: Humbook

Nastala u mňa kríza

Nie všetko býva čierne alebo biele. Svet okolo nás je farebný. Hľadela som na projekt pohľadom naivného čitateľa a influencera. Bola som očarená. Potom nastala u mňa kríza. Má zmysel to, čo robíme? Slováci aj tak nepôjdu na Humbook. Českých čitateľov mám, ale sledujú skôr iné blogerky, im geograficky bližšie. Začínali sa dokonca objavovať ohlasy na pretlak výstupov ohľadom Humbooku, ľuďom vadila cena VIP lístkov, že sa nedostanú na autogramiádu, pokiaľ budú mať len základný vstup… tieto nie veľmi príjemné podnety sa objavovali čoraz viac a ich hlas bol niekedy silnejší, než hlas spokojného davu. Vysvetliť čitateľom, že takto fungujú aj iné zahraničné festivaly bolo veľmi zložité.

Nastala u mňa kríza. Tak rýchlo ako prišla, aj odišla, ale všetko som pochopila až na záver. Humbook nie je vôbec o podpisoch, besedách, prednáškach, produktoch s lacnejšou cenou. Je predovšetkým o ľuďoch, ktorých možno stretneme len tu. Alebo tu s nimi nadviažeme prvý kontakt a stanú sa z nás nielen známi z Instagramu, ale skutoční priatelia. To, čo robí Humbook Humbookom sú ľudia. Aj keď niekedy tok negatívnych slov bude silnejší, nikdy nebude silnejší než smiech, ktorý zažijeme práve jeden deň v roku.

Smiali sme sa dva dni v roku

Pre mňa Humbook festival 2018 netrval len jeden deň, ale rovno celý víkend. Do Prahy som docestovala už vo štvrtok, aby som sa pokojne pripravila na to, čo ma čaká. Stretnutie so zahraničnými autormi, pričom práve Estelle Maskame som si vybrala na individuálny rozhovor.

Aby ste ma správne chápali, milujem slovenský trh a vždy ho budem podporovať. Ale stretnúť sa s autormi tohto formátu a spoznať, akí naozaj sú, je pre mňa niečo výnimočné.

V piatok sme sa všetci stretli vo Vincaffe v Prahe a pravá zábava mohla začať. Zistila som, že naša zahraničná štvorka autorov je neuveriteľne vtipná, milá, vynaliezavá a priateľská. Čitateľ pre nich nie je iba číslo, ale niečo viac. Pre čitateľov píšu a vďaka nim sa môžu venovať povolaniu svojich snov. Čo som zistila?

Že Sebastienova najlepšia vlastnosť je jeho vtipnosť a možno si to jeho žena nemyslí, ale naozaj to tak je. Tak isto sa ukrutne hanbím, ale jeho Divotvůrce som ešte nečítala, no chystám sa na to! Verím, že jeho séria ma nebude baviť len preto, že je podľa iných slov úžasná, ale preto, že ju napísal on.

Zistila som, že Estelle je neuveriteľne elegantná, že rozumiem škótskemu prízvuku (smiech) a že človek dokáže všetko, čo chce, len si treba za tým ísť. A hoci nečíta fantasy príbehy, jej čitateľský vkus je tiež kvalitný, pretože John Green je aj pre mňa TOP. Jej knihy vyjdu v slovenskom preklade. Bližšie informácie síce nevedela, ale mám overenú informáciu, že nám ich čoskoro prinesie CooBoo.

Zdroj: Humbook

Claudia Gray nie je iba pseudonym nejakej americkej autorky. Ale je to žena, ktorá vie po česky (a slovensky) povedať ahoj! Vie, že bolo kedysi Československo a že sme sa rozdelili a taktiež prezradila, že anglický preklad našej bývalej spoločnej krajiny nemajú radi americkí tínedžeri, pokiaľ ho majú vyhláskovať. Zistila som, akú dimenziu by rada navštívila a že moja láska k Star Wars ešte porastie, pretože pri knihe Ztracené hvězdy neskončila a dokonca sa môžeme tešiť aj na komix!

A Sara Raasch. Tak super žena, ktorá je zároveň aj matkou, ma očarila na plnej čiare. Séria Sníh nebo popel, sa mi nepáčila. Cítila som san a ňu pristará a naozajstné grády mala pre mňa až tretia časť Mráz nebo noc. Ale Sara je milá, usmievavá a priateľská. Byť v Prahe nebol len job, ale túžba stretnúť sa so svojimi čitateľmi z našich krajín.

Možno to bude znieť naivne, sladko alebo to berte ako chcete, ale keby nebolo Humbooku, nie som ambasádorkou. A keby som nebola ambasádorkou, nikdy by som nezažila jeden z najkrajších, najinšpiratívnejších a najmotivujúcejších víkendov v mojom živote. A aj napriek niektorým väčším či menším muchám, sa mi páčilo. Humbook je síce knižný young adult festival, ale je hlavne o ľuďoch a tých som si tu užila až až.


Čo pre vás znamená Humbook festival? Ako sa vám páčil tento ročník? Ak ste o ňom písali na vašich blogoch, zanechajte link na článok, rada si prečítam.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.