Jaji bloguje

Vo svete kníh
Hrad Červený Kameň

Hrad Červený Kameň

Hrad Červený Kameň sa nachádza v blízkosti Trnavy a Modry. Už odmalička hľadám tie červené kamene, z ktorých je postavený. Moje hľadanie je vždy neúspešné. Navštívili ste toto krásne miesto?

Opäť sme sa vybrali na výlet. Tento krát bol náš cieľ cesty hrad Červený Kameň. Toto miesto navštevujem od malička. Nachádza sa v blízkosti môjho rodného mesta, Trnavy, na úpätí Malých Karpát v obci Častá. Hrad som už navštívila toľkokrát, že jeho história aj povesti sú mi dobre známe, no i tak dokáže ponúknuť vždy niečo nové.

Pokiaľ chcete navštíviť hrad a neviete sa rozhodnúť ako sa tam dostanete, máte na výber z niekoľkých možností. Autom, bicyklom alebo prímestským autobusom. Zastávky sú rozmiestnené po celej obci. Najlepšie je však vystúpiť pri pumpe Schell, pri ktorej sa nachádza aj Zámocká ulica. Po nej stále rovno a ste na mieste.

Hrad Červený Kameň si čo to už prežil a viaže sa k nemu dlhá a zaujímavá história. Počiatky hradu siahajú až do polovice 13. storočia. Česká kráľova vdova Konstancia Uhorská nechala na svojich pozemkoch postaviť hrad, ktorý začal hrdo niesť svoj názov (v nem. Rothenstein). Hrad bol kráľovským majetkom, no neskôr ho začali vlastniť a obývať uhorské šľachtické rody. Môžeme spomenúť Matúša Čáka Trenčianskeho, Zápoľských alebo Turzovcov. Do dejín hradu však výrazne zasiahli Fuggerovci a Pálfiovci, ktorí sa aj neskôr stali majteľmi hradu. Fuggerovci hrad získali z dražby od Turzovcov, a tak v roku 1535 sa dostáva do vlastníctva jednej z najbohatších rodín vtedajšej Európy. Rodina sa rozhodla využiť jeho strategickú polohu, tak starý gotický hrad zrenovovali. Využíval ho ako sklad tovarov, vzhľadom pre jeho výhodnú polohu pri cestách do Bratislavy a do Viedne, s ktorými rodina obchodovala po celej Európe.

Postupne sa hrad renovoval na renesančnú pevnosť. Od roku 1537 bol postupne búraný. Na jeho mieste vyrástli štyri obranné bašty spojené múrmi a obytné krídlo.

V tom čase bolo Uhorské kráľovstvo a celá Európa ohrozená nájazdmi Turkov, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo aj na obchodných zámeroch Fuggerocov. Obchod slabol a tak sa rozhodli hrad predať. Medzi záujemcami bol aj Mikuláš II. Pálfi, ktorý hrad nakoniec aj získal a do roku 1588 bol jeho vlastníkom.

Rodina Pálfiovcov hrad niekoľkokrát opäť prestavovali.  Z fuggerovskej pevnosti sa stalo rodové sídlo. O storočie neskôr dostal hrad ranobarocký nádych. Neskôr nemal hrad výrazný stavebný zásah. Posledný Pálfi opustil toto miesto v roku 1945 a o štyri roky neskôr bol Červený Kameň vyhlásený za štátny kultúrny majetok.

K hradu sa viaže aj jedna povesť o jeho vzniku. Dvanásť mudrcov sa spoločne radilo, kde ho postavia. Jedenásť z nich navrhlo vrch Kukla, ktorí leží oproti hradu. Iba jeden z nich namietal, že to by nebolo vhodné miesto pre Červený Kameň a navrhol súčasné miesto hradu. Podľa neho na vrchu Kukla sa schádzajú strašidlá a duchovia, ktorí nebudú spokojní s ruchom ľudí. No i tak sa mudrci rozhodli začať stavať hrad na dohodnutom mieste. Hneď od prvého dňa postavili značnú časť základov a hradných múrov. V noci sa však začali diať záhadné veci. Dobré víly zdvihli hrad a preniesli ho preč z Kukly. Na druhý deň na stavebnom mieste nenašli ani náznak toho, že by na tom mieste stáli základy hradu. Opäť zasadla rada mudrcov, aby sa poradili ako ďalej. Tento krát dali za pravdu najmladšiemu z nich, ktorý navrhoval pôvodne iné miesto pre hrad a nechali ho stáť na novom mieste. Červený Kameň bol tak v pokoji postavený do  krásnej podoby, akej ho poznáme dnes.

Dnes je z hradu múzeum, ktoré môžu návštevníci pravidelne navštevovať. Okrem malého a veľkého okruhu majú možnosť pozrieť sa na hradné pivnice, renesančnú pevnosť, ako aj vidieť ako sa kedysi žilo na hrade. Deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP a skupiny majú zľavy.

Keď sme sem šli, vybrali sme si deň výletu prvú nedeľu v mesiaci. Po vypýtaní lístkov a nahlásenia fotoaparáta, za ktorý sa platí,  nám pán pri pokladni povedal: „dve eurá prosím.“ Chvíľu sme nerozumeli sume a mysleli sme si, že sa len pomýlil. Keď si však znovu vypýtal len dve eurá, spýtala som sa, či nedošlo k omylu. „Nie, slečna, nedošlo. Prvú nedeľu v mesiaci sú múzeá zadarmo.“ Myslím, že sme spojili príjemné s užitočným. Až doma som si naštudovala podmienky akcie, vďaka ktorej sme ušetrili takmer 20 eur. Pre veľký úspech z roku 2015 sú múzeá po celej Slovenskej republike zadarmo pre návštevníkov každú prvú nedeľu v mesiaci. Pokiaľ pracujete aj cez víkendy, odporúčam vám jediné. Určite si napíšte voľno ešte dva dni v mesiaci. A to presne 6.11. a 4.12., aby ste ešte využili možnosť voľných vstupov do našich múzeí. Nikdy nie je neskoro spoznávať našu krásnu a bohatú históriu. Škoda, že sme sa o tejto akcií dozvedeli až na záver roka. Pevne verím, že pre veľký úspech túto možnosť obnovia aj na ďalší rok a my budeme môcť našu krajinu spoznať omnoho viac.

Červený Kameň ponúka aj mnoho rozprávkových, historických alebo iných udalostí. Chodievate sem? Aký je váš najobľúbenejší hrad na Slovensku?

6 comments found

  1. Červený kameň mám hneď po ruke vo vedľajšej dedine a bola som tam tiež nespočetne veľa krát…okolie hradu je veľmi pekné a navštevujem ho najradšej keď sa tam konajú aj rôzne akcie 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.