Jaji bloguje

Vo svete kníh
Hostiteľ! Kniha, ktorá presvedčila ľudí zmeniť názor

Hostiteľ! Kniha, ktorá presvedčila ľudí zmeniť názor

Stephenie Meyerová je spisovateľka, ktorá mnohým ľuďom leží v žalúdku. Jej sága Twilight rozdelila čitateľov na dva tábory. Tí, ktorí ju nenávidia a tí, ktorí nedajú na ňu nikdy dopustiť. Kam patríte vy?

Neviem sa presne zaradiť do týchto dvoch prúdov, preto minimálne teraz vyhlasujem nezávislosť a nestrannosť.

Autorka na mňa urobila dojem nielen v prvej sérií (áno, čítala som všetky knihy o Belle a Edwardovi a zbožňovala som ich), ale zamilovala som sa aj do jej druhého veľkého sci-fi príbehu. Hostiteľ, kniha, ktorá vyšla už pred niekoľkými rokmi, ale vo mne stále zanechala veľa myšlienok.

„Fantastický, nápaditý, silný román hodný zamyslenia. Hostiteľ by mal niesť nálepku s varovaním: podmaní si vás a donúti vás čítať až do neskorých nočných hodín. A ešte dlho po tom, čo dočítate posledné slovo, sa budete musieť zamýšľať: do hĺbky a bez prestania. Stephenie Meyerová načrtla postavy a vykresľuje dejovú líniu ako dokonalý majster – je to akási kombinácia Stephena Kinga a Isaaca Asimova.“ Ridley Peasron, autor knihy Killer Weekend.

Hostiteľ. Zdroj: Jana Paveleková
Hostiteľ. Zdroj: Jana Paveleková

Kniha začínala implantáciou Pútničky do tela hostiteľky. Pre niekoho život končí, pre niekoho začína. De facto, každý nový život sa začína smrťou. Pútnička precestovala mnoho svetov, prežila mnoho životov, až sa dostala na Zem. Nikto však nečakal, že sila vôle bude silnejšia, než čokoľvek iné. Vnútorné hlasy v hlave Pútničky boli pre ňu neznesiteľné. Rozpamätávanie si na veci z minulosti, ktoré nepatrili jej. Nové pocity, ktoré nikdy necítila. To ju prinútilo k tomu, aby svojmu vnútornému ja, načúvala. Pútnička mala okrem nového života ešte inú úlohu. Chceli pomocou spomienok jej hostiteľky zistiť, kde sa nachádzajú poslední ľudia, ktorí zostali a bránili sa invázií. Postupom času však menila názor a nezdalo sa jej správne prezradiť, kde sa nachádza brat a priateľ Melanie.

Melanie Stryderová odmieta opustiť svet. Náš svet sa stal terčom invázie neviditeľných nepriateľov. Ľudia sa stali hostiteľmi týchto votrelcov. Prišli o mysle, zatiaľ čo ich ľudské telá zostali nedotknuté a bez očividných zmien pokračujú v živote. Väčšina ľudstva podľahla. Melanie, jedna z posledných „divých“ ľudských bytostí, ktoré prežili, sa dostane do zajatia a je presvedčená, že to znamená jej koniec. Pútničku, votreleckú „dušu“, ktorú vložia do Melaninho tela, varujú pred nebezpečenstvami, ktoré predstavuje život vo vnútri ľudského tela: pred ťažko zvládnuteľnými emóciami, presýtenými zmyslami, priveľmi živými spomienkami. Na jednu z ťažkostí však Pútnička nebola pripravená vôbec: bývalá obyvateľka jej tela odmieta vzdať sa vlastníctva svojej mysle. Pútnička pátra v Melaniných myšlienkach a dúfa, že sa dopracuje až k príčinám pretrvávajúceho odporu, ktorý im ľudia jednostaj kladú. Namiesto toho však Melanie zaplní myseľ Pútničky predstavami muža, ktorého Melanie miluje – Jareda, človeka, ktorý žije kdesi v úkryte. Pútnička nie je schopná vyslobodiť sa z objatia túžob svojho tela a začína túžiť po mužovi, ktorého – ako jej káže jej úloha – má odhaliť. Sily, ktoré sú mimo nich, nakoniec premenia Pútničku a Melanie na nedobrovoľných spojencov. Spolu aj podniknú nebezpečné a neisté pátranie po mužovi, ktorého obe milujú.
Stephenie Meyerová je autorkou série Twilight, ktorá sa stala bestsellerom. Absolvovala odbor anglická literatúra na Brigham Young University. Žije v Arizone s manželom a tromi deťmi. Hostiteľ je jej prvý román pre dospelých.

Napriek tomu, že kniha má až 615 strán, prečítala som ju behom pár dní. Ešte teraz ju niekedy chytím do rúk a prečítam si svoje obľúbené pasáže a že ich nie je málo. Kniha sa mi veľmi dobre čítala. Potrebovala som vedieť, ako to všetko skončí.

Melanie a Pútničku chceli násilne rozdeliť. Z osobných dôvodov a nový pocitov chceli obe ujsť, preto sa Pútnička rozhodla pozhovárať sa so svojim Liečiteľom. Do cieľa však nedošla. Hostiteľka ju zaviedla za odbojom ľudí, aby splnila sľub svojmu bratovi, Jamiemu. Veľmi sa mi páčila sila sľubu, aký mu dala. Skutočne sila slov znamenala viac, ako akýkoľvek hmotný majetok. No i tak nevyhrali. Ani jedna, dokonca ani Melanie. Ľudia, ktorí znenávideli svet okolo seba sa zabudli správať ľudsky voči nej. Prečo? Veď nikto nevedel, že Melanie je ešte stále nažive jej oči boli iné, hoci pohyby rovnaké. Jej spomienky boli nepoznané, hoci hlas nezmenený. Pre tých, ktorí pôvodnú Melanie poznali to bolo veľmi ťažké ju takto vidieť. Ovládnutú Pútničkou. Tí však, ktorí spoznali aká je skutočná Pútnička, ju postupom času prijali medzi seba. Niektorí dokonca viac.

Tento román odhaľoval viac ľudských charakterov, než by sme mohli na prvý pohľad očakávať. Aké bolo posolstvo? Každý si nájde to svoje. Čo utkvelo v hlave mne?

Wanda. Meno, ktoré dostala od Jeba, strýka Melanie. Na začiatku mala meno Pútnička. Prešla si mnohými svetmi, to ju charakterizovalo. Tento krát to však bolo iné. Svet na Zemi bol pre ňu niečím významným, čo strýko zrejme vycítil. Wanda (skratka z anglického slova wonderer), sa stala  medzníkom medzi svetmi a Zemou. Nebola ani človek a ani Duša, bola oboje. Preto bolo potrebné aj nové meno, ktoré by oboje vystihovalo.

Hostiteľ. Zdroj: Jana Paveleková
Hostiteľ. Zdroj: Jana Paveleková

Sila lásky. Netreba viac slov. Pútničku doviedla Melanie, aby videla Jamieho a Jareda. Dostala meno Wanda, prejavila sa kým skutočne je, pochopila, aké sú to ľudské city, načo sú a čo robia z jej telom. Túžila po svojej láske, vlastnej, neskrotnej, romantickej. Ian sa do Wandy zamiloval, preto aká je. Spoznal jej charakter a začal ju pred ostatnými hájiť a ochraňovať. Ich láska bola taká silná, že Wanda už tento svet nechcela opustiť. Nechcela putovať vesmírom a prežívať nové dni bez neho.  Bol tu však Jared a dokedy sa Wanda a Melanie delili o jedno telo, nešlo všetko tak jednoducho.

V jednote je sila. Hoci by sme si mohli na prvý pohľad myslieť, že prežije jednotlivec, ľudia pochopili, že pre svoje prežitie potrebujú žiť v skupine. I v histórií samotného ľudstva sme sa začali spájať do skupín a spoločenstiev, pretože iba tak dokážeme odolávať nepriateľovi. Vďaka jaskynnému systému, ktorý Jeb objavil a dômyselnému novému systému, ktorý nastolil dokázali prežiť, vyvíjať sa, prichádzať na nové spôsoby zachraňovania ľudí. Iba ak držali spolu dokázali dosiahnuť svoj cieľ.

Nádej umiera posledná. Ľudia stále verili, že ich život nekončí po implantovaní Duše, i keď si neboli istí. Až do poslednej chvíle budeme hľadať spôsoby a odpovede na naše otázky. Nikdy sa nevzdávame ani v reálnom živote a ani v živote, ktorý opisovala Stephenie. Hlavný dôvod je láska, priateľstvo, dôvera a nádej, že všetko raz bude dobré.

Aby sme však neospevovali príbeh len v pozitívnom zmysle, rada by som poznamenala aj na jeho menšie negatívum. Jednoznačne ide o predchodcu, Twilight ságu, kedy si mnohí ľudia vytvorili názor a dopredu odsúdili aj túto knihu. Taktiež je to možno cieľová skupina, na ktorú autorka mieri. Čisto ženské osadenstvo. Hoci ide o super sci-fi nápad, občas preromantizované scény môžu kaziť napínavý dej. My, ženy čo máme radi romantiku, si prídeme na svoje. Som presvedčená, že si to isté viacerí vravieť nemôžu.

Mám pripomienku aj ku Kyleovi. Jeho progres bol zjavný, avšak podľa mňa veľmi rýchlo a neprirodzene menil názor na duše a Wandu. Každý má právo meniť svoj názor, to je samozrejmé. Ale v takejto situácií by k tomu nedošlo tak rýchlo. Ale samozrejme, tak ako to vidím ja, nemusia ostatní.

Táto kniha ponúka pre čitateľa veľmi veľa možností. Hľadáte napätie, lásku, humor alebo len čítanie pre oddych? Hostiteľ je pre vás ten pravý. Ak ste po tejto knihe ešte nesiahli, určite si ju zaobstarajte. Prežila som s ňou dlhé chladní večery a stala sa mojim verným spoločníkom. Čo sa vám najviac páčilo na príbehu?

 

2 comments found

 1. Twilight jsem si koupila v angličtině, že byla v akci. A i když jsem tomu nerozumněla na 100% (jako každému slovu), přišlo mi to strašné a o ničem. Filmy jsem viděla všechny (a žádná sláva to teda taky není), ale kniha stačila jedna. Nejsem si jistá, zda se tedy vůbec pouštět do čehokoliv dalšího od autorky.. ale kdo ví, třeba se mi jednou do ruky dostane 🙂

  1. Twilight som čítala z druhej ruky. Pamätám si ešte tie noci s knihou v ruke, kedy som si svietila s mobilom. Je to príbeh, ktorý nesadne každému. V tom období som však prežívala ťažké chvíle a celkom som sa v Belle zo začiatku našla. Filmy, to sa komentovať ani nedá. Nad tým si iba povzdychnem, pretože ak človek uvidí len film, vytvorí si predsudok na knihu a automaticky ju odmietne. Pritom nevie, o čo prichádza.
   Pevne verím, že ak si Hostiteľ k tebe cestu nájde, že to tak malo byť. ak sa však na to necítiš, nenúť sa. Záujem o knihu musí byť dobrovoľný. Kniha mala jednu nevýhodu, niektoré pasáže boli zbytočne naťahované, iné možno nedokončené. Kto vie, možno autorka chcela, aby zapracovala čitateľova fantázia.
   Avšak ak sa rozhodneš vziať ju do rúk a prežiť príbeh Melanie, som zvedavá na tvoj názor. Nezabudni sa potom zastaviť.

   Ďakujem a maj sa pekne, J.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.