RECENZIA: Boh plače potichu je príjemná oddychovka o živote

RECENZIA: Boh plače potichu je príjemná oddychovka o živote

Čo je pre vás dôležitejšie? Láska alebo priateľstvo? Možno vám v rozhodovaní pomôže kniha Boh plače potichu od Hany Repovej.

Anotácia

Anna sa zo všetkých síl snaží vyrovnať s bolestnou skutočnosťou, ktorá nečakane zasiahne do jej a Everettovho života. Oporou v ťažkých chvíľach je jej Stela, priateľka, akú by si želala mať každá z nás a Everettov najlepší priateľ Philip. Do vzájomne poprepletaných osudov štyroch hlavných hrdinov však vstupujú city a ich priateľstvo musí čeliť realite života.
Anna, Stela, Everett a Philip sú ale pevne odhodlaní zotrvať spolu.

Dojímavý dvojdielny román zo súčasnosti o ľuďoch, ktorých navždy spojilo neviditeľné puto pevného priateľstva je úprimnou spoveďou o tom, že na to, aby sme boli v živote šťastní, musíme vedieť predovšetkým dávať.

Boh plače potichu. od Hany Repovej. Zdroj: Jaji bloguje
Boh plače potichu. od Hany Repovej. Zdroj: Jaji bloguje

O Hane Repovej

Autorka debutovala s románom Boh plače potichu, ktorý zožal pozitívne, ale aj negatívne reakcie čitateľov. Hoci začala písať najmä pre seba, so svojou tvorbou sa chce rozdeliť aj s nami. Hanka sa po maturite presťahovala do Nemecka. Momentálne žije a pracuje vo Frankfurte, kde sa odohráva aj dej knihy. Má rada úprimnosť, vôňu orgovánu. No naopak, bojí sa výšok a nemá rada prekvapenia.

Prečo som pri čítaní mala zmiešané pocity?

Príbeh začal návratom Everetta. Životná situácia ho prinútila predať dom, v ktorom vyrastal. Počas príprav na predaj mu pomáhala bývalá partnerka Anna, jej kamarátka Stela a jeho dobrý kamarát Philip. Tu sa začína zamotaný príbeh plný lásky, priateľstva, sklamaní.

Počas čítania som si často všímala, že v nás autorka chcela vyvolať pocity nedočkavosti, ako a kam smeroval dej. Najvýraznejšie táto snaha bola viditeľná v závere jednotlich kapitol. Niekedy mi to pripadalo prirodzené, inokedy by som vytvorené umelé napätie pokojne vynechala. Nie je to rušivý element, ale myslím si, že pri čítaní si to určite všimnete aj vy.

Boh plače potichu. od Hany Repovej. Zdroj: Jaji bloguje
Boh plače potichu. od Hany Repovej. Zdroj: Jaji bloguje

Stále som však mala pri čítaní zmiešané pocity. Boh plače potichu je typický román plný lásky a priateľstva. Čím viac som si myslela, že všetko viem uhádnuť dopredu a nič ma už neprekvapí ma autorka presvedčila, že ten dej dokáže dobre zamotať. Takže, klobúk dolu. Neviem, či všetko mala tak dobre premyslené, ale jej fantázia ma zaujala a zapáčila sa mi.

Jemná predvídateľnosť a romantické klišé rozdelili čitateľov na dva tábory. Tí, čo knihu milujú a tí, čo knihu odsudzujú. Názor si musíte urobiť vy sami. Práve pre svoje vlastnosti sa Boh plače potichu stáva príjemnou oddychovkou, ktorú dokážete prečítať aj za jeden večer.

Jediné, čo mi možno v knihe prekážalo bolo správanie mužských postáv. Často sa rozhodovali, odpovedali alebo správali tak, akoby sme sa správali my ženy. Napriek ich chybám bola aj Philipovi aj Everettovi daná istá dávka dokonalosti. Ale tak, v knihe sa radi zasníme, tak prečo nie.

Zaujímavosťou príbehu je fakt, že sa dej odohráva vo Frankfurte. Myslím si, že kniha je veľmi vydarený debut Hany Repovej. V autorke je veľký potenciál, preto som zvedavá, čím nás ešte prekvapí. Čitateľ je dopredu upozornený, že sa jedná o prvý diel série. Preto nebuďte sklamaní z konca, už o chvíľu budeme držať pokračovanie v rukách.

Boh plače potichu. od Hany Repovej. Zdroj: Jaji bloguje
Boh plače potichu. od Hany Repovej. Zdroj: Jaji bloguje

Komu knihu odporúčam?

Boh plače potichu je kniha, v ktorej vieme nájsť veľa. Silu priateľstva, lásky či trpkosť sklamaní. Hlavní hrdinovia sú skúšaní osudom a čaká ich veľmi veľa, než prídu do konca. Či bude šťastní alebo nie, na to si musíme ešte počkať. Reálny život je však cítiť na každej strane. Niektorým môže prísť kniha naivná a ľahko predvídateľná. Mne prišla romantická, často k hrdinom krutá a farebná. Presne taký je život, nie je len čierny alebo biely. Preto knihu odporúčam ženám, ktoré si už čo to odžili a pri čítaní si potrebujú oddýchnuť. Som zvedavá na ďalšie slová z pera Hany Repovej, ktorých sa, dúfam, dočkáme už čoskoro.

Ak sa chcete o autorke dozvedieť viac, určite sa pozrite na jej web.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.