Ak mi dovolíš je rozprávka pre dospelých, ktorí potrebujú uniknúť z reality

Ak mi dovolíš je rozprávka pre dospelých, ktorí potrebujú uniknúť z reality

Hana Repová je autorka, ktorú slovenský knižný trh podľa môjho názoru potrebuje. Vo svojej tvorbe a komunikácií prináša nový a svieži štýl. Všimli ste si to?

Anotácia

Avery Adamsová precitne po tragickej udalosti a má iba jedno želanie. Aby sa nič v jej doteraz šťastnom živote nezmenilo. Všetko je ale úplne inak, ako si Avery úpenlivo želá. Minulosť, ktorá jej nedá spávať, sa k nej neustále vracia a skutočnosť, že jej život už nikdy nebude taký, ako bol predtým, považuje za neriešiteľný problém.

Avery sa s ním vyrovnáva len veľmi ťažko, netušiac, ako strašne sa mýli. Oveľa ťažšie bude pochopiť, prečo úplne cudzí muž, ktorý sa nečakane zjaví v jej živote, je ochotný podať jej nielen pomocnú ruku, ale vrátiť jej aj všetko to pekné, o čo prišla. A nebude v tom sám…

Hanka je autorka, ktorá sa na knižnom trhu nestratí

Ak mi dovolíš je tretia kniha od Hany Repovej a ja nemôžem uveriť, že na trhu nie je viac jej príbehov. Ak ju porovnám so sériou Boh plače potichu, tak podľa môjho názoru prešla dlhú cestu. Veľmi kladne hodnotím, pokiaľ sa autor zlepšuje a pracuje na sebe. Preto si myslím, že Hanka sa na trhu nestratí a jej tvorba bude čoraz žiadanejšia.

Príbeh začína prebudením sa v nemocnici. Dozvedáme sa viac o Avery a o tom, čo sa vlastne stalo. Sme zmätení spolu s hlavou hrdinkou. Dej dotvárajú retrospektívne spomienky, vďaka ktorým zisťujeme bližšie podrobnosti o jej priateľovi a nehode. Už od prvej strany si môžeme byť istí, že čítanie bude zaujímavé. Veľmi sa mi páčili opisy situácií, ktoré aj napriek tomu, že boli podrobné, zbytočne nezdržiavali dej. Dala som na chvíľu prečítať pár riadkov kamarátke, ktorá má rada iný žáner kníh a momentálne je už v poradovníku na požičanie si tejto novinky (smiech).

Avery je prepustená domov z nemocnice s veľkou bolesťou na duši a na tele. Stretáva sa s Tobiasom, ktorý jej z neznámych dôvodov pomôže nájsť nové bývanie. Pomaly, ale isto sa opúšťa, no neodváži sa siahnuť na život. Hlavná hrdinka v čitateľovi vyvoláva nespočetné množstvo emócií a jej utrpenie zo straty priateľa prenáša aj na nás. Nečakaná situácia ju však prinúti nájsť si prácu a veľmi opatrne urobí krok vpred.

Prihlási sa na inzerát novootváranej reštaurácie. Vždy, keď je to možné, poháda sa so šéfom. Až neskôr si k sebe nájdu cestu. Myslím, že pohľadný Michael nám toho má vela čo ponúknuť a vysvetliť. Tu som zostala dosť zmätená. Na internete sa objavujú názory, že je kniha jedno veľké klišé a veľmi ľahko odhadnuteľná. Priznám sa, že až do poslednej chvíle som nevedela, kam Hanka príbeh nasmeruje a čo zamýšľa. Veľmi ma prekvapila, ako zamotala dej a do poslednej strany som napäto čakala, čo sa stane.

View this post on Instagram

#maxtrencin#akmidovolis

A post shared by Hana Repova (@hanarepova) on

Ak mi dovolíš je rozprávka pre dospelých, ktorí občas potrebujú uniknúť z reality. Taktiež pozitívne hodnotím jednotný dizajn obálok všetkých kníh, vďaka čomu sa stane ľahko zapamätateľnou aj pre potenciálnych zákazníkov. Ak sa aspoň raz stretnú s obálkou knihy a zapamätajú si ju, je veľký predpoklad, že sa po nej obzrú, aj keď vyjde nejaká nová. Bude im niečo pripomínať a ľahko si ju spoja s autorkiným menom. Celkom fajn by bol aj prieskum na zistenie môjho predpokladu. Čo si myslíte vy? Je dobré, že autorkine knihy majú jednotný a ucelený dizajn alebo sa vám obálky nepáčia? Zmenili by ste nan ich niečo?

Knihu jednoznačne odporúčam nenapraviteľným romantičkám a žienkam, ktoré milujú knihy o živote. Príbeh je síce vymyslený, ale kto niekedy prežil v živote ťažkú situáciu a siahol si na dno, bude sa v ňom vedieť nájsť. Vďaka tomu mi bola Avery veľmi blízka. A aj napriek tomu, že ma nepočúvala, keď som jej radila čo má robiť, vždy sa šikovne vynašla.

Nepáčilo sa mi niečo na knihe? Ale heeeej, pár vecí by sa našlo. Najviac mi však prekážal ten koniec a to, že je príbeh rozdelený na dve časti. Či to je zámer neviem, ale pokojne by som knihe pridala strany naviac, pretože takto mi do čakania na novú knihu unikne dobrá nálada z Avery a jej života.

Teším sa, že čoskoro vyjde pokračovanie s názvom Ak mi odpustíš.


Čítali ste Ak mi dovolíš? Čo si o knihe myslíte vy?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.