Jaji bloguje

Vo svete kníh
6 vecí, na ktoré treba pamätať pri zariaďovaní knižného kútika

6 vecí, na ktoré treba pamätať pri zariaďovaní knižného kútika

Knižný kútik je osobný priestor každého knihomoľa, kde by sa mal cítiť najlepšie. Na čo by sme nemali zabúdať pri jeho zariaďovaní?

S priateľom sme kúpili byt. Moja prvá reakcia? Ako to už pri takýchto veľkých krokoch býva, veľmi som sa tešila, ale cítila som aj pocit zodpovednosti. Budem sa musieť o byt viac starať aj po technickej a finančnej stránke. Čo ma ale najviac tešilo bol fakt, že si konečne vytvorím knižný kútik podľa seba.

Mojou obľúbenou činnosťou už od detstva je prechádzka po Ikei, kedy si vezmem so sebou všetky možné I nemožné katalógy a letáky a listujem v nich. Takto by asi vyzerala moja kuchyňa, takto obyvka a len premýšľam či kombinujem. Potom moja cesta pokračuje do Sconta alebo iných obchodov, kde pokračujem v mojom “zariaďovaní”.

Nedávno som došla na super vec (ja viem, že som veľmi pozadu). Existujú portály, kde si zadám čo konkrétne hľadám a portal mi ponúkne napríklad knižné regály od rôznych výrobcov a dodávateľov. Som nadšenec internetového nakupovania a síce mi prechádzka medzi zariadenými bytmi v obchode bude chýbať, ale aj tu som našla svoju výhodu. Všetko mám na jednom mieste. Kamarátka mi pri nedávnom rozhovore poradila FAVI.sk. Stránku na Facebooku sledujem dlhšie. Zaujala ma v mnohých smeroch. Široký výber produktov na jednom mieste pre ľudí s rôznym štýlom uľahší nakupovanie, ušetrí čas a  a nachádza sa tam toľko inšpirácie, ktorú nenájdem asi ani v tej Ikei.

Prečo tento pre niekoho nudný úvod? Svoj knižný kútik som si už vybrala (teraz musím čakať, kým sa bytový dom dostavia, aby som ho mohla zhmotniť z mojich predstív do reality). Pri jeho zostavovaní som si urobila zoznam, čo by v žiadnom prostredí motivujúcom do čítania nemalo chýbať. No a s tým zoznamom sa s vami chcem práve podeliť. Napíšte do komentára, ako vyzerá vaša knižnica alebo čo by u vás určite nemalo chýbať a inšpirujme sa tak navzájom.

  1. Nie je jednoduché vybrať si správny knižný regál

Myslím, že tento bod je samozrejmý, ale vybrať si správnu poličku je často náročné. Okrem osobného vkusu a samotných možností by sme mali brať do úvahy rôzne faktory. Knihy majú svoju váhu, preto by poličky mali byť z masívneho dreva. Vysoký regál s úzkymi poličkami sa hodí skôr do pracovne alebo detskej izby. Ak chceme mať knižný kútik v obývacej izbe, mohli by sme skôr voliť s jedinečnou kresbou dreva, aby v tejto miestosti vynikli a dodali jej šmrnc.

Môj knižný kútik bude v obývačke. Keďže zbierka je veľmi veľká, budem si musieť vybrať niečo s viac policami, pričom aj uloženie jednotlivých kúskov poriešim veľmi úsporne. Páči sa mi trend dúhových knižníc, aj keď by som mala dilemu, ako uložím knihy, ktoré patria do série a líšia sa farbou prebalov.

  1. Knižné sviečky sú fenoménom dnešných dní

Máte Instagram? Nielen knižní blogeri stylujú svoje úlovky so sviečkami, ktoré nesú názov po nejakom príbehu alebo jeho časti. Sviečky sú proste fenoménom a myslím si, že v každej knižnici by mala byť aspoň jedna. Keď už nie knižná, tak aspoň vaša obľúbená, ktorá by túto časť bytu osviežila.

Okrem atraktívneho doplnku má sviečka pozitívne účinky na naše zdravie. Pomáha nám napraviť zlú náladu, zaháňa depresie, bojuje s nami proti stresu, posilňuje imunitu, odoženie bolesti hlavy a mnohé iné. Asi najznámejšou voňou je levanduľa, ktorá má upokojujúce a relaxačné účinky. Eukalyptus pomáha pri chorobách horných dýchacích ciest. Mäta zlepšuje náladu. Harmanček pôsobí antisepticky a upokojujúco.  Ktorá vôňa je vasa najobľúbenejšia? Akurát nedávno som si objednala sviečku s názvom Love, Simon, ktorá je inšpirovaná knižným príbehom s rovnakým názvom. Som veľmi zvedavá na jahodové prevedenie.

  1. Nie je nič lepšie, než čítanie si s čajom v ruke

Čaj. Aj napriek tomu, že ho pijem skôr len vtedy, ak som chorá, tak si myslím, že v mojej knižnici nesmie chýbať (minimálne hrnček na neho). V obchodoch si môžeme vybrať z veľkého výberu sypaných alebo porciovaných čajov (ktoré sú inak ekologickejšie). Okrem toho, že si ním vylepšíme náladičku počas chladných a sychravých dní, má pozitívne účinky aj na naše zdravie. Do svojej knižničky som si preto zaobstarala smaltovaný hrnček, ktorý nebude len dekoráciou. Jeho názov sem však perfektne zapadá, lebo každou novou kráskou sa začína dobrodružstvo.

Hrnček od Favi je úžasným doplnkom k mojim knihám. Zdroj: Jaji bloguje
  1. Proti depresii nebojujem len príbehmi, ale aj denným svetlom

Rozhodla som sa situovať knižný kútik hneď vedľa balkóna. Denné svetlo je veľmi dobrým pomocníkom a to nielen pri čítaní.  Okrem toho, že ušetrím za energie a moja peňaženka sa poteší, urobím radosť aj môjmu zdraviu. Denné svetlo je veľmi nápomocné v boji proti zlej nálade a depresiám a taktiež aktívne pomáha nášmu spánku. Ak sa nachádzame v zle osvetlenom priestore alebo sme vystavení umelému svetlu častejšie, naše telo vypadáva zo svojho rytmu. Možno aj preto si rada chodím čítať von do parku.

  1. Stena v mojom knižnom svete bude mať inú farbu

Farby na nás vplývajú viac, než by sme si mysleli. Preto som sa rozhodla pre trochu kreativity. Ešte nemám vybraný konečný variant, ale je pre mňa nesmierne dôležité, aby knižný kútik bol plný teplých farieb, ktoré pohladia moju dušu. A ak by mi náhodou priateľ zakázal vymalovať kút inou farbou, postačí aspoň ušiačik alebo deka (smiech). Poznáte take tie veľké štrikované? Keď raz budem veľká, presne takú si kúpim.

  1. Motivačná nástenka musí byť

Veľmi rada sa motivujem, či už ide o čítanie kníh alebo čokoľvek iné. Moje večné zápisníky alebo zápisky všade naokolo sú už povestné. Pri čítaní musím mať pri sebe papier a pero, pretože si vždy vypisujem myšlienky, ktoré sa mi páčili alebo nepáčili. Taktiež si rada robím zoznamy prečítaných kníh alebo kníh, ktoré si chcem v najbližšej dobe kúpiť. Presne na to chcem mať náštenku, aby som tieto zápisky konečne nestrácala. Čo vidíme na očiach má pre nás väčší význam, než len myšlienky v našej hlave.

 

Knižný kútik môže mať mnoho podôb. Najhlavnejšie je, aby sme sa tam cítili príjemne a užívali si príbehy. Som veľmi rada, že internet je plný inšpirácií (či už môžeme spomenúť Favi alebo iné portály), pretože nikdy nie je na škodu prispôsobiť ho novým trendom alebo ho s nimi aspoň porovnať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.