Estelle Maskame: Od detstva som vedela, že sa budem venovať písaniu

Estelle Maskame: Od detstva som vedela, že sa budem venovať písaniu

 Estelle Maskame navštívila Prahu, aby sa zúčastnila Humbook festu 2018. Čo o svojej tvorbe a plánoch prezradila v krátkom rozhovore?

Estelle Maskame pochádza zo Škótska. Svoju spisovateľskú kariéru začala už v trinástich, kedy napísala sériu DIMILY. O rok neskôr ju kúpilo vydavateľstvo Black&White. Estelle začínala na Wattpade. Aj vďaka tomu a efektívnej komunikácií na sociálnych sieťach si rýchlo okolo seba vytvorila svoju stabilnú fanúšikovskú základňu a dnes je z nej svetoznáma autorka.

Estelle, v Prahe ste aj s maminkou prvý krát. Čo sa vám tu zatiaľ najviac páči a čo najmenej?

Praha je nádherná. Ľudia sú k nám veľmi priateľskí a milí. Čo sa nám však na Prahe nepáči (a to nám ani nikto nepovedal), že ulice sú dláždené. Radi si s maminkou obúvame topánky na podpädkoch, takže s tým máme tak trochu problém (smiech). Keby nás niekto varoval dopredu, pripravíme sa, ale takto sme to bohužiaľ nevedeli.

View this post on Instagram

Prague 💖

A post shared by Estelle Maskame 🌴 (@estellemaskame) on

Ako vnímate sériu DIMILY s odstupom času? Zmenili by ste niečo vo svojich knihách?

Zmenila by som maličkosti, ale teraz s tým už nič neurobím. Myslím si, že každý autor, keď sa spätne pozrie na svoje knihy, by isto napísal niečo inak. Ak by som mohla, vylepšila by som napríklad pár scén alebo pozmenila dialógy. Príbeh ako taký by zostal nezmenený.

Mnohým v mojom okolí prišla situácia s Deanom taká nedokončená. Ako vlastne dopadol? Našiel svoje šťastie ako Eden?

Popravde ani neviem ako to s ním skončilo. Keď dopíšem príbeh, nepremýšľam nad osudmi postáv. Dean z hlavného deja vlastne vypadol. Ale ak by som niečo niekedy napísala o Deanovi, tak by určite stretol zaujímavú slečnu alebo ženu, pretože ho mám veľmi rada. (pozn. Jaji – aj ja ho mám veľmi rada)

Estelle, na besede ste vraveli, že momentálne pracujete na niečom novom. Bude to opäť o Tylerovi a Eden?

Opäť to bude young adult romanca zo súčastnosti. Kapitolu Tyler a Eden som uzavrela, takže novinka bude úplne o niečom inom. Zatiaľ mám približne dve kapitoly.

Kedy môžeme knihu očakávať na trhu?

Stanovila som si síce osobný deadline, ale snáď do konca roka alebo v januári by už mohla byť kniha hotová. Verím, že budem písať rýchlo a príbeh dokončím.

Zdroj: Humbook
Zdroj: Humbook

Netajíte sa tým, že vaše príbehy vyjdu aj v slovenskom preklade. Viete nám prezradiť nejaké podrobnosti?

Žiaľ, podrobnosti neviem. Je úžasné vidieť, ako sa moje knihy prekladajú aj do iných jazykov a môžu si ich prečítať čitatelia po celom svete, ktorým robia radosť.

Keby ste neboli spisovateľkou, aké by bolo vase povolanie?

Vždy ma zaujímala polícia. Pozerávala som rôzne kriminálne seriály, takže to by bola taká fyzická práca, ktorej by som sa chcela venovať. Prípadne rada cestujem, takže by som sa videla aj v roli letušky. Ale inak popravde neviem. Našťastie sa môžem venovať práci svojich snov, takže toto riešiť nemusím.

Väčšinou autori dostávajú otázku, čo bolo ich prvou motiváciou na to, aby napísali a vydali knihu. Mňa by však zaujímalo, čo bolo vašou poslednou pohnútkou, kedy ste si povedali dosť a vydali svoju tvorbu?

Vždy som milovala písanie. V škole sme raz týždenne museli písať krátke príbehy, ale mne to nestačilo, takže som si písala aj doma. Väčšinou to boli ale krátke poviedky. Keď som mala 12 rokov, napísala som svoj prvý román a bola som na neho veľmi hrdá. Od ranného detstva som vedela, že sa budem venovať písaniu, pretože ma veľmi napĺňalo.

Kedysi ste začali písať na Wattpad a dnes ste svetoznáma autorka. Čo by ste odporúčali začínajúcim autorom pri naštartovaní svojej kariéry?

Myslím, že autor by sa mal predovšetkým pri svojej práci baviť. To odpovedám vždy, keď sa ma niekto pýta na podobnú otázku. Určite netreba nad písaním príliš premýšľať. Ak si autor sadne nad svoj rukopis a priveľmi začne premýšľať, môže ho to odradiť. Určite nechcite hneď urobiť dojem na ostatných. Len píšte. Niektorým pomáha tvorba osnovy alebo plánu, ale to môže byť zložité. Preto odporúčam, bavte sa. Vašu vášeň budú cítiť čitateľa z každej strany.

Zdroj: Humbook
Zdroj: Humbook

Inšpirujú vás iní autori? Ktorých obľubujete?

Určite. Najradšej čítam young adult autorov, ktorí píšu o silných hrdinoch. Proste žijú a nepremýšľajú nad svojimi činmi, čo ich často dostáva do problémov. Spomenúť by som mohla napríklad Johna Greena.

Čo je v príbehoch pre vás dôležité? Čo by mala obsahovať skutočne dobrá kniha, aby vás oslovila?

Pre mňa je dôležité, aby som sa dokázala do príbehu ponoriť. Ak knihu nemôžem pustiť z rúk, to je to najideálnejšie. Taktiež ma zaujíma, čo sa stane postavám.

Čo by ste na záver odkázali svojim čitateľom na Slovensku a v Česku?

Som vďačná, že mám čitateľov aj v týchto krajinách. Mám radosť, keď moje knihy vychádzajú v iných jazykoch. Navyše tie v českom preklade majú krásnu obálku a veľmi sa mi páčia. Kto náhodou sériu DIMILY ešte nečítal a zaujíma ho príbeh lásky nevlastných súrodencov, nech to napraví. Budem len rada.


Dôležitá informácia pre fanúšikov Estelle Maskame. Zisťovala som! Knihy v slovenskom preklade vyjdu v CooBoo, takže sa máme načo tešiť <3.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.