5 dôvodov, prečo sa mi páči séria DIMILY od Estelle Maskame

5 dôvodov, prečo sa mi páči séria DIMILY od Estelle Maskame

Sériu DIMILY mám už prečítanú a búcham si hlavu o stenu, prečo som to toľko odkladala. Keďže sa jedná o trilógiu a ja vám chcem povedať o všetkých knihách naraz, rozhodla som sa pre netradičný článok – poviem vám niekoľko dôvodov, prečo by ste mali siahnuť po knihách od Estelle Maskame.

O čom je príbeh? No predsa o Eden!

Eden pochádza z neúplnej rodiny. Rodičia sa rozviedli. Jedno leto si otec praje, aby ho prišla navštíviť. Eden tak z Portlandu cestuje do LA, aby s ním a jeho novou rodinou strávila niekoľko týždňov aj napriek tomu, že ho nevidela niekoľko rokov.

Osud to však zariadi inak a Eden nájde v LA svoj nový domov, nových priateľov a aj novú lásku. Zamiluje sa do nevlastného brata Tylera. Irónia však? Úplne neznámy chalan, ktorého keby stretla pred niekoľkými rokmi, by ho bratom ani nenazvala. Manželským zväzkom ich rodičov sa všetko mení.

Tyler je typický dospievajúci chalan, ktorý sa namočí do každého problému. Alkohol a dokonca aj drogy sú mu viac než známe. Jeho rozptýlenie zaberá vždy len na krátky čas. Útechu hľadá u Eden. Z doťahovania sa stane láska, ktorú budeme prežívať vo všetkých troch knihách.

Každá časť je niečim výnimočná, no majú niečo spoločné. Riešia to, prečo by mladí zaľúbenci mali byť spolu a žiaľ, nie sú. Alebo aspoň nie oficiálne.

Všetky anotácie si môžete bližšie ozrejmiť na tomto odkaze.

Autorku série obdivujem

Estelle Maskame pochádza zo Škótska. Svoju spisovateľskú kariéru začala už v trinástich rokoch, kedy napísala sériu DIMILY. O rok neskôr ju kúpilo vydavateľstvo Black&White. Estelle začínala na Wattpade. Aj vďaka tomu a efektívnej komunikácií na sociálnych sieťach si rýchlo okolo seba vytvorila svoju stabilnú fanúšikovskú základňu.

5 dôvodov, prečo sa oplatí trilógiu prečítať

1. Alkohol problémy nerieši, a preto nemôže byť ani rozptýlením

Estelle sa venuje tabuizovaným témamako závislosť na alkohole a drogách, týraniu maloletých osôb, prežívaniu kríz či riešenie (prípadne neriešenie) týchto situácií. Často sa v knihách stretávam, že hlavní hrdinovia buď nepijú… alebo pijú, pretože je to cool. Ale vždy mi chýba nejaký hlbší prienik do problematiky.

Tu má najväčší problém najmä Tyler. V celej trilógií nám autorka odhalí nielen dôvody jeho konania, ale aj ukáže neschopnosť konštruktívneho riešenia problémov. Následne vidíme, akým smerom sa uberá jeho životná cesta a aký obraz o sebe vrhá do spoločnosti. Stačí jeden správny podnet (v tomto prípade Eden) a všetko je zrazu inak. Tyler bol v detstve týraný. Svoje bolesti schovával pred svetom. Nie je správne pocity v sebe dusiť a ani hľadať možnosti, ako na ne zabudnúť.

Ponaučenie z príbehu? Iba ak porozumieme tomu čo nás trápi, nájdeme v sebe odpustenie, dostatok sebalásky a silu všetko riešiť. Nie sme odkázaní na tvrdý pád. A hlavne – opora okolia je najdôležitejšia. Nie je hanba o pomoc požiadať. Hanba je, ak sa jej vyhýbame a odmietame.

2. Prečo tie medziľudské vzťahy robia najväčší problém?

Stretli ste sa niekedy so šikanou? Manipuláciou? Falošným správaním? Alebo vám dali ľudia pocítiť, čo si o vás myslia v tom najnegatívnejšom zmysle? Medziľudské vzťahy nie sú ani čierne a ani biele. Svet okolo nás je farebný. Všimla som si, že autorka rada prepájala medzi sebou vzťahy postáv v celej trilógií. Ukazovala, aké zlé vie byť okolie, ale najmä, ako sa oplatí sústrediť sa na tých, ktorí si to zaslúžia. Nemusíme si rozumieť so všetkými. Možno je aj chyba, ak chceme byť s každým len za dobre. Ale oplatí sa sústrediť na tých, ktorí za to stoja. Máte takých vo svojom okolí? Obkoleste sa nimi. Priťahujete to, čo vyžarujete. Buďte šťastní a potom môžu byť šťastní aj ostatní.

3. Milujem cestovanie. Aj vy?

Vďaka knihám cestujeme v čase, po celom vesmíre alebo medzi dimenziami. Milujem ten pocit, keď si prečítam odstavec opisu nejakého miesta alebo postavy, zavriem oči a vynorí sa mi všetko pred očami. Presne toto som zažívala v celej sérii DIMILY. Nekecám.

Vďaka Estelle som navštívila LA, dotkla sa nápisu Hollywood, behala v Central parku, užívala si baseballový zápas na preplnenom štadióne či pila latté v Portlande. Ďakujem.

Čítala som názor, že niekto tieto pasáže preskakoval. U mňa to bolo práve naopak, užívala som si ich. Na týchto miestach som nikdy nebola, ale teraz ich chcem navštíviť ešte viac.

4. Romantika, sladká romantika

Mám rada zamilované príbehy plné nehy, vášne a úprimných citov. Hoci vzťah medzi Tylerom a Eden absolútne nebol jednoduchý a viac spolu neboli, ako boli, rozprávanie o ich láske som si užívala. O nej bola celá trilógia, preto sa DIMILY môže zdať niekomu nudná… alebo, že si vybral zle, ale ja som si prišla na svoje.

Skôr ma prekvapovalo, že okolie odsudzovalo Eden za to, že je zamilovaná do svojho “nevlastného” brata, než preto, aký problémový je. Aspoň ja som to tak vnímala. Pritom jediné, čo ich spájalo bolo to, že Edenin otec si vzal Tylerovu mamu. Vidíte v tom nejaký problém? Pokojne sa mi do komentárov vyjadrite, čo si o tom myslíte. Odsúdili by ste Eden a Tylera za ich lásku alebo by ste im naopak priali?

View this post on Instagram

Momentálne cez deň nemám čas. Babička je v nemocnici a celý chod domácnosti starých rodičov zostal na mne. Nezostáva mi nič iné, než čítať po večeroch. #DIMILY druhú časť som dočítala okolo druhej ráno a hneď som sa vrhla na Víš, že mi chybíš? @estellemaskame a celá séria ma neuveriteľne baví. Fakt. A ďakujem @humbook, že autorku stretnem aj osobne. Keby ste mohli, s ktorým autorom by ste si chceli pokecať pri káve a čo by ste mu povedali? #jajiblogije #humbook2018 #humbookambasadorka #humbook #ukazcoctes #nightreading #pantarheisk #knihozrut #edenandtyler #romantika #ya #tipnacitanie #readingtime #dnescitam #dnes #citaniejein #book #booklover #bookstagram #bookblog @nakladatelstvi_fragment #fragment

A post shared by Jaji Bloguje (@jaji_books) on

5. Tyler je neskutočne príťažlivý
Tento bod snáď nemusím ani vysvetľovať. Tyler nám rastie do krásy a stáva sa z neho muž, o ktorého by sa oplatilo zabojovať. Nielen, že jeho telesná schránka je úžasná, ale aj duševne dozrieva a to je to najpodstatnejšie. V každej knihe musí byť nejaký miláčik, ktorého si čitatelia zamilujú. Myslím, že tento krát je to Tyler.

Komu knihu odporúčam

Ak odpustíme jemnú predvídateľnosť a klišé pasáže, kniha sa mi veľmi páčila. Čo kniha, celá trilógia. Sériu som prečítala veľmi rýchlo, čo mi je aj celkom ľúto, pretože by som pokojne nejaké knihy ešte zvládla. Ale tak, je dobré príbeh ukončiť v tom najlepšom, než aby stratil pôvab a dynamiku. Zamotaný vzťah medzi Eden a Tylerom odporúčam všetkým nenapraviteľným romantičkám (ako inak). Séria zaujme skôr vekovo mladšie skupiny. Ak k nim nepatríte a myslíte si, že by vás mohla baviť, nebojte sa. Mám 26 a veľkú lásku som prežívala ako nejaká tínedžerka.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.