Jaji bloguje

Vo svete kníh
Erasmus. Láska na dobu určitú – Najviac chceme to, čo nemôžeme mať

Erasmus. Láska na dobu určitú – Najviac chceme to, čo nemôžeme mať

Každá akcia vyvolá reakciu. Všetko, čo sa udialo, bolo pre nejaký dôvod.  To, či sa človek rozhodol správne, ukáže vždy až čas, ktorý je liek na všetko.

 
„Nie je to iba jeden rok v živote človeka, ale celý život v jednom roku.”

ERASMUS: Podmanivý. Strhujúci. Neopísateľný.

Prebdené noci, zahraničná láska, žiadne starosti a obavy o budúcnosť, to je Erasmus. Výnimočný program, na ktorom “teraz alebo nikdy” nie je len prázdna fráza. Na Erasme sa ľudia na nič nehrajú a riadia sa tým, že všetko, čo nie je zakázané, je povolené a “žiť pre moment” je mottom všetkých.

A tak spojil aj Slovenku Adrianu s jej prvou veľkou láskou, Francúzom Julienom, a priateľov s otvorenou mysľou z rôznych kútov Európy. 

Rozdielne kultúry, odlišné národnosti a spoločná angličtina. Bublina, v ktorej veľmi rýchlo vznikajú priateľstvá a ktorá predstavuje únik z reality. Mali sme možnosť byť vyvolení – ísť na nezabudnuteľnú cestu za dobrodružstvom v stovežatej Prahe.

dsc_0850

Erasmus. Láska na dobu určitú je kniha, ktorá človeka zaujme už len podľa názvu. Nikdy som na výmennom pobyte v zahraničí nebola a ani sa nechystám. Avšak láska na dobu určitú, kedy viac dávame než prijímame, je nám určite všetkým známa. Nemusíme sa pozerať na miesto a na čas. Adrianin príbeh sme na vlastnej koži pocítili určite všetky.

Najviac ma v texte upútali citáty. Každý mi prehováral do duše. Každý mal hlbokú myšlienku, ktorá nútila čitateľa sa zamyslieť. Všetci tí, ktorí ich vyslovili sa nemýlili. I keď ide o staré slová, platnosť majú i dnes.

Každý v zamilovanosti vidí len tie dobré vlastnosti. Problémy a nedokonalosti nevidí, nechce im načúvať, vyhýba sa im. To je veľmi prirodzené. Adrianin príbeh sa zamotával viac a viac a jej pobyt na erasme v Prahe bol čím ďalej tým kratší. Tŕpla som s hlavnou predstaviteľkou i ja. Rozumela som jej a všetky krásne chvíle i sklamania som prežívala spolu s ňou. Bola mi blízko, pretože som si prešla podobným. Celý čas som sa k nej prihovárala, nech otvorí oči, aby videla situáciu skutočne takú, aká je. Adriana ma však nepočúvala a žila ďalej tak, ako si myslela, že je najlepšie.

Kniha je pútavá. Zamilujete si ju už po prvých stranách. Nielen pre to nádherné mesto, pre ten nespútaný život, či rôzne národnosti na jednej chodbe, ale preto, že tieto riadky skutočne dokáže napísať iba sám život. Blížia sa Vianoce a vy neviete čo si priať? Ak by sa ma niekto spýtal, bola by to určite kniha Erasmus.

Keď sme zamilované, nevidíme veci skutočné. Pozeráme sa na ne iba z jednej strany. Minca má však vždy strany dve. Keď nám niekto ukazuje druhú stranu ako na dlani, nepočúvame. Nechceme uveriť, že je niečo inak. Ale ono je niečo inak. Rady starších alebo skúsenejších odmietame. Pevne verím, že táto kniha bude vašim radcom v živote. Na to, aby sme zistili čo chceme a prežili nádherné a slobodné obdobie v živote nepotrebujeme vycestovať za hranice svojho mesta. Život na náš čaká tam vonku za dverami. Tak ako na Adrianu v Prahe. Stačí len vykročiť. Vykročte len tou správnou nohou a počúvajte svoju intuíciu. Často nám ukazuje cestu, ktorou máme kráčať.

To a mnoho iných právd a hodnôt vám odhalí príbeh od Lenky Timeovej. Ešte stále váhate po akej knihe siahnuť najbližšie?

dsc_0853

V úvode knihy autorka ozrejmuje, že ide o autobiografické dielo. Julien a Adriana sú skutoční. Všetky ich pocity boli prežité a slová vyslovené. O to viac mám toto dielo radšej. Napísal ho život sám. Práve preto moja zvedavosť neodolala a pár informácií som sa spýtala priamo autorky.

Kto je Lenka Timeová?

Mladá 24 ročná spisovateľka z Bratislavy, ktorá miluje cestovanie. Po roku strávenom na erasme sa poddala túžbe objavovať nové miesta, ktoré by jej prirástli k srdcu. Na Slovensko však nikdy nezanevrie. Najradšej má domáce bryndzové halušky s vychladenou kofolou. Neodolá kvalitnému jedlu či vínu, rada vedie spoločenské rozhovory a neustále nosí na očiach ružové okuliare (pozn. autora článku, ako každá žena, ktorá verí v dobro iných). Lenka verí, že sa celý život učíme niečomu novému. Nikdy nie je neskoro na naberanie nových poznatkov, preto medzi jej koníčky patrí učenie nových cudzích jazykov. Okrem iného ju napĺňa aj varenie. Poznáte japonskú kuchyňu? Lenka na tú kvalitnú nedá dopustiť. Ak by ste ju ponúkli Okonomiyaki, istotne neodolá. Verí, že všetko sa dá, iba treba mať túžbu a chcieť. Predsa len, jej sny sa postupne plnia. Už napísala knihu a nevzdáva sa napredovať po ceste splnených snov ďalej.

Lenka v knihe opisovala často Adrianinu lásku k mestám, pri ktorých cíti wau efekt. Tento pocit Adriana s Lenkou cítili, keď boli v Prahe na erasme. Čo ich upútalo na meste najviac? Na Prahe je pre nich najlepší pocit veľkomesta. Je viac otvorenejšia a prístupnejšia, než Bratislava. Hovorí sa tam po česky, miešajú sa rôzne národnosti. Ľudia v Prahe sa na nič nehrajú. Starý pán pije počas dňa v reštaurácií pivo a hneď vedľa neho rokujú kravaťáci. Každý si hľadí svojho, čo človeku dodá pocit súkromia a slobody. A pritom sa nachádza v meste plnom ľudí. Mladí, starší, študenti či pracujúci. Všetci v Prahe prežívali svoju nespútanú lásku bez pravidiel. Tak ako Adriana a Julien.

Julien zo začiatku Adrianu neupútal. Podľa môjho názoru to nebola láska na prvý pohľad. Čo ju však na ňom tak silno priťahovalo? Vraví sa, že ľudia najviac túžia po tom, čo nemôžu mať. Presne to isté upútalo Adrianu na Julienovi. Práve jeho nedostupnosť, ktorú vyžaroval. Vtedy toho človeka chceme stoj čo stoj. Možno ho nechceme práve pre neho samotného, ako pre ten pocit citového víťazstva. Je to však v tomto prípade láska alebo túžba nezraniť si ego a srdce? Človek pre lásku urobí nemožné. Pôjde aj na kraj sveta. Poznáme však svoje hranice, ktoré nebudeme ochotní prekročiť?

dsc_0856

Adriana ničoho neľutovala. Jej prvá láska ju obohatila citovo a aj skúsenosťami. Keby však mohla zmeniť jednu vec na erasme a pobyte v Prahe, čo by to bolo? Strach. Ten zväzuje ruky a jazyk. Zabraňuje človeku konať presne tak, akoby chcelo srdce. Keby sa Adriana smela vrátiť na svoj rok plný zážitkov, zbavila by sa strachu. Viac by rozprávala o svojich pocitoch, ktoré v sebe tak dusila. Julienovi by viac ozrejmovala veci, ktoré ju trápili. Rozhodnutia však v živote nevieme meniť. Každá akcia vyvolá reakciu. Všetko, čo sa udialo, bolo pre nejaký dôvod.  To, či sa človek rozhodol správne, ukáže vždy až čas, ktorý je liek na všetko. Na životnej ceste sa vždy niečo nové naučíme. Aj z tých najhorších situácií si vieme zobrať to najlepšie. A nezabúdajme. Ak niečo neskončilo dobre, tak vedzme, že ešte nenastal koniec.

Môžeme sa tešiť na ďalšie projekty od Lenky Timeovej?

Pôvodne si Lenka myslela, že napíše len knihu Erasmus, splní si sen a bude pokračovať vo svojom doterajšom živote. Písanie je však jej hlbokou vášňou, ktorej sa nechce len tak jednoducho vzdať. Človek by mal svoju energiu vkladať najmä do vecí, ktoré ho napĺňajú. Môžeme sa tešiť od spisovateľky na ďalšiu knihu, ktorá bude inšpirovaná opäť osobnými skúsenosťami. Aj vy sa tešíte tak ako ja?

dsc_0858

POZOR, ROZDÁVAME DARČEK!
Teraz máme vašu pozornosť.
Máte záujem vlastniť v domácej knižnici knihu Erasmus. Láska na dobu určitú aj s venovaním a podpisom Lenky Timeovej? Je to veľmi jednoduché. Stačí splniť podmienky a aj vy sa môžete zaradiť do žrebovania o knihu.
1. Liknúť funpage autorky – TU,
2. Zdielať verejne súťažný status (alebo odkaz na túto recenziu) na facebooku
3. Napísať do komentárov recenzie (na stránke www.pavelekova.wordpress.com)  vaše najobľúbenejšie miesto, ktoré ste navštívili alebo chceli navštíviť. Nezabudnite uviezť vaše meno na facebooku, aby sme si vedeli overiť splnené podmienky súťaže a následovne sa s vami kontaktovať v prípade výhry. (komentáre na stránke sa schvaľujú, nebojte sa, ak sa vám nezobrazí hneď 🙂 )
Losuje sa 30.11.2016!!

8 comments found

  1. Tak túto knihu by som si rada prečítala. V mnohom musí byť jej skúsenosť úplne iná ako moja a v iných veciach jej zas asi budem rozumieť. Mojím vysnívaným miestom bolo Španielsko a určite sa tam chcem vrátiť 🙂 More, slnko a tá dobrosrdečnosť ma volá. A malé mestečko Huelva už navždy ostane mojím druhým domovom.
    Moje meno na Facebooku je také, ako tu, iba s prezývkou Baks uprostred. 🙂

  2. Ahoj Janka .. recenzcia na knihu erasmus ma velmi zaujala .. síce knihy moc nečítam ale táto od Lenky Timeovej vyzerá byť fajn .. niekedy som nerád cestoval ale teraz v poslednej dobe som začat cestovať .. naposledy som navštívil Viedeň ktorá bola krásna 🙂 moje meno na fb je Patrik Rybnikar

  3. Ahoj, momentálne som tiež na študijnom pobyte v zahraničí, preto ma obsah knihy zaujíma 🙂 Chcela by som ešte navštíviť niektoré z väčších švajčiarskych miest. Moje meno na FB: Mirka Bajusová

  4. Ahoj Janka 🙂 z tvojho článku ma knižka veľmi zaujala a tak som sa rozhodla zapojiť do súťaže 😉 moje najobľúbenejšie miesto je momentálne Trnava pre jej neopísateľnú históriu, krásne parky, úžasné námestie, dušu. Je jednoducho skvelá! 🙂

  5. Moja vysnívaná krajina je Anglicko, resp. mesto Londýn. Ani poriadne neviem prečo ma to tak tam tiahne 🙂 Ale ešte by som chcela ísť do Grécka.

  6. Super nápad na knihu! Zrovna jsem také na Erasmu 🙂

    Prozatím jen trochu subjektivního pohledu jedné holky z Pičína na život, radosti i nesnáze života na Erasmu ve Francii najdete na AliceWanderer.com

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.